Szkoła Podstawowa nr 2 w Wapnicy we wrześniu br. otrzymała Certyfikat Lokalny Centrum Aktywności Ekologicznej nadany przez Kapitułę Fundacji Partnerstwo za cały wachlarz akcji propagujących postawy ekologiczne. Szkoła otrzymała to wyróżnienie jako jedna z dwóch w województwie zachodniopomorskim i jedna z 29 szkół w całej Polsce, podczas Ogólnopolskiej Konferencji „Szkoły dla Ekorozwoju 2009” we Wrocławiu.
- Założyliśmy zespół pod nazwą Młodzi Przyrodnicy z Wapnicy i chcemy propagować ideę recyklingu oraz zachęcać mieszkańców wyspy Wolin do takiego postępowania - podkreśla Iwona Samołyk z SP2 w Wapnicy. - Ludzie otaczają się coraz większą ilością przedmiotów, które mają ułatwiać życie. Wiele z nich to sprzęt elektryczny i elektroniczny. Nie wyobrażamy sobie już życia bez telefonu, radia czy komputera. Masowa produkcja sprawiła, że sprzęty te są dostępne prawie dla każdego. Niestety są one szybko zastępowane przez nowsze i sprawniejsze produkty. Stare najczęściej trafiają do śmietnika lub, co gorsza są porzucane w lesie lub na poboczu drogi.
Jak podkreśla, urządzenia te składają się z surowców, których wydobycie lub wytworzenie znacznie obciąża środowisko. Przykładowo wyprodukowanie 1 komputera to emisja 176 kg dwutlenku węgla do atmosfery, a 1 telefonu komórkowego – 20 kg CO2. Podczas eksploatacji przeciętny telefon komórkowy zużywa energię powodującą emisję ok. 50 kg CO2 przez jeden rok. Co więcej, w odpadach ze zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) jest wiele niebezpiecznych substancji. Na przykład jedna bateria guzikowa jest w stanie zanieczyścić ok. 1 m3 gleby i około 400 litrów wody!
Baterie powinny więc trafiać do przeznaczonych do tego pojemników - jeden z nich ustawiony jest w szkole w Wapnicy. Wyrzucanie do śmieci ZSEE, a przede wszystkim porzucanie go w lasach, zatruwa środowisko, a tym samym zagraża zdrowiu człowieka. Zużyty sprzęt należy oddawać do punktów zbierania. Prawo stanowi, że gmina ma obowiązek zorganizowania punktów zbierania ZSEE.
Plany „Młodych przyrodników z Wapnicy” to zapoznanie społeczności szkolnej z problemem Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego. Chcą oni również ustalić jak funkcjonuje zbiórka i recykling ZSEE w naszej gminie oraz ile na ten temat wie społeczność lokalna. - Jeszcze w tym semestrze planujemy przygotowanie i przeprowadzenie Szkolnego Dnia Zbiórki ZSEE - podkreśla I. Samołyk.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl