WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

17.02.2010 8:50

Mieszkanie chronione kolejna placówka pomocy społecznej w Świnoujściu.

Prezydent Świnoujścia ogłosił przetarg na remont i adaptację mieszkania przy ulicy Paderewskiego na tzw. Mieszkanie chronione. Zdjęcia obrazują obecny stan lokalu.

Przekroczenie progu pełnoletniości dla młodego człowieka jest momentem ważnym i długo oczekiwanym. Daje przepustkę do upragnionego świata dorosłych, ale dom rodzinny młodych ludzi jest oparciem, na które mogą liczyć, gdy napotkają przeszkody. Młodzież z placówek opiekuńczo - wychowawczych przeważnie nie może liczyć na wsparcie i pomoc rodziny. Samodzielność muszą osiągnąć o wiele wcześniej niż dzieci z domów rodzinnych .

Próbą złagodzenia przejścia progu z dzieciństwa w dorosłość jest tworzenie Mieszkań Chronionych. Podstawą prawną z zakresu pomocy społecznej do udzielenia schronienia wychowankom jest Ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r.

Celem tworzenia mieszkań chronionych jest przede wszystkim: zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych wychowanków placówek opiekuńczo - wychowawczych i rodzin zastępczych oraz przygotowanie ich mieszkańców do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Lokal Mieszkań Chronionych urządzony jest na wzór domu. Mieszkańcy, pokrywają część kosztów utrzymania lokalu. Świnoujska placówka będzie składała się z dużego, wspólnego pokoju z aneksem, łazienki, toalety oraz czterech pokojów, w których zamieszkają wychowankowie. Zostanie ono wyposażone w meble i sprzęt gospodarstwa domowego.

Osoba usamodzielniona zamieszkująca Mieszkania Chronionego zobowiązana jest do: przestrzegania kontraktu, realizacji indywidualnego programu usamodzielnienia, uczestnictwa w zajęciach warsztatowych i prowadzonych programach profilaktyczno - terapeutycznych. Program ukierunkowany jest w szczególności na: uczenie przestrzegania norm zachowań; pomocy w rozwijaniu ważnych umiejętności psychologicznych i społecznych: umiejętności nawiązywania kontaktów z ludźmi, radzenia sobie ze stresem, rozwiązywania codziennych konfliktów, opierania się naciskom ze strony otoczenia; poszukiwanie silnych stron osobowości, umiejętności wyrażania swoich uczuć, emocji czy optymalnego komunikowania się z otoczeniem. Poprzez uczestnictwo w programie młodzież powinna pokonać swoje poczucie zagubienia i osamotnienia oraz przezwyciężyć pokusę ucieczki w używki i nałogi.

Do Mieszkań Chronionych może być zakwalifikowana osoba, która zgodnie z programem usamodzielnienia: opuściła placówkę opiekuńczo - wychowawczą lub rodzinę zastępczą, ukończyła przewidziany okres nauki, otrzymała skierowanie wydane przez MOPR . Pobyt w mieszkaniach chronionych jest uzależniony od indywidualnych potrzeb wychowanków - nie powinien jednak trać dłużej niż 3 lata.

Pobyt w Mieszkaniach Chronionych jest przedłużeniem procesu wychowawczego, ale na zupełnie innych zasadach niż te, które obowiązywały w placówce opiekuńczo wychowawczej. Wychowankowie dzielą w nim w równym stopniu obowiązujące zasady, jak i zakresy obowiązków domowych. Muszą rozwiązywać na równych zasadach bieżące trudności, jak i negocjować warunki podziału obowiązków w części wspólnej Mieszkań.

Poprzez utworzenie Mieszkań Chronionych pragniemy pomagać młodym ludziom, którzy stoją na progu dorosłości. Naznaczeni poprzez los dramatem życia rodzinnego muszą nauczyć się tworzyć prawdziwy Dom. Młodzież w takim mieszkaniu często zachłystują się pozorną wolnością. Chcą poczuć smak tego, co do tej pory było zakazywane albo dla nich niedostępne.

Wicej na ten temat w najbliższym papierowym wydaniu "Wyspiarza niebieskiego"


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl