Uroczystości rozpoczęła tradycyjna msza święta w kościele Chrystusa Króla. Po niej ulicami miasta poprzez ul. Marynarzy , Wybrzeże Władysława IV, plac Rybaka i ul. Armii Krajowej przeszedł barwny pochód paradny z orkiestrą wojskową na czele i Kompanią Honorową 8 FOW. Zakończył się na placu Słowiańskim, gdzie odbyła się X nadzwyczajna sesja Rady Miasta Świnoujścia i oficjalne obchody z udziałem władz oraz mieszkańców i gości miasta. Wspominano tych, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości i tych, którzy przelewali krew za naszą wolność i demokrację. Bohaterów uczczono oddaniem salwy honorowej. Okazjonalne przemówienie wygłosiła Joanna Agatowska Prezydent Miasta Świnoujście i Ryszard Teterycz Przewodniczący Rady Miast po czym liczne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem "Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej" .
Po tej części oficjalnej świętowanie przeniosło się na plac Wolności. Tam z wieżyczki nad restauracją Neptun do zebranych przemówił naczelnik Józef Piłsudski w którego wcielił się Marek Żymła. Odbywał się na placu festyn rodzinny. Swoje mocno oblegane stoisko ze świątecznymi pierniczkami, drobnymi podarunkami i okazjonalnym quizem wystawiło Stowarzyszenie Wspólne Wyspy. Była też wata cukrowa, wojskowa grochówka, a instruktorki Miejskiego Domu Kultury malował na buziach dzieciom i dorosłym barwy narodowe. Na estradzie trwał wielogodzinny koncert licznych świnoujskich wykonawców połączony również ze wspólnym śpiewanie pieśni patriotycznych. Dla miłośników wojska przygotowano również wyjątkowe atrakcje – o godzinie 13.00 zwiedzający będą mogli wejść na pokład okrętów 8. Flotylli Marynarki Wojennej, natomiast od wczesnych godzin porannych na Latarni Morskiej powiewała historyczna flaga.
Świąteczny dzień obfitujący w interesujące wydarzenia i bogaty program z niespodziankami zakończył w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury koncert patriotyczny pt. "Za Wolność, Za Polskę".Przed zgromadzoną publicznością wystąpił Miejski Chór Logos pod dyrekcją Doroty Naklickiej oraz zespół w składzie : Nicolas Rendon (fortepian), Aleksander Janota (perkusja), Stanisław Garboś (akordeon), Martyna Wojciechowska (gitara basowa) i Gabriela Cichcka (skrzypce).
Bez wątpienia było to wyjątkowe, atrakcyjne świętowanie w którym uczestniczyły nieprzebrane tłumy mieszkańców i gości miasta od których dało się w większości słyszeć tylko słowa pochwały.
Wn
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl