Podczas sesji nadzwyczajnej radni mają zająć stanowisko w sprawie sytuacji w Morskiej Stoczni Remontowej S.A. W Świnoujściu. Kontrowersje wokół funkcjonowania MSR narastają od marca br. Na zwyczajnej sesji świnoujskiej Rady 29 marca prezydent Świnoujścia poinformował o piśmie jakie tego dnia otrzymał wraz z przewodniczącym Rady od Wspólnej Reprezentacji Związków Zawodowych przy MSR. Związkowcy prosili o osobistą interwencję u władz rządowych , w szczególności u wojewody zachodniopomorskiego i premiera przeciwko opisanym w nim „nieuczciwym praktykom pseudo-handlowym, przeciwko obsadzaniu przez wybrane osoby kilku naraz wysokopłatnych stanowisk ze szkodą dla zarządzanych przez nich podmiotów, a w ostatku przeciwko działaniu tych osób na szkodę Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu” .
Związkowcy podkreślali w swoim piśmie, że kłopoty MSR zaczęły się od momentu przekazania ich stoczni i dwóch innych do Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. i należącego do niej Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego. Mimo zapowiedzi zwiększenia wartości stoczni po dwóch latach tego zarządzania wedle nich następuje natomiast postępująca degradacja. Prym ich zdaniem wiedzie niekompetencja w zarządzaniu i drenaż finansowy MSR. „Po przywiezieniu w teczce „zainstalowano” w naszej firmie człowieka, który naszym zdaniem nie ma żadnego pojęcia ani kwalifikacji do prowadzenia stoczni (...) Od września 2011 roku zaczął w MSR S.A. działać dziwny i szkodliwy układ – Przewodniczący Rady Nadzorczej to Prezes Stoczni Gryfia w upadłości i Gryfii, Prezes Zarządu MSR S.A., to członek Rady Nadzorczej Stoczni Nauta i doradca konsultanta Prezesa Gryfii. Dopełnieniem tego układu jest młody człowiek z Funduszu, który jednocześnie jest członkiem RN MSR S.A. i SSR Gryfia. Naiwnością byłoby myśleć , że w takim układzie nie wyjdą żadne tajemnice handlowe MSR S.A.. To zwykła kpina z kodeksu handlowego i dobrych obyczajów handlowych” - piszą m.in. związkowcy z MSR. W swoim wystąpieniu podają szereg innych ich zdaniem nieprawidłowości. W konkluzji proszą o spowodowanie zabrania zabawki jaką w rękach ludzi niekompetentnych jest teraz MSR S.A..
Prezydent podczas marcowej sesji Rady Miasta obiecał, że w tej sytuacji będzie rozmawiał z szefostwem MSR. Doszło do niego 3 kwietnia kiedy to prezydent spotkał się z Jackiem Szafrańskim , Prezesem Zarządu i Dyrektorem Naczelnym MSR S.A.. Prezes Szafrański - jak nam przekazał Robert Karelus, rzecznik prasowy prezydenta - stwierdził, że informacje, szczególnie te medialne na temat stanu stoczni i problemów jej tyczących, nie są zgodne z prawdą Zadeklarował też swój udział w procesie wyjaśniania tego co się dzieje. Stąd zrodził się pomysł zwołania sesji nadzwyczajnej w której ma też uczestniczyć prezes J. Szafrański.
Tuż po zakończeniu sesji nadzwyczajnej kolejnym ważny punktem tego dnia będzie seminarium dla radnych. Według założeń ma to być dyskusja poświęcona dotychczasowym i planowanym działaniom związanym z budową stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Prezydent i jego urzędnicy przygotowali na tę okoliczność kalendarium istotnych zdarzeń (od roku 2007) dotyczących stałego połączenia. Zawiera ono 86 punktów jakie wychwycono do tego opracowania z ponad pięciu lat działań. W kalendarium ujęto praktycznie wszystko co się tylko w temacie stałego połączenia gdziekolwiek zdarzyło. Są to więc zarówno punkty wskazujące na działania podejmowane przez świnoujskie władze samorządowe jak i inne podmioty (20 punktów). W owym kalendarium mieszczą się też dla przykładu 24 spotkania ( w tym i takie, z pewnością przełomowe, jak z jednostką wojskową 2454 w Świnoujściu, czy też posłem PO Sławomirem Nitrasem).
Więcej w papierowym wydaniu gazety.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl