Foto: Piotr Płuciennik
Ćwiczenia obejmowały działania drużyny i plutonu podczas rozpoznania i likwidacji skażeń pododdziałów, sprzętu i infrastruktury. Marynarze ćwiczyli działanie w warunkach skażeń bronią jądrową, chemiczną i biologiczną. Część zajęć poświęcono na treningi realizacji zadań niespecyficznych takich jak lokalizacja i gaszenie pożarów, maskowanie dymem wojsk i obiektów oraz wykonywanie pułapek ogniowych. Podczas szkolenia żołnierze wykonywali strzelania szkolne i bojowe, rzucali ręcznymi granatami bojowymi, a także uczyli się maskowania stanowisk obronnych, techniki i sprzętu z wykorzystaniem etatowych i podręcznych środków.
W szkoleniu brał udział również Zespół Ratownictwa Chemicznego 30. Kompanii Chemicznej, który ćwiczył w składzie chemiczno – radiacyjnego zespołu awaryjnego. Przy użyciu specjalistycznego sprzętu ACCURO 2000 i UCAP2C prowadził rozpoznanie toksycznych środków przemysłowych. Członkowie zespołu rozwijali komorę dekontaminacyjną, przeznaczoną do prowadzenia odkażania wstępnego ratowników biorących udział w akcji.
30. Kompania Chemiczna jest pododdziałem 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, przeznaczonym do likwidacji skutków awarii chemicznych i wypadków radiacyjnych, realizacji zadań w sytuacjach kryzysowych oraz udziału w likwidacji klęsk żywiołowych. Dowódcą 30. Kompanii Chemicznej jest kpt. Zbigniew OLEJNICZAK.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl