Tuż przed wybuchem II wojny światowej Świnoujście było jednym z największych kurortów niemieckich. Na okres wojenny obiekty uzdrowiskowe zostały przejęte przez armię niemiecką. Po wojnie miasto z uzdrowiskiem przejęła w posiadanie armia radziecka. Dopiero w 1958 r. część terenów i obiektów przekazano w zarząd polski. W wyremontowanych obiektach przystąpiono do realizacji pierwotnych funkcji - uruchomiono zakłady lecznicze i domy wypoczynkowe.
Dzisiaj uzdrowisko jest jednym z motorów napędzających funkcjonowanie miasta. W dalszym ciągu bazuje w oparciu o bogate źródła solanki. Silnie mineralizowane wody chlorkowo-sodowo-bromkowe z domieszką żelaza, wydobywane są z trzech źródeł: Jantar, Teresa, XXX-lecia. Uzdrowisko oferuje szeroką gamę zabiegów z zakresu fizjoterapii i obejmuje działy takie jak: balneoterapia, hydroterapia, kinezyterapia, elektroterapia. Specjalizuje się w leczeniu chorób:kardiologicznych, dermatologicznych, pulmonologicznych, reumatologicznych. Tutaj rehabilitację przechodzą kobiet po mastektomii, leczy się otyłość. A także usprawnia się układy: narządu ruchu, oddechowy, krążenia. Wszystko to dzieje się w oparciu o osiem ośrodków położonych w dzielnicy nadmorskiej.
O aktualnej działalności Uzdrowiska Świnoujście S.A. rozmawialiśmy z Dariuszem Śliwińskim prezesem zarządu spółki.
Wyspiarz niebieski – Aby funkcjonowało Uzdrowisko, oprócz walorów lokalizacji oraz zasobów mineralnych potrzebne są pieniądze.
Uzdrowisko utrzymuje się przede wszystkim z realizacji świadczeń medycznych. Gros tych świadczeń – 70 % ogólnej działalności to są usługi na rzecz pacjentów, kierowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pozostała część pacjentów to w zależności od pory roku, są to pacjenci pełnopłatni, także korzystający ze świadczeń medycznych. Bardzo małą grupą są pobyty czysto hotelowe. W tej grupie, innej niż Narodowy Fundusz Zdrowia, znajdują się miedzy innymi emeryci, nauczyciele - osoby, które wcześniej były kierowane przez NFZ i w programie rehabilitacji na tyle uzyskały pomoc, że przyjeżdżają jako stali klienci. Podstawowe produkty medyczne, realizowane w Uzdrowisku, to pobyty w sanatoriach uzdrowiskowych, szpitalach uzdrowiskowych i pobyty rehabilitacyjne. Mamy też lecznictwo ambulatoryjne, czyli bez pobytu w ośrodkach. Korzystają z niego zarówno osoby przyjeżdżające z Polski jak i nasi mieszkańcy. Najbardziej skomplikowane świadczenia realizujemy w pobytach rehabilitacyjnych lub szpitalach uzdrowiskowych przy skierowaniach poszpitalnych. Dotyczą one przede wszystkim endokrynologii, pulmonologii. A takim bardzo ważnym jest wczesna kardiologia. Pacjenci przyjeżdżają zaraz po zabiegach klinicznych. To jest klucz naszej działalności. W wymiarze finansowym jest to obecnie ponad 16 mln zł rocznie.
Więcej w papierowym wydaniu gazety
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl