Zakończenie prac remontowych przewidziano na dzień 18 maja br. Tu dodajmy, że prace zakończone zostałyby znacznie wcześniej, ale na wydłużenie terminu oddania placu budowy wpłynęła konieczność wydobycia z dna basenu wraku jednostki pływającej i fragmentów mostu pontonowego, czego wcześniej w planach nie było.
Otwartą pozostaje sprawa zabytkowych budowli, które jeszcze znajdują się na terenie mariny i objęte są nadzorem zachodniopomorskiego konserwatora zabytków. Budowle te to cenne zabytki architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku. Było ich znacznie więcej, jednak upływ czasu i ewidentne zaniedbania w tym temacie ze strony władz Miasta doprowadziły do konieczności rozebrania istniejących resztek niektórych obiektów. Te, które jeszcze zostały wymagają natychmiastowych remontów. Na ten temat wypowiedział się wspomniany konserwator zabytków, przekazując do UM Świnoujście zalecenia pokontrolne.
- Zleciliśmy wykonanie ekspertyzy wraz z projektem, jak zabezpieczyć budynki przed dalszą dekapitalizacją – mówi Mariusz Fryska, dyrektor OSiR „Wyspiarz”, któremu Miasto przekazało teren basenu w zarządzanie – natomiast termin, jaki nam wyznaczył na to wojewódzki konserwator był bardzo krótki. Ekspertyza wykazała, że koszty naprawy dachów na wszystkich zachowanych obiektach są bardzo wysokie. Jakie – nie wiemy, ale z pewnością będą to kwoty milionowe.
- Wykonanie samej dokumentacji projektowej jest drogie, a przecież musi być ona dokładna – Leszek Kozłowski z Urzędu Miasta.- Należy przy tym ocenić stan techniczny i budowlany wszystkich obiektów, przecież są one w różnym stanie. Dokumentacja ta jest w stadium opracowywania. Po jej wykonaniu będziemy występować o zabezpieczenie finansowe całego przedsięwzięcia.
Więcej w papierowym wydaniu gazety
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl