Obecnie trwa faza przygotowania inwestycji pn. "Terminal regazyfikacyjny skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu". Wykonawcą projektu, wyłonionym z przetargu, jest kanadyjska firma SNC Lavalin Services Ltd. Koszt projektu, na jaki opiewa podpisana umowa to 26 mln. zł.
Na potrzeby inwestycji w Świnoujściu zostaną zbudowane rurociągi do odbioru gazu skroplonego ze statków, zbiorniki LNG oraz instalacje do regazyfikacji (przywrócenie gazu z postaci skroplonej do postaci gazowej).
Dla zachowania zabytkowych fortów i bunkrów oraz szarych wydm, terminal ma być odsunięty o ponad 700 metrów od linii brzegowej. Cała inwestycja ma zostać zrealizowana z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Aby terminal mógł funkcjonować potrzebne są: port przeładunkowy i rurociągi przesyłowe. Koszt budowy części morskiej falochronu oszacowano na ok. 300 mln euro. Jego budowę finansować będzie UM w Szczecinie. Natomiast stanowiska dla statków i estakadę pod rurociąg wybuduje, ze środków własnych, ZMPSiŚ.
Budową rurociągów przesyłowych ma się zająć Gaz-System S.A. – spółka Skarbu Państwa. Spółka wykonała już koncepcję programowo-przestrzenną dla gazociągu Świnoujście - Szczecin. Z analizowanych wariantów tras zostały wybrane dwa: przez Zalew Szczeciński i wariant lądowy. Wartość całkowitą inwestycji szacuje się w zależności od wyboru trasy i przy założeniu maksymalnych parametrów dotyczących przepustowości na ok. 0,5 mld zł.
Początkowo zakładano, że inwestycja będzie oddana do użytku w 2012 r. Teraz mówi się, że zostanie zakończona do 2014 r.
Więcej na ten temat w aktualnym wydaniu „Wyspiarza niebieskiego”
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl