W ostatnio zamieszczonym na stronie PortalMorski.pl dnia 20 maja 2024r tekście zatytułowanym „Terminal kontenerowy w Świnoujściu wzmocni potencjał portów bazowych w korytarzu Bałtyk- Adriatyk” (opr. LEW, źródło ZMPSiŚ) traktującym o potencjalnych, zdaniem autorki, korzyściach wynikających z powstania terminala, cały obszerny akapit poświęcono podpisanemu w czerwcu ubiegłego roku listowi intencyjnemu o współpracy pomiędzy Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście a zarządem Portu Marghera (Wenecja). Celem współpracy ma być aktywizacja połączeń kolejowych, dzięki którym możliwy będzie transport w systemie intermodalnym naczep TIRów między Skandynawią, a rejonem Morza Śródziemnego (intermodal to przewożenie ładunku co najmniej dwoma różnymi środkami transportu np. drogowym, kolejowym, morskim, za jednym dokumentem przewozowym).
Rzecz w tym, że to zadanie nie będzie należało do terminala kontenerowego, a już dziś należy do Terminala Promowego Świnoujście, który po oddaniu do eksploatacji stanowiska nr 5 jest gotowy do uczestnictwa w kombinowanym transporcie intermodalnym i realizacji tego typu przewozów. Jednak w całym długim artykule ZMPSiŚ ani razu nie padają słowa prom, czy terminal promowy.
Napisałem o tym dlatego, że doklejanie do projektu terminala kontenerowego zadań dotyczących całkowicie innego podmiotu jest zwyczajną manipulacją , która w tym przypadku okazała się skuteczna. W rozmowach ze zwolennikami budowy terminala, którzy czytali przedmiotowy artykuł, usłyszałem o dodatkowych korzyściach dla portu, dla regionu, dla kraju wynikających z obsługi rynku szwedzkiego. Oczywiście dzięki Google Maps łatwo wykazałem, że położenie głębokowodnego portu Goteborg i jego możliwości po 2025r czynią niedorzecznymi marzenia o byciu świnoujskiego terminala kontenerowego hubem* dla Skandynawii.
Terminal kontenerowy Goteborg obecnie przyjmuje kontenerowce wielkości do 19 tys. TEU a po pogłębieniu kanałów portowych ma w 2026 roku obsługiwać największe tego typu statki na świecie. Terminal jest własnością APM Terminals (zarządza 75 terminalami kontenerowymi, w tym 8 hubami ) spółki zależnej globalnego operatora MAERSK.
Zapytano mnie także o to, czy ja tak na poważnie napisałem, że terminal typu hub musi mieć właściciela lub współwłaściciela spośród gigantów globalnego transportu kontenerów, bo inaczej skazany jest na porażkę. Tak, to prawda. Ta zasada obowiązuje na świecie od dawna, także w Polsce. Udziałowcem (40% udziałów) największego na Bałtyku terminalu Baltic Hub w Gdańsku , który jeszcze w tym roku osiągnie możliwości przeładunkowe 4,5 mln TEU (na całym Bałtyku przeładowuje się średnio 9 mln TEU rocznie ) jest PSA International (Singapur) trzeci na TOP liście największych operatorów portowych na świecie , posiada 60 terminali w 26 krajach. Także gdyński terminale GCT jest w 100% własnością CK HUTCHISON (Hongkong) , czwartego na TOP liście (53 terminale) a drugi gdyński terminal BCT jest w 100% własnością grupy ICTSI (Filipiny) , dziesiątej na TOP liście (33 terminale).
Qterminals, katarska spółka mająca być właścicielem i operatorem świnoujskiego terminala typu hub zarządza 1 (słownie: JEDNYM) terminalem; jest poza listą.
Andrzej Sokołowski 24.05.2024
*Hub- terminal kontenerowy w którym następuje przeładunek kontenerów w relacji statek-statek, z wielkich kontenerowców na mniejsze jednostki dowożące ładunki do mniejszych portów.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl