Tak ogromnego zainteresowania spotkaniem z pisarzem Galeria ms44 nie odnotowała od dawna. Z pewnością powodem był temat jego książki związany ze Świnoujściem i stanowiący niezmiennie żywe w społecznej pamięci wspomnienie morskiej tragedii.
Adam Zadworny opowiada historię największej katastrofy morskiej w powojennej Polsce: z ponad sześćdziesięciu osób, które były na promie, przeżyło zaledwie dziewięć – wyłącznie załoga. Próbuje w niej ustalić, co się stało, przeglądał stare akta, szukał i rozmawiał z ocalałymi marynarzami, rozmawiał z rodzinami ofiar i ekspertami. Dotarł nawet do ówczesnych decydentów. Interesuje go nie tylko przebieg katastrofy, którą odtwarza niemal minuta po minucie, ale także mozolne śledztwo w tej sprawie , skrywana historia promu. i świadectwo czasu w jakim zdarzyła się ta tragedia. Autor zmierzył się też z różnymi teoriami zatonięcia promu., a odpowiedź w tej sprawie pozostaje niejednoznaczna. Zapewne zawinił splot różnych okoliczności : warunki pogodowe, przeciekająca furta "Heweliusza", stateczność jednostki,którą zakłócał dodatkowy pokład, kwestia balastu, czy też inne jeszcze czynniki. Warto wspomnieć, że wydarzenia ze styczniowej nocy 1993 r. obrosły plotkami, legendami, niedopowiedzeniami. A wielu ludzi, mieszkających nad morzem lub związanych z nim zawodowo doskonale pamięta tę noc.
Trzeba wspomnieć, ze to niezwykle interesujące spotkanie spotkało się z wyjątkowo aktywnym odbiorem ze strony jego uczestników, którzy zasypali autora licznymi pytaniami na które cierpliwie odpowiadał. W galerii można było również nabyć książkę i zdobyć wpis jej autora.
Adam Zadworny (ur. 1967) – dziennikarz, reporter, od 1990 roku związany z „Gazetą Wyborczą”, wcześniej współpracownik pism drugiego obiegu. Autor książek Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku, Bałuka jestem…, Szpiedzy w Szczecinie i Psy z Karbali. Dziesięć razy Irak (wraz z Marcinem Górką), współautor alternatywnego przewodnika Zrób to w Szczecinie. Jego reportaże znalazły się w zbiorach Z Archiwum Sz. Śladem szczecińskich historii niezwykłych XX wieku, Morze i ziemia. Antologia reportaży z Pomorza i w trzech tomach z cyklu Wszystkie barwy PRL-u: Szpiedzy, zamachowcy, terroryści, Szare na złote, czyli Polak potrafi oraz Oszuści, zabójcy i złodzieje. Laureat kilku nagród dziennikarskich, m.in. Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczpospolitej Polskiej – Pomorze Zachodnie oraz Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego za reportaż historyczny Dziki Zachód – Uznam. W 2008 roku nominowany do nagrody MediaTory za serię reportaży Nangar Khel – tak było (wraz z Marcinem Kąckim i Marcinem Górką).
Piotr Oleksy (ur. 1986) – historyk i publicysta, od ponad dekady podróżuje po Europie Środkowej i Wschodniej, obserwując, jak tworzą się nowe tożsamości. Pracuje na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i „Nową Europą Wschodnią”. Publikował również m.in. w miesięczniku „Znak”. Z zaangażowaniem zajmuje się promocją kultury – zorganizował wiele konferencji, koncertów i festiwali, stworzył gry edukacyjne, wydał płyty i koordynował powstawanie nowych szlaków turystycznych. W 2019 roku zainicjował w Poznaniu cykl spotkań „Spojrzenie na Wschód”. Od kilku lat bada, opisuje i promuje powojenną historię wysp Wolin, Uznam i Karsibór, rozwijając platformę Archipelag Pamięci (archipelag.edu.pl). Jest także współautorem facebookowej strony „Opowieści z Archipelagu”. Autor książek Naddniestrze. Terror tożsamości, za którą otrzymał nominację do Nagrody „Ambasador Nowej Europy”, oraz Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag, za którą otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Jantar”.
ms44/Wn
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl