A to takie proste: należy segregować śmieci, oszczędzać energię elektryczną (wyłączać zbędne oświetlenia, kupić energooszczędne żarówki i sprzętu AGD, nie pozostawiać odbiorników radiowych i telewizyjnych w czasie czuwania), oszczędzać zużycie wody w gospodarstwach domowych, oddawać zużyte baterie czy elektrośmieci w przeznaczonych do tego celu punktach zbiórki.
W ramach obchodzonego w Świnoujściu Dnia Ziemi dzisiaj (22.04) uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im Mieszka I z klasy Ib o profilu biologiczno -chemicznym – rozdawali w kilku punktach miasta bezpłatne torby ekologiczna.
-Do tej akcji zgłosiłyśmy się same, jako ochotniczki. Część nas jest z koła Ligi Ochrony Przyrody, część nie – mówi Kasia Mielcarek – z ekologią i ochroną środowiska wiążę swoją przyszłość, chciałabym studiować w tym kierunku.
Agata Skomar: W szkole mamy taki przedmiot jak ekologia i uważam, że taka akcja jak dzisiaj jest niesłychanie pożyteczna.
Gosia Majewska: Ekologia jest bardzo ważną kwestią. Musimy dbać o przyrodę, która nas otacza.
-To bardzo pożyteczna akcja – mówi Zbigniew Kimel (LOP Świnoujście) – Torby ekologiczne same ulegają utylizacji, w odróżnieniu od foliowych. Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł miasta, że to nader trafiona inwestycja, która, mam nadzieję przyniesie korzyści dla otaczającej nas przyrody. Akcję tę przeprowadzamy wspólnie, tzn. Liga Ochrony Przyrody, Urząd Miasta i młodzież z liceum. Był bardzo duży ruch i duże zainteresowanie nie tylko mieszkańców, ale i turystów.
Margarita Paszyńska, Milena Stareńczak, Anna Grzybowska – rozdawały torby przy CH Uznam: - Był bardzo duży ruch, ta torby rozeszły się błyskawicznie. Estetyczne, wielokrotnego użytku no i kolorowe.
Zdaniem mieszkańców miasta:
-Mam już jedną taką torbę, ale chciałbym mieć ze trzy jeszcze. Tą pierwszą kupiłem w sklepie za ponad trzy złote, ale te są ładniejsze, kolorowe.
Pan Cezary Nawrocki: To mój wkład w ochronę przyrody. Uważam, że foliowe torby powinny w ogóle zniknąć z naszych sklepów.
-Torebki foliowe są beznadziejne. Te – ekologiczne - powinny być w każdym domu, a każda gospodyni domowa robiąca zakupy powinna torebkę ekologiczną mieć zawsze ze sobą.
W ubiegłym roku rozdano 2 tys. toreb, w tym 3,5 tys.
Tegoroczny Dzień Ziemi w naszym mieście się jeszcze nie zakończył.
O całej akcji w najbliższym gazetowym wydaniu „Wyspiarza niebieskiego”.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl