Teraz zwracamy się do wszystkich mediów w Świnoujściu by włączyły się w nasze działania i poinformowały mieszkańców Świnoujścia o naszej akcji i poprosiły o wsparcie. Akcja zbierania podpisów była krótkotrwała - trwała zaledwie kilka dni - bo chodziło nam o jak najszybsze oficjalne zarejestrowanie petycji. Widząc pośpiech z jakim trwają pracę przy budowie nowej promenady obawialiśmy się, że wkrótce może zostać rozebrany budynek basenu, a znajdującą się na jego ścianie mozaikę może spotkać ten sam los jaki spotkał inne mozaiki w Ś-ciu.
Mozaika Rajski ptak, tak jak i Telesforek i Fontanna Śruba, to niezwykle ważne dla Świnoujścian obiekty stanowiące część lokalnego dziedzictwa. Są to wartości i symbole będące dla nas „wyznacznikami Świnoujścia”, swoisty kapitał pamięci miasta. Pozwalają kształtować lokalną tożsamość, poczucie dumy (zachowanie Śruby w niezmienionej postaci, odrestaurowanie Telesforka) lub straty (zakryte tynkami mozaiki na Pl Wolności czy w amfiteatrze).
Są to obiekty, które zwiększają różnorodność miasta, a tym samym zwiększają atrakcyjność kulturalną i turystyczną Świnoujścia. Zaś walka o ich zachowanie jest dowodem poczucia przywiązania mieszkańców do tych ważnych dla nich obiektów i przywiązania do swojej miejscowości.
Ktoś może powiedzieć, że zachowanie ich jest niepotrzebne, ale dla Świnoujścian są one dobrem, które wymyka się mierzalnym osądom, wskażnikom czy gustom. Ich ponadczasowa wartość jest bezdyskusyjna i dlatego wymaga działań, które będą przeciwdziałać ich zniszczeniom.
Poprzyjcie naszą akcję póki nie jest za późno!
W imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół ul. Hołdu Pruskiego w Świnoujściu i Towarzystwa Przyjaciół Świnoujścia
Bogumiła Karczewska-Łabuda
Jan Bociąga to jeden z tych świnoujskich twórców, z którego możemy być dumni.
Ten mający za sobą prawie 60 lat pracy twórczej artysta był uczestnikiem wielu krajowych i międzynarodowych wystaw i plenerów. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień.
Prace Jana Bociągi można oglądać w muzeach w Szczecinie i w Słupsku, galeriach francuskich i w wielu prywatnych kolekcjach nie tylko w Europie ale także i w USA i w Australii. A my mieszkańcy Świnoujścia możemy oglądać na co dzień na ścianie budynku basenu przy promenadzie.
Tematyka jego obrazów została w poważnym stopniu zdeterminowana miejscem zamieszkania. Jak sam powiedział na otwarciu jednej ze swoich wystaw: - „Mieszkam w Świnoujściu. I to miejsce determinuje oczywiście temat, jaki podjąłem w malarstwie”. Ta miłośc do morza i do światła, które odbija sie w wodzie zdominowała jego prace. Prace niezwykle kolorowe, tak jak kolorowe są jego mozaiki.
Mozaika Rajski ptak jest symbolem bogatej nadmorskiej przyrody i pozostawienie jej ożywi nową szarą zabudowę i wpisze się dobrze w charakter nowej promenady
Jeżeli nie mieliście Państwo okazji by zapoznać się z jego pracami malarskimi, to nie ma chyba ani jednego mieszkańca Świnoujścia, który by nie widział wspaniałej bardzo kolorowej mozaiki, której autor nadał tytuł „Rajski ptak”. Autorem jej jest wlasnie Jan Bociaga. Nie była to jedyna mozaika tego artysty. Inna znajdowała się na ścianach amfiteatru; niestety zniknęła pod tynkiem w trakcie jego odnawiania. By i „Rajskiego ptaka” nie spotkał podobny los i by nie zniknęła tak jak i inne świnoujskie mozaiki zwracamy się do władz naszego miasta i WKZ by objęli opieką i ochroną tę mozaikę. Mozaikę, która jest dla nas mieszkańców „wyznacznikiem Świnoujścia” jak to pięknie nazwała jedna z osób podpisujących petycję.
I choć ze względu na jej zbyt ”młody wiek”może ona nie spełniać warunków by być objętą ochroną konserwatorską, to jednak jej „szczególna wartość historyczna” jaką stanowi dla mieszkańców Świnoujścia może być podstawą by otoczyć ją szczególną pieczą.
Petycja
Do Władz Miasta Świnoujścia i Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków
Zachowajmy w Świnoujściu choć jedną mozaikę na pamiątkę.
Drodzy Państwo
Budowa nowej promenady dobiega końca. Zadbajmy o to by w ferworze porządkowania terenów sąsiednich i odnawiania znajdujących się w jej okolicy budynków – co niewatpliwie niedługo nastąpi – nie powtórzyła się sytuacja jak ta przy Placu Wolności kiedy to przy okazji remontu elewacji zniknęła ze ścian jednej z kamienic znajdująca się tam charakterystyczna mozaika.
Szczytową ścianę budynku basenu OSiR znajdującego się przy jednym z wyjść z nowej promenady zdobi mozaika „Rajski ptak”powstała w latach 80-tych, której autorem jest znany świnoujski artysta Jan Bociąga.
Zachowajmy ją na pamiątkę tamtych czasów.
Niektórym z nas może się ona wydawać brzydka i niemodna, a przede wszystkim nie pasująca do nowoczesnej promenady, która właśnie powstaje. Kwestie estetyczne to jednak rzecz indywidualnego gustu. Mozaika ta ma swoją wartość historyczną i powinna być zachowana, bo wpisała się w pejzaż tej części miasta. Lada moment może ona jednak zniknąć jak i ta przy Placu Wolności i na ścianach amfiteatru.
. W imieniu mieszkańców Świnoujścia prosimy Władze Miasta i Zachodniopomorskiego Konserwatora Kabytków by ze względu na jej walory artystyczne i utrwalenie w odbiorze społecznym zachować ją i objąć ochroną konserwatorską. Tak jak dla wielu z nas nie do pomyślenia było istnienie śródmieścia Świnoujścia bez Fontanny Śruby czy park bez Telesforka, tak dla innych promenada bez tej mozaiki też będzie niepełna.
Wyraź swoje poparcie dla zachowania tej mozaiki podpisując się pod tym apelem, który złożymy do Prezydenta naszego miasta i do Zachodniopomorskiego Konserwatora Zabytków prosząc by zachować mozaikę .
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl