Mapka planu miejscowego Basenu Północnego.
Urzędowa promocja
Na oficjalnej stronie internetowej Miasta Świnoujścia www.swinoujscie.pl w zakładce Żeglarstwo możemy przeczytać: Na wszystkich żeglarzy szukających spokojnej przystani czeka nowoczesny, największy na polskim wybrzeżu port jachtowy w Basenie Północnym. W dokumencie pt. Wieloletni Plan Inwestycyjny Miasta Świnoujścia na lata 2011- 2013 widnieje pozycja: Zagospodarowanie Basenu Północnego na port jachtowy. Na stronie zarządzającego mariną świnoujskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” jest napisane: port jachtowy w Basenie Północnym, cena za postój jachtu na Basenie Północnym. Jest oczywiście „ Regulamin przystani jachtowej :Basen Północny w Świnoujściu” autorstwa Dyrektora OSiR „Wyspiarz”, powielany w materiałach promocyjnych miasta , Itd. itd.
A może „MARINA ŚWINOUJŚCIE”
Zapewne mało kto zastanawiał się z jakiego powodu wciąż w obiegu publicznym funkcjonuje radziecka nazwa naszej mariny. Wspomnę, że w minionych latach, w swoich felietonach kilkakrotnie sugerowałem zmianę na typową dla takich jak to miejsce, czyli na „Marina Świnoujście”. Nazwa prosta i o dziwo od lat będąca w obiegu wśród zagranicznych żeglarzy. Na świecie mariny będące własnością miast są nazywane właśnie w ten sposób. W Polsce także. Jest Marina Gdańsk, Marina Gdynia, Marina Sopot, itd. Za rok będzie Marina Szczecin. Jednak póki co Marina Świnoujście nie jest oficjalną nazwą naszego portu. Właściciel, czyli miasto, powinien wprowadzić ją formalnie, to znaczy zacząć stosować w dokumentach urzędowych, w materiałach promocyjnych, na stronach internetowych, a przede wszystkim na terenie mariny. Brak swojego logo sprawy nie ułatwia. Niestety, kłania się brak znajomości podstaw marketingu.
Marina, czy osiedle mieszkaniowe
By móc organizować znaczące imprezy i poprzez żeglarstwo promować miasto niezbędna jest odpowiednia infrastruktura portowa. Oprócz miejsc postojowych przy pomostach, musi być zapewniona odpowiednio duża powierzchnia na lądzie, hangar, urządzenia do podnoszenia i wodowania jachtów, zaplecze sanitarne.
W projekcie „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta Świnoujście Rejon Basenu Północnego i Fortów” dla funkcji związanych z żeglarstwem zaproponowano 6 działek położonych w różnych częściach portu o łącznej powierzchni 1,09 hektara, dla apartamentowców i domów wczasowych zaplanowano trzy duże powierzchnie plus czwartą z przeznaczeniem na hotel od strony ulicy Rogozińskiego, które łącznie mają powierzchnię aż 2,33 hektara(1 ha = 10 000m2). Kłóci się to z ustaleniem formalnym planu, w którym stwierdzono: Ustala się przeznaczenie rejonu Basenu Północnego na cele reprezentacyjnego portu jachtowego (mariny) z uzupełnieniem zabudową hotelową, apartamentową, usługową z dopuszczeniem funkcji administracyjno- biurowej.
Po zrealizowaniu zabudowy zgodnie z projektem, będzie to wyłącznie Osiedle Mieszkaniowe „MARINA” z miejscami postojowymi dla jachtów. Wygra interes tak zwanych „nowych Ruskich”- rodzimych i tych z byłej NRD. Wtedy o dużych imprezach żeglarskich w Świnoujściu możemy zapomnieć.
Plan miejscowy dla Rejonu Basenu Północnego o Fortów (na załączonej mapce działki przeznaczone dla funkcji związanych z żeglarstwem zaznaczono na niebiesko natomiast te wyznaczone na realizację apartamentowców i domów wczasowych oznaczono kolorem różowym) nie jest jeszcze uchwalony. Jest czas na zastanowienie się, na przeanalizowanie stanowisk zwolenników i przeciwników żeglarstwa. Może dojdzie do oczekiwanego spotkania samorządowców z oponentami. Według wielu zainteresowanych osób konsultacje społeczne w obecnym czasie byłyby przysłowiową musztardą po obiedzie. Uważam jednak, że rozmawiać warto. Leży to w interesie obecnego i przyszłych pokoleń. Decyzja podjęta w tej sprawie określi funkcje tego miejsca na wiele, może nawet na kilkadziesiąt lat. Teraz wszystko zależy od naszych radnych, od postrzegania przez nich interesów miasta, interesów ogółu mieszkańców. Zależy od ich wyobraźni i umiejętności przewidywania, a przede wszystkim życzliwości dla najbardziej morskiej w morskim mieście formy sportu, rekreacji i wypoczynku - DLA ŻEGLARSTWA.
Więcej w papierowym wydaniu gazety.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl