W celu przywrócenia prawidłowego sposobu wychowania i żywienia noworodków na całym świecie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) stworzyły inicjatywę “Szpitala Przyjaznego Dziecku”. Szpitale, które są odznaczone tym tytułem muszą spełnić określone kryteria, często wymagające zmian w organizacji pracy oddziału położniczo – noworodkowego. Przemyślane przeobrażenia stwarzają szansę, aby oddział odpowiadał zasadom nowoczesnej opieki położniczo-noworodkowej. Jednak najważniejsze zmiany dotyczą wdrożenia nowych zasad postępowania z kobietą rodzącą i położnicą. Cały personel zostaje przeszkolony i musi zrezygnować z wielu dotychczasowych, rutynowych praktyk. Nowe zasady wymagają poszanowania godności i prawa kobiet, a w szczególności prawa matek karmiących, oraz prawa do opieki medycznej najwyższej jakości, w zgodzie z zaleceniami WHO.
Każda placówka, która zdobędzie tytuł jest porównywalna z odznaczonymi placówkami z całego świata.
W Polsce jest obecnie 80 szpitali odznaczonych tym zaszczytnym tytułem.
Każdy szpital na świecie, odznaczony tytułem, musi spełnić przede wszystkim warunki zawarte w dokumencie “Ochrona, Propagowanie i Wspieranie Karmienia Piersią - szczególna rola placówek służby zdrowia” (WHO/UNICEF 1989).
Aby uzyskać certyfikat należy: sporządzić na piśmie zasady postępowania, sprzyjające karmieniu piersią i zapoznać z nimi cały personel, przeszkolić wszystkich pracowników tak, aby mogli realizować powyższe zasady, informować wszystkie kobiety ciężarne o korzyściach z karmienia piersią i postępowaniu podczas karmienia, pomagać matkom w rozpoczęciu karmienia piersią w ciągu pół godziny po urodzeniu dziecka, praktycznie nauczyć matki (zademonstrować) jak należy karmić piersią i jak utrzymać laktację, nawet, jeśli będą oddzielone od noworodków, nie dokarmiać i nie dopajać noworodków niczym poza pokarmem kobiecym z wyjątkiem szczególnych wskazań medycznych, stosować system rooming-in umożliwiający matce przebywanie w pokoju razem z dzieckiem od urodzenia i przez całą dobę, zachęcać i ułatwiać karmienie piersią na żądanie, nie podawać smoczka niemowlętom karmionym piersią, angażować się w tworzenie i pracę grup kobiet wspierających się w karmieniu piersią i kierować do nich karmiące matki wypisywane ze szpitala lub będące pod opieką przychodni.
Szpitale pretendujące do tytułu "Szpital Przyjazny Dziecku" przechodzą roczny proces przygotowawczy, związany ze zmianą organizacji opieki okołoporodowej, eliminacją rutynowych praktyk niekorzystnych dla przebiegu laktacji, a nawet przebudową oddziału.
Po przeszkoleniu całego personelu i wdrożeniu w praktykę nowych zasad pracy opartych na tzw. "10 Krokach", szpital zgłasza pisemnie gotowość do poddania się ocenie z zewnątrz. Oceny dokonuje Zespół Oceniający Szpitale, w skład którego wchodzą: lekarz neonatolog (pediatra), lekarz położnik-ginekolog, położna, konsultant laktacyjny pracownicy Szpitali Przyjaznych Dziecku.
W 2009 roku za Szpitale Przyjazne Dziecku w Polsce uznano trzy szpitale: Szpital Powiatowy SP zoo. Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmży, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej im. Jana Garduły w Świnoujściu i Szpital Uniwersytecki Nr 2 im Dr Jana Biziela w Bydgoszczy.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl