Grzegorz Wnęk, krakowski artysta, profesor tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych, kontynuuje w swojej twórczości tradycje malarskiej „Nowej Figuracji”, podążając przy tym tropem ekspresjonizmu. Wielkoformatowe prace, które maluje, wykonane są w technice olejnej i niosą w sobie dobitną prawdę obrazowania, a więc i szczere emocje, towarzyszące twórcy jak i odbiorcom jego sztuki. Na wystawie można zobaczyć najnowsze prace artysty, namalowane w ostatnich latach. To osobisty komentarz Grzegorza Wnęka, gorzka, emocjonalna refleksja dotyczącą współczesnego świata i roli jaką przyszło nam w nim grać. Artysta w swojej malarskiej wizji odnosi się dla przykładu do wojny w Ukrainie, czy też podboju kosmosu.
Artysta malarz, absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Krakowie, dyplom obronił w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego w 1999 roku. Doktor habilitowany, profesor ASP, prowadzi Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie.
> Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki 1998/1999, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2006, programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2007, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2021, otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa 2022.
> Nagroda Grand Prix 36. Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Współczesnego Bielska Jesień 2003. Finalista konkursu „Obraz Roku” im. Ewy Świtalskiej, Warszawa 2005. Wyróżnienie honorowe na VI Triennale Sztuki Sacrum w Częstochowie, 2006. Indywidualna Nagroda Rektora ASP w Krakowie III Stopnia za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, 2007; zespołowa Nagroda Rektora ASP w Krakowie II Stopnia dla Zespołu Pierwszego Roku za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, 2013; indywidualna Nagroda Rektora ASP w Krakowie II Stopnia
za osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne, 2017; III nagroda IV Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego, Bydgoszcz 2020.
> Zrealizował i realizuje cykle tematyczne: Wnętrza, Maszyny, Hiob, Człowiek z…, Modelka, Syn, Sekwencja, Piknik lotniczy, Network, Lady with…, Przestrzenie, Lewiatan, Ogrody, Od wojny wybaw nas..., Figura w metafizycznym domu, Domek na drzewie.
> Jego prace zobaczyć można m.in. w zbiorach Lubuskiej Zachęty w Zielonej Górze, BWA Bielsko-Biała, BWA Krosno, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Frissiras Museum w Atenach.
Andrzej Pawełczyk
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl