WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

13.03.2025 6:01

W 80 rocznicę nalotu dywanowego

Uroczystości na cmentarzu wojennym usytuowanym na wzgórzu Golm tradycyjnie poświęcono ofiarom nalotu dywanowego 661 amerykańskich samolotów do jakiego doszło w dniu 12 marca 1945 roku. Tego dnia przypadała 80 rocznica tego tragicznego wydarzenia, które pochłonęło tysiące osób przebywających wtedy w dawnym Świnoujściu. W obchodach w obecności wielu oficjeli, mieszkańców i młodzieży z kilku krajów uczczono pamięć o tamtej wstrząsającej przeszłości wyrażając przy tym nadzieję, że błędy ludzkości nigdy więcej się nie powtórzą.

         Rocznicowe obchody prowadziła Katharina  Feike, Kierownik Ośrodka Golm. Wraz z nią w uroczystości brała udział przebywająca w tym ośrodku młodzież z Polski, Niemiec, Belgii i Holandii uczestnicząca  w programie „Erasmus +". W gronie oficjeli, którzy wygłosili przemówienia okolicznościowe był Michael Sack , Starosta Powiatu Pomorze Przednie – Greifswald,  Joanna Agatowska  Prezydent Miasta Świnoujście,  Bettina Martin , Minister Nauki, Kultury, Spraw Federalnych i Europejskich Meklemburgii Pomorze Przednie oraz Tilmann Jeremias, biskup Kościoła Północnego w Sprengl   Meklemburgii Pomorza Przedniego.

       Prezydent Joanna Agatowska podkreśliła w swojej wypowiedzi, że z  szacunkiem pamiętamy i wspominamy  w Świnoujściu poprzednich mieszkańców tych ziem i obchodzić będziemy  w tym roku 260- lecie  miasta, a także 80-lecie przynależności tego terenu do Polski na skutek powojennych podziałów terytorialnych. Zwróciła uwagę na trudne współczesne czasy z nadzieją, że uczynimy wszystko aby zapobiec wojnom , okrucieństwu i utrzymamy jednak drogocenny pokój.

       W uroczystości oprawę muzyczną zapewnił  zespół instrumentów dętych pod nazwą  Chór Puzonowy Friedrich z Bansinu. Natomiast uczestnicy europejskiego projektu „Erasmus +”  wyrecytowali tekst „Chroń prawa człowieka  - weź odpowiedzialność” , wiersz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego  oraz uhonorowali tragicznie zmarłych którym zebrani oddali także hołd minutą ciszy. Ostatnim akordem uroczystości było złożenie  wieńców i wiązanek kwiatów pod rzeźbą „Marznąca” autorstwa Rudolfa Leptiena z Bansin , która powstała na przełomie roku 1952/53, ale dopiero pod betonową rotundą ustawiono ją w 1984 r.

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl