WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

02.02.2025 9:35

Ulica Sienkiewicza w remoncie

W nadmorskiej dzielnicy Świnoujścia, na ulicy Sienkiewicza, trwają intensywne prace remontowe, które rozpoczęły się 8 stycznia 2025 roku. Mają na celu poprawę jakości dotychczasowej infrastruktury miejskiej. Aktualnie realizowane są prace rozbiórkowe istniejących nawierzchni jezdni, a na placu budowy pojawił się ciężki sprzęt. Koszt inwestycji – 27,77 mln zł ( w tym dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg – 10,04 mln zł). Zakończenie prac przewidziane jest połowa 2026 roku. 

 

Ulica ta jest ważnym szlakiem komunikacyjnym w nadmorskiej dzielnicy miasta, szczególnie w okresie letnim, kiedy ruch się tam wyraźnie nasila. Od skrzyżowania z ul. Małachowskiego do Bolesława Chrobrego, ma ona nieregularny przebieg. Zmienia się zarówno jej szerokość, jak i zabudowa pasa drogowego. W części położonej po stronie zachodniej jest teraz tylko jezdnia i brak chodnika. Bitumiczna nawierzchnia ulicy była też mocno wyeksploatowana.

Zakres inwestycji pod nazwą "Przebudowa ulicy Henryka Sienkiewicza w Świnoujściu" przewiduje: rozbiórkę istniejących nawierzchni jezdni i chodników, przebudowę oświetlenia ulicznego, modernizację kanalizacji deszczowej, przebudowę sieci wodno-kanalizacyjnej, usunięcie kolizji z istniejącą infrastrukturą podziemną (sieci elektroenergetyczne i teletechniczne), a także wykonanie nowych nawierzchni jezdni, chodników i ścieżek rowerowych. Prace te będą wiązały się z usunięciem 14 drzew oraz 450 m² krzewów kolidujących z planowanym zagospodarowaniem terenu, jednak planowane są nowe nasadzenia roślinności.

 Dla zaprojektowanej geometrii układu drogowego zastosowano następujące parametry techniczne:
- budowę rond o średnicy wyspy środkowej 9 m i średnicy zewnętrznej 25 m na skrzyżowaniach: ul. Moniuszki/Prusa, ul. B. Krzywoustego oraz ul. B. Chrobrego, 
- rozwiązania uspokajające ruch w postaci wyniesionych tarcz skrzyżowań - skrzyżowanie z ul. K. Ujejskiego, skrzyżowanie z ul. W. Orkana, skrzyżowanie z ul. J. Matejki oraz skrzyżowanie z ul. J. Piłsudskiego,
- miejsca postojowe w zatokach, w tym miejsca postojowe (krótkotrwałe) dla autobusów wycieczkowych,­
- szerokość pasa ruchu od 2,5 do 3,0 m,
- droga dla rowerów o szerokości 2,5 m.

 Na całej rozbudowywanej ulicy zaprojektowano chodniki oraz dwukierunkową drogę dla rowerów. Wzdłuż chodnika po stronie południowej przewidziano również urządzenia małej architektury (ławki z oparciem, kosze na odpady, stojaki na rowery, punkty napraw rowerów oraz wiata autobusowa).
Beata Olszewska, Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych UMŚ / Wn


 

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl