WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Poznawali kulturę i przyrodę regionu

25.09.2009 8:47

Poznawali kulturę i przyrodę regionu

Z Krakowa nad morze

(MIĘDZYZDROJE) Blisko 170 gimnazjalistów i licealistów z Zespołu Szkół Społecznych z Krakowa, w trakcie szkolnego obozu naukowo - badawczego w Międzyzdrojach, przez 10 dni zapoznawali się z kulturą, przyrodą i historią naszego regionu.

- Aktywne poznawanie Polski, jej uroków i potrzeb to jeden z powodów, dla których organizujemy nasze obozy jesienne niezmiennie od 19 lat - informuje Anna Okońska Walkowicz, założycielka i dyrektorka krakowskiej szkoły. - W tym roku naszym celem jest poznanie Zachodniego Wybrzeża. W czasie obozu pracujemy metodą projektów. Uczestnicy obozu sami wybierają tematy naukowo-badawcze i układają pytania, by na miejscu w ciągu kilkudniowego pobytu, metodą projektów zbadać sprawy - w zależności od zainteresowań - społeczne, przyrodnicze, historyczne, a nawet dotyczące zjawisk fizycznych.

 

Krakowscy uczniowie w Międzyzdrojach byli po raz pierwszy. - Ja osobiście jestem urzeczona niespotykaną życzliwością mieszkańców miasteczka - od osoby sprzątającej do pani aptekarki. Mam na to swoją teorię: sezon trwa krótko więc mieszkańcy mają dużo czasu na wyciszenie i przemyślenia. Dlatego jest tu dużo milej niż w Krakowie - podkreśla dyrektorka. - W przyszłym roku planujemy przywieźć tu młodszych uczniów naszej szkoły.

 

W trakcie 10-dniowego obozu młodzież brała udział w rowerowych i pieszych wycieczkach po Wolińskim Parku Narodowym, do Karsiboru w Świnoujściu (na zdjęciu), obejrzeli osadę Wikingów w Wolinie. Spędzili też dwa dni w Berlinie, gdzie zobaczyli Reichstag, Bramę Brandenburską, resztki muru berlińskiego oraz symboliczny grób ofiar komunizmu, ruiny starego kościoła, zwanego kościołem pamięci.

Materiały do swych prac zbierali również podczas spotkania z międzyzdrojską Radą Miejską i pracownikami dydaktycznymi Wolińskiego Parku Narodowego. Wszędzie szukali odpowiedzi. na zagadnienia i pytania m.in.: Polskie, czy nie polskie Pomorze Zachodnie? Wypędzeni – ludność Pomorza Zachodniego po II wojnie światowej. Jak doszło do założenia osady Wikingów? Wpływ środowiska geograficznego na życie społeczne i gospodarcze regionu. Różne formy ochrony przyrody w Polsce, na przykładzie wyspy Wolin i Uznam. Badacze i pasjonaci przyrody Wolińskiego Parku Narodowego - wczoraj i dziś.W wodzie, na wodzie i w powietrzu – przykłady praktycznego wykorzystania prawa Archimedesa oraz wiele innych tematów z szerokiego wachlarza pomysłów.

 

W piątek (25 września) opuścili Międzyzdroje, jednak ich przygoda z tym miejscem potrwa jeszcze do grudnia br., kiedy uczestnicy obozu będą publicznie bronić przygotowane przez siebie projekty.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl