Projekt obejmuje budowę ciągu pieszo-rowerowego (2017 metrów szerokości 2,5 m) i ciągu pieszo-jezdnego (233 m, szerokości 4 m od pętli do mostku) w ul. Krzywej w Świnoujściu, budowę mostu ( dla ruchu pieszo-rowerowego o dł.16 m i szer. 3 m ) przez kanał torfowy (stanowiący naturalną granicę polsko-niemiecką), budowę ciągu pieszo-rowerowego (350 m) od granicy w stronę głównej ulicy Dorfstraße w miejscowości Kamminke i parkingu nieopodal wzgórza Golm z miejscami postojowymi dla samochodów (61) i autokarów (3) , miejscem spoczynkowym dla pieszych i rowerzystów,oraz placem zabaw. Parking będzie ogólnodostępny, bezpłatny skierowany do mieszkańców regionu i turystów. Zostanie on usytuowany u podnóża historycznego wzgórza Golm, na którym znajduje się największy w Meklemburgii – Pomorzu Przednim cmentarz wojenny, miejsce pamięci ofiar bombardowania Świnoujścia z 12 marca 1945 roku. Parking ma służyć również osobom poruszającym się po sieci polsko-niemieckich szlaków turystycznych.
Całość zostanie oświetlona. Wzdłuż ciągu pieszo – rowerowego zostaną utworzone miejsca spoczynkowe, wyposażone w ławki, stojaki na rowery i śmietniki. Dodatkowo, przed mostem przy kanale torfowym powstanie miejsce spoczynkowe wyposażone także w tablicę informacyjną z mapą i atrakcjami turystycznymi całego regionu. Dodatkowo w miejscu tym zostanie odnowiony i wyeksponowany symboliczny kamień upamiętniający proklamację regionu ujścia Odry „Krajobrazem Roku 2003/2004”.
Warto podkreślić, że budowa ciągu pieszo-rowerowego w ulicy Krzywej była oczekiwana od wielu lat. Pozwoli ona na płynne połączenie z siecią miejskich ścieżek rowerowych również dofinansowanych z Unii Europejskiej. Otwarte zostanie też kolejne, czwarte (po Świnoujście/Ahlbeck, Świnoujście/Garz, Świnoujście-promenada na przedłużeniu ul. Żeromskiego) połączenie transgraniczne przyjazne i bezpieczne dla pieszych i rowerzystów – Świnoujście/Kamminke, dzięki któremu udostępniona zostanie południowa część polsko-niemieckiej wyspy Uznam od strony Zalewu Szczecińskiego.
A kiedy to będzie w praktyce zrealizowane?
-Wydział Inżyniera Miasta przygotowuje teraz przetarg na wybór wykonawcy. Jego ogłoszenie nastąpi na początku maja 2009 r i w końcu tego miesiąca wykonawca powinien zostać wyłoniony. W związku z tym, że po zmianie przepisów zaistniała możliwość - co prawda na własne ryzyko - rozpoczęcia tego projektu przed ostateczną decyzją Komitetu Monitorującego to ruszamy z jego realizacją. Dzięki temu poniesione koszty będą uznawane za kwalifikowane i w przypadku akceptacji projektu otrzymamy ich zwrot. Projekt jest bardzo dobrze przygotowany i wpisuje się w cele programu Interreg IV A. Nie przewiduję takiej możliwości, że nie uzyska on akceptacji. Realizacja całego projektu nastąpi od czerwca do połowy listopada tego roku – powiedziała nam Katarzyna Rówińska, naczelnik Wydziału Rozwoju I Promocji Miasta.
Więcej na ten temat w aktualnym „Wyspiarzu niebieskim”
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl