WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

07.10.2024 6:03

System monitorowania jakości powietrza w Świnoujściu

O kompleksowym monitorowaniu powietrza w Świnoujściu mówi się od dawna. Ta potrzeba jest szczególnie sygnalizowana i wręcz niezbędna na prawobrzeżu miasta. Nie inaczej jest jednak i na lewobrzeżu, gdzie pięciokrotnie dzięki tunelowi wzrosła liczba przejeżdżających aut. Promami rocznie przepływało 960 tys. samochodów, a teraz po roku tunel pokonało 5 mln aut. W sprawie wprowadzenia Miejskiego Systemu Monitorowania Jakości Powietrza w Świnoujściu zapytanie złożył radny Jan Borowski, a odpowiedziała prezydent Joanna Agatowska.

 

Radny J. Borowski w zapytaniu sugerował konieczność wprowadzenia Miejskiego Systemu Monitorowania Jakości Powietrza w Świnoujściu z czujnikami rozmieszczonymi w kluczowych lokalizacjach na lewobrzeżu i prawobrzeżu Miasta. Czujniki zdaniem radnego powinny mierzyć poziom pyłów zawieszonych PM2, PMS oraz PM10, temperaturę, wilgotność i ciśnienie atmosferyczne. Ba, radny poszedł dalej uznaje bowiem, że dane z czujników powinny być na stałe i na bieżąco przekazywane do aplikacji na telefony komórkowe i wyświetlane na przystankach autobusowych.

W odpowiedzi na interpelację rezydent miasta informowała, iż "za pomiary i ocenę poziomu substancji w powietrzu na terenie Miasta Świnoujście odpowiedzialny jest Główny Inspektor Ochrony Środowiska (GIOŚ). W 2023 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska objął monitoringiem jakości powietrza lewobrzeżną część naszego Miasta, poprzez usytuowanie tam profesjonalnej,mobilnej stacji do pomiarów jakości powietrza. Analiza wyników pomiarów niewykazała przekroczeń. Niniejsza stacja posadowiona zostanie również na prawobrzeżu, w dzielnicy Warszów, obok boiska sportowego. Pomiary jakości powietrza będą się odbywały od 1 stycznia 2025 r. do 31.12.2025 r., a nadzór na prowadzonymi pomiarami będzie sprawował GIOŚ. Zakres badawczy mobilnej stacji pomiarów jakości powietrza obejmuje pomiary automatyczne pyłu zawieszonego (PM10 i PM2,5) i tlenków azotu oraz pomiary manualne pyłu zawieszonego i benzo(a)pirenu zawartego w tym pyle. Dodatkowo stacja mierzy parametry meteorologiczne (temperaturę, prędkość, kierunek wiatru, ciśnienie atmosferyczne i wilgotność powietrza. W sieci Państwowego Monitoringu Środowiska wielką wagę przykłada się do przestrzegania jakości wykonywanych pomiarów – składają się na to m.in. codzienne weryfikacje danych, systematyczne kalibracje urządzeń pomiarowych, nadzór nad przyrządami pomiarowymi, kontrole i przeglądy aparatury. Brak tego rodzaju działań, które wymagane są przez odpowiednie normy, skutkować może bardzo nieprecyzyjnym pomiarem. Odnosi się to do czujników jakości powietrza, o które Pan wnioskuje. Na chwilę obecną czujniki te nie uzyskały certyfikatów potwierdzających zgodność wykonywanych przez nie pomiarów z obowiązującą metodyką. Pojawienie się na rynku tego rodzaju rozwiązań nie jest negowane przez Inspekcję, jednak należy podkreślić, że urządzenia takie mogą w obecnej chwili służyć jedynie do celów edukacyjno-informacyjnych. Nie można na ich podstawie dokonywać rzetelnej i wymiernej oceny jakości powietrza.

Ponadto Gmina zakupiła specjalistyczny dron, który wykorzystywany jest do walki z trucicielami powietrza. Dron wyposażony jest w system obserwacji i analizy powietrza „SOWA”. Jest to nowoczesny sprzęt, wyposażony w czujniki smogu, pomaga skutecznie wykryć przekroczenia obowiązujących standardów jakości powietrza. Mając powyższe na uwadze, bezzasadnym jest wydatkowanie środków z budżetu Miasta na zakup czujników powietrza"

 

Wn


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl