WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

22.11.2024 6:10

„Być kobietą to przywilej” – spotkanie autorskie z Magdaleną Kuszewską

(Międzyzdroje) 20 listopada 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyło się spotkanie autorskie z Magdaleną Kuszewską, rodowitą Międzyzdrojanką. Moderatorem spotkania była Andżelika Gałecka, dyrektor międzyzdrojskiej biblioteki.

 

Magdalena Kuszewska jest dziennikarką, redaktorką, społeczniczką, autorką książek m.in.: „Dobre nawyki”, „Chciałbym”, „Gładko”, podcasterką „Zwierciadła”, współautorką książek m.in.: „Poradnik skutecznego działania”, „Co boli związek”, „Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów”, „Pokolenia”, „Trzeci element”. Przeprowadziła około 2 tys. wywiadów, publikowała artykuły m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Pani”, „Twoim stylu”, „Vogue”, „Polityce”, „National Geographic”, a obecnie pisze dla „Newsweeka”. Od 3 lat jest rzecznikiem międzyzdrojskiego Festiwalu Gwiazd.

Autorka z wielkim zaangażowaniem opowiadała o losach głównych bohaterek najnowszej książki. Przybliżyła nam losy: Anny Rusowicz, Iwony Guzowskiej, Natalii Niemen, Katarzyny Dacyszyn, Adriany Hyzopskiej, Justyny Sieńczyłło oraz Heleny Norowicz. Książkę „Wojowniczki. Jak czule zawalczyć o siebie?” napisała, by zainspirować do odkrycia w sobie „wojowniczek”. Jak sama przyznała, wszystko, co zawarła w książce, opierała na doświadczeniach kobiet, które w swoim życiu odważyły się zawalczyć o siebie. Wspomniała również o tym, że złość jest nam niezbędna, by chronić nasze potrzeby.

Magdalena Kuszewska jest współautorką książki „Pokolenia”. Z prof. Tomaszem Sobierajskim, dokonali analizy społeczno-kulturalnej: pokolenia wojny, pokolenia PRL, pokolenia XYZ i najmłodszego Alfa. Zdaniem autorki bardzo ważnym aspektem jest dialog. To właśnie brak komunikacji prowadzi do konfliktów międzypokoleniowych. Sama zaś rozmowa może mieć działanie oczyszczające. Jest jednak wspólny mianownik, który łączy wszystkie kobiety. Każda z nas, nie ważne na jakim etapie życia się znajduje, może być wojowniczką. Rozmówczynie z „Wojowniczek” też są z różnych pokoleń. Helena Norowicz ma 90 lat, Adriana Hyzopska zaledwie 21, a jednak każda z nich walczy o siebie.

Autorka walczy ze stereotypami i hipokryzją. Popiera kobiety w ich działaniu oraz walkę o swoje prawa. Wspominała o jednej z bohaterek, która była prześladowana przez stalkera. Katarzyna Dacyszyn, bo o niej mowa, doprowadziła do zmiany prawa karnego względem prześladowców. Jej oprawca za napaść i spowodowanie uszczerbku na zdrowiu dostał nie dwa, lecz dwadzieścia pięć lat pozbawienia wolności, a powszechna sprzedaż kwasu siarkowego została zakazana.

Podczas spotkania zauważano, że wiele kobiet stawia siebie na końcu życiowej kolejki. Jak sama autorka powiedziała, od lat mówi się o takich wzorcach kobiecości jak typowa „matka Polka”. Z pokolenia na pokolenie to na kobietach ciążył obowiązek, np. bycia piastunką ciepła w domu, prania na tarze, stania w kolejkach za mięsem. Gdzie w tym wszystkim były kobiety? To matki, babki, ciotki ciężko pracowały i jadły na końcu. Oddawały wszystko co najlepsze rodzinie, były wielozadaniowe i to wszystko kosztem siebie. Podczas wieczoru zostały zacytowane słowa Justyny Sieńczyłło „Być kobietą to przywilej” i wszyscy obecni się z tym zgodzili. Autentyczność i wrażliwość Magdaleny sprawiła, że spotkanie odbyło się w cudownej atmosferze.

Na zakończenie autorce wręczono „Międzyzdrojskie Inspiracje” – wydanie drugie. Czytelnicy ustawili się w kolejce po autografy i wspólne zdjęcie. Magdalena obecnie pracuje nad biografią znanej osoby, ale nie zdradziła szczegółów.

Miłym akcentem wieczoru było wręczenie bukietu kwiatów Karolinie Malec, która otrzymała awans na starszego bibliotekarza. Dziękujemy serdecznie Tomaszowi Krawczykowi ze „Społeczności Międzyzdroje” za obecność na spotkaniu i udostępnienie nam zdjęć.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i już teraz zapraszamy na:

- prelekcję pt. „Romantyczne czarownice: Pomorze i Meklemburgia. Początki kulturowego toposu...”, która odbędzie się 26 listopada 2024 r. o godz. 18.00 w bibliotece,

- spotkanie autorskie z Michałem Koterskim, które odbędzie się 3 grudnia 2024 r. o godz. 18.00 w bibliotece.

Starszy Bibliotekarz

mgr Karolina Malec


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl