Wybór jest duży, bo w miejscowościach turystycznych takich, jak Świnoujście czy Międzyzdroje, wiele osób zajmuje się świadczeniem usług hotelarskich, które należy rozumieć jako krótkotrwałe, ogólniedostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych. Usługi te mogą być świadczone w „obiektach hotelarskich” i w „innych obiektach”. Takie rozróżnienie jest bardzo istotne, bowiem myli się ten ten, kto myśli że wystarczy postawić budynek, w którym znajdują się pokoje gościnne i wedle własnego uznania, nazwać go hotelem, pensjonatem czy np. schroniskiem młodzieżowym. Są to bowiem oznaczenia prawnie zastrzeżone i by się nimi posługiwać, obiekt turystyczny musi spełnić szereg warunków określonych w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych oraz rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. W ustawie tej wyróżniono siedem rodzajów obiektów hotelarskich: hotele, motele, pensjonaty , kempingi (campingi), domy wycieczkowe, schroniska młodzieżowe, schroniska, pola biwakowe. Ponadto każdemu obiektowi hotelarskiemu przyznaje się kategorię uzależnioną od jego standardu. Dla hoteli, moteli i pensjonatów ustanowionych jest pięć kategorii oznaczonych gwiazdkami (*, **, ***, ****, *****), dla kempingów- cztery kategorie oznaczone gwiazdkami (*, **, ***, ****), dla domów wycieczkowych i schronisk młodzieżowych - trzy kategorie oznaczone cyframi rzymskimi (I, II, III).
Postanowiliśmy sprawdzić ile hoteli, moteli, pensjonatów , kempinigów, domów wycieczkowych, schroniska młodzieżowych i schroniska znajduje się w Świnoujściu, Międzyzdrojach oraz w Wolinie. Jakież było nasze zdziwienie, gdy- zgodnie z danymi widniejącymi w Ewidencji Obieków Hotelarskich ( dostępnej na oficjalnej stronie Ministerstwa Sportu i Turystki w zakładce Ewidencje i rejestry)- okazało się, że w Świnoujściu są tylko cztery hotele, dwa pensjonaty i jeden dom wycieczkowy. W Międzyzdrojach jest dwa razy więcej hoteli, tyle samo pensjonatów i...tyle. Natomiast w Wolinie brak jest obiektów hotelarskich wymienionych w ustawie.
Ponieważ zarówno w Międzyzdrojach, jak i w Świnoujsciu, szczególnie w dzielnicy nadmorskiej, można spotkać wiele innych w nazwie hoteli czy pensjonatów, zapytaliśmy rzecznika prasowego Urzędu Marszałkowskiwgo w Śzczecinie czy dane zawarte w ewidencji są na bieżąco aktualizowane. Rzecznik Wioletta Florczak zapewniła, że: “Ewidencja obiektów hotelarskich położonych na terenie województwa zachodniopomorskiego, dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki (www.turystyka.gov.plwww.turystyka.gov.plwww.turystyka.gov.plwww.turystyka.gov.plwww.turystyka.gov.plwww.turystyka.gov.plwww.turystyka.gov.plwww.turystyka.gov.pl ) prowadzona jest na bieżąco i jest aktualna.” Oznacza to więc, że wielu przdsiębiorców świadczących usługi turystyczne łamie prawo nadużywając w sposób nieuprawniony określeń prowadzonych obiektów niezgodnie ze stanem faktycznym.
Więcej na ten temat w papierowym wydaniu „Wyspiarza niebieskiego”
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl