Pan Władysław opowiadając o autobiografii ojca, o jego dramatycznych, często trzymających w napięciu losach, podkreślał, że życiorys taty to świetny materiał na serial sensacyjny. Czytelnicy, którzy kupili książkę lub ją wypożyczą zgodzą się z tym na pewno. Sensacyjności książce dodaje fakt, iż opisywane w niej wydarzenia stanowią dokument historyczny. Władysław Zammel streszczając, podczas spotkania w międzyzdrojskiej Bibliotece, życie ojca Michała, „przemierzył” niemalże całą kulę ziemską.
Wszystko zaczęło się w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie urodził się, spędził dzieciństwo, młodzieńcze lata Michał Zammel. W 1938 roku został osadzony w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau. W uwolnieniu z obozu pomogła osobista interwencja polskiego patrioty i ambasadora w Berlinie, Józefa Lipskiego. Stąd Pan Michał udał się do Uzbekistanu. W 1942 autor książki brał udział jako żołnierz w wojnie obronnej Polski. Z armią gen. Andersa przemierzył cały szlak bojowy. Służył również w siłach alianckich – w Brygadzie Żydowskiej. Brał udział w inwazji na Sycylię. W 1950 r. w byłym ZSRR został deportowany na Syberię. Repatriowany do Polski w 1959r. Wtedy to rozpoczynał się okres emigracji, najpierw do Brazylii, potem do Szwecji, Kanady…
Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach dziękuje Panu Przemysławowi Momotowi za pomoc w zorganizowaniu spotkania z Władysławem Zammelem.
Więcej w papierowym wydaniu gazety.
Bibliotekarze z Międzyzdrojów
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl