WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

06.11.2021 6:10

Miejsca Przyjazne Rowerzystom – będzie łatwiej znaleźć nocleg, parking, serwis

Pomorze Zachodnie jako region przyjazny rowerzystom od nowego roku uruchomi specjalny system rekomendacji miejsc, w których podróżujący na dwóch kółkach mogą przenocować, przechować bagaż, naprawić sprzęt. Idea „MPR” ma na celu jeszcze intensywniejszy rozwój turystyki rowerowej i wspieranie lokalnego biznesu w tworzeniu oferty dla cyklistów. Udział w systemie jest bezpłatny i dobrowolny, nabór zaplanowano od stycznia do kwietnia 2022 r., a przyznanie rekomendacji - przed wakacjami.  

 

Miejsca Przyjazne Rowerzystom zostaną oznakowane (tabliczkami, naklejkami) i wyróżnione na mapach - elektronicznych i papierowych - wydawanych przez Województwo Zachodniopomorskie. Znaczek „MPR” i logo Pomorza Zachodniego będą dla podróżnych gwarancją, że w danym miejscu mogą bezpiecznie odpocząć, przenocować, przechować rower i bagaż, wykonać podstawowe naprawy, zdobyć informacje pożyteczne dla aktywnych turystów.

- Od lat budujemy markę regionu przyjaznego rowerzystom, nie tylko budując dziesiątki kilometrów dróg rowerowych – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz. - Organizujemy wydarzenia dedykowane miłośnikom dwóch kółek, przystosowujemy tabor kolejowy do przewozu rowerów, tworzymy specjalne rowerowe mapy i aplikacje. Teraz na tych mapach będzie nie tylko dokładny przebieg tras i atrakcje turystyczne, ale wskażemy również miejsca, gdzie szczególnie dba się o rowerzystów.

 Chodzi m.in. o możliwość wykupienia jednego noclegu.

- W popularnych miejscowościach turystycznych, w sezonie wakacyjnym kwatery, pensjonaty, hotele oferują dłuższe pobyty. A przecież podróżujący na rowerach zwykle potrzebują tylko jednego noclegu w danym miejscu i rano ruszają w dalszą drogę – tłumaczy Wanda Nowotarska, pełnomocniczka marszałka województwa ds. komunikacji rowerowej.

 Regulamin Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom przyjęty w tym tygodniu przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego określa warunki, jakie musi spełniać MPR w kategorii „Obiekty Noclegowe”. To przede wszystkim: możliwość skorzystania przez minimum czterech turystów z noclegu na jedną dobę, bezpieczne i nieodpłatne przechowanie rowerów wraz z bagażem w trakcie pobytu, nieodpłatne udostępnianie narzędzi do podstawowych napraw rowerów. MPR-y będą musiały również dysponować aktualnymi informacjami, gdzie w pobliżu znajdują się serwisy i sklepy rowerowe. Mogą również w ramach prowadzonej działalności gospodarczej oferować sprzedaż części zamiennych do rowerów.

 W systemie Miejsc Przyjaznych Rowerzystom będą rejestrowane nie tylko pensjonaty, hotele czy gospodarstwa agroturystyczne. Uwzględniono również takie kategorie: Obiekty Gastronomiczne, Atrakcje Turystyczne, Punkty Informacji Turystycznej, Pozostałe Obiekty Handlowe i Usługowe.

Powinny one zapewnić podstawowe funkcjonalności rowerzystom: bezpieczny, nieodpłatny parking rowerowy (kryterium to nie dotyczy tzw. foodtrucków oraz obiektów pełniących funkcję Atrakcji Turystycznej, w obrębie której można poruszać się z rowerem lub na którą można zabrać rower, np. rejs statkiem, przejazd kolejką wąskotorową); umożliwienie przewozu przyczepki rowerowej oraz niestandardowego roweru (to kryterium dotyczy rejsu statkiem, przejazd kolejką wąskotorową etc.); umieszczenie w widocznym miejscu w obiekcie aktualnej informacji o pobliskich punktach serwisowych i sklepach rowerowych.

 Celem głównym Systemu Rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom jest rozwój i promocja systemu obsługi turystów rowerowych, inspirowanie i wspieranie lokalnego biznesu w tworzeniu oferty przyjaznej dla rowerzystów, wzmacnianie ich konkurencyjności, stworzenie platformy współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy podmiotami biorącymi udział w Systemie, podniesienie atrakcyjności turystycznej regionu.

 Obiekty i usługi spełniające potrzeby turystów rowerowych uzyskują prawo do posługiwania się rekomendacją MPR. Ich oferta będzie systematycznie weryfikowana, a przyjęte standardy dostosowywane do wymogów rynku turystycznego.

System rekomendacji ma charakter otwarty dla wszystkich podmiotów, które wypełnią określone w regulaminie wymogi formalne oraz zapewnią spełnienie wszystkich obowiązkowych kryteriów.

 Udział w systemie Miejsc Przyjaznych Rowerzystom jest nieodpłatny i dobrowolny. Koszty związane z prowadzeniem i obsługą systemu rekomendacji będą finansowane ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

Pierwszy nabór planowany jest w okresie 1 stycznia – 29 kwietnia 2022 roku, natomiast przyznanie rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom na Pomorzu Zachodnim planowane jest na przełomie czerwca/lipca 2022 roku.

Ogłoszenie o naborze i więcej informacji o inicjatywie stworzenia systemu MPR – znajduje się na stronach: www.turystyka.wzp.pl  , www.rowery.wzp.pl oraz w mediach społecznościowych.

   Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl