WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

17.01.2025 5:52

Z geologią regionu ... już na Ty

(Międzyzdroje) Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego w Międzyzdrojach w dniu 16 stycznia br. było organizatorem promocji nowego „Przewodnika geologicznego Wolińskiego Parku Narodowego i terenów przyległych”. Podczas spotkania wykład wzbogacony prezentacją slajdów wygłosił współautor opracowania geolog z Instytutu Geologicznego dr Andrzej Konrad Piotrowski. Wstęp na promocję był wolny, a każdy z-uczestników otrzymał egzemplarz tego świetnego przewodnika .

 

Celem wydanego przewodnika na jego 150 stronach jest przedstawienie w popularny i zrozumiały sposób dziedzictwa przyrody nieożywionej Wolińskiego Parku Narodowego. W tym wydaniu ukazana została budowa geologiczna obszaru WPN i jego otoczenia w części lądowej z uwzględnieniem otaczających wód Morza Bałtyckiego i Zalewu Szczecińskiego. Omówiono w nim obiekty geologiczne,] takie jak : profile geologiczne dokumentujące zmiany klimatu, podlegające ochronie pojedyncze głazy i ich skupiska oraz wielkie porwaki skał wyrwanych przez lądolód z podłoża osdów czwartorzędowych,

W obecności kilkudziesięciu osób czwartkowe spotkanie w Muzeum Przyrodniczym otworzyła dyrektor Wolińskiego Parku Narodowego Wioletta Nawrocka. Treści przewodnika w wykładzie ze slajdami przedstawił wytrawny geolog eksplorujący nasze tereny od lat 70-tych dr Andrzej Konrad Piotrowski, będący jego współautorem. Opowieści geologa zaskakiwały nieznanymi faktami choćby tym, że przed 19 tysiącami lat tereny WPN i im pobliskie były pokryte jednokilometrową pokrywą lodu. Można było się też dowiedzieć, że obszar WPN obniża się rocznie o 1 milimetr , a Skandynawia z kolei unosi się w górę rocznie o 3 milimetry. Dr Piotrowski z pasją opowiadał o 4-kilometrowych słupach solnych w głębi pod naszymi stopami i bursztynie. Ten największy okaz ważący 9,75 kg odnaleziony został w Rarwinie nieopodal Kamienia Pomorskiego, a jego odwzorowania jest w Muzeum Przyrodniczym w Międzyzdrojach . Autor mówił nie tylko o geologii , ale i m.in. o znanym nam raczej z poezji Johannie Wolfgangu von Goethe, który był także aktywnym niezwykle geologiem. Piotrowski również postraszył .tym, że jeśli wybuchnie islandzki wulkan Katla to tutaj mocno zasypie nas popiół wulkaniczny. Interesujący wykład został nagrodzony gromkimi brawami, a jego autor odpowiadał później na pytania.

Po spotkaniu, prezentacji z wykładem i z wydrukowanym uszczegółowionym przewodnikiem pod pachą można ze spokojem powiedzieć, że geologia nie jest nam obca i pozwala na wytyczenie i zwiedzenie tras geoturystycznych. Przewodnik pozwala na orientację w tej trudnej dziedzinie jaką jest geologia dzięki czemu z większym zrozumieniem możemy postrzegać właśnie przyrodę nieożywioną. Wydawnictwo z pewnością będzie też nieocenioną pozycją dla przewodników turystycznych.

 

Wn


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl