WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

07.05.2012 16:37

Żyć godnie z niepełnosprawnością

Maj to miesiąc, w którym co roku obchodzony jest w Polsce Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Ustanowiony został w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Tego dnia szczególnie podkreśla się rolę tolerancji oraz równouprawnienia. Dzień ten ma też uświadomić społeczeństwu różnorodności i pokazać możliwości osób z tym rodzajem niepełnosprawności, a także zwrócić uwagę na bariery - edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne itp., które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia. 5 maja, bo ten dzień ustanowiono świętem, obchodzony jest również Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

 

Co roku święto to celebrowane jest również w naszym mieście. Z tej okazji w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury odbył się w dniu 7 maja br. koncert, w którym wzięła udział grupa dzieci i dorosłych dotkniętych tą niepełnosprawnością. Koncert zorganizował świnoujski oddział Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym wraz z Miejskim Domem Kultury. Honorowy patronat nad koncertem objął prezydent Świnoujścia.

W wypełnionej niemal do ostatniego miejsca sali teatralnej na scenie jako pierwsi zaprezentowali się wykonawcy z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego wraz z przedszkolakami z przedszkola „Jerzyk”, prowadzonego przez stowarzyszenie. Wystawiona przez nich barwna i ciekawa bajka o Calineczce zachwyciła widzów, a zwłaszcza postać samej Calineczki. Malutka wykonawczyni grała swoją rolę bez tremy i z wielka swadą. Nie małą rolę miały tu też myszki, żabki (dzieci na wózkach) i elfy. Następnie na scenie zaprezentowało się Przedszkole Integracyjne nr 5. Dzieciaki zaprezentowały swoje umiejętności w zaśpiewanej piosence z filmu „Przygody Pana Kleksa”. Natomiast podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy pokazali się w teatrze ruchu. Ich spektakl obrazował narodziny pięknego motyla, powoli wyłaniającego się z kokona. Największy aplauz widowni wywołał pokaz przygotowany przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Na scenie pojawili się piłkarze rozgrywający mecz, strzelający bramki. Działo się to przy udziale dopingujących kibiców i poruszających się w takt muzyki czirliderek. Artystów gorąco oklaskiwała zebrana widownia. Ciekawą wersję bajki o Czerwonym Kapturku przygotowali uczniowie Zespołu Szkół nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi. Wokół wilka zebrały się Czerwone Kapturki z różnych stron świata. Wilk miał, więc trudny wybór. Ostatecznie nie zjadł żadnego z nich. Na scenie pojawił się też chór przedszkolaków z Przedszkola nr 11 oraz chór podopiecznych ośrodka dla dzieci niepełnosprawnych w Zirchow.

Wszyscy wykonawcy byli godni podziwu. Więcej w kolejnym papierowy,m wydaniu gazety.

 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl