Dotyczą one po części zmian jakich trzeba dokonać w związku z wcześniej podjętymi przez Radę Miasta Świnoujścia uchwałami np. w sprawie dopuszczenia do budowy w kilku punktach miasta sklepów wielkopowierzchniowych. I tak jeden z projektów uchwał odnosi się do ustalenia przeznaczenia terenów, sposobu zagospodarowania i zabudowy, w tym, obiektu wielkopowierzchniowego dla kwartału śródmiejskiego położonego pomiędzy ul. Dąbrowskiego, Piastowską i Konstytucji 3 Maja. Kolejny dotyczy zapisów w sprawie zmian trasy przebiegu drogi rowerowej i chodnika wzdłuż ul. Ku Morzu oraz rezygnacji z jezdni dwuprzestrzennej i zmiany jej szerokości do minimum 7 m (w planie była wcześniej droga 2 x 7 m z pasem zieleni po środku). Ten projekt uchwały jest odpowiedzią na wniosek inwestora, firmy Polskie LNG. Następny projekt uchwały odnoszący się do zmian w dotychczasowym planowaniu to wprowadzenie ustaleń w zakresie obszarów rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 w dzielnicy nadmorskiej poza strefami A i B ochrony uzdrowiskowej. Obejmuje on również wskazanie terenu pod kemping w lewobrzeznej części Miasta , w rejonie ul. Bałtyckiej i Żeromskiego (o tym zamyśle informowaliśmy już przed kilkoma miesiącami, a o projekcie mówiła nam menadżer OSiR i zarazem wiceprzewodnicząca rady Joanna Agatowska).
Wśród innych punktów porządku obrad jakimi zajmą się radni na czwartkowej sesji widnieje zaopiniowanie wniosku prezydenta o dofinansowanie kosztów utworzenia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świnoujściu Centrum Aktywizacji Zawodowej (CAZ), z środków Funduszu Pracy pozostający w w dyspozycji ministra właściwego do spraw pracy. Jak napisano w uzasadnieniu „celem wyodrębnienia CAZ jest większe niż dotychczas ukierunkowanie działalności urzędu pracy na realizację podstawowych usług rynku pracy tj. pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej, pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy, organizacji szkoleń oraz instrumentów rynku pracy, a także wzmocnienie roli działań aktywizujących” . Centrum jak zapewniają wnioskodawcy ma również usprawnić organizacje pracy urzędu, co w sposób zasadniczy wpłynie na poprawę jakości działań podejmowanych na rzecz klientów urzędu pracy. O liczbie dodatkowych etatów póki co się przy tym nie wspomina.
Radni mają się też zająć sprawą wystąpienia Miasta z „Samorządowego Stowarzyszenia Współpracy Regionalnej” z siedzibą w Szczecinie. Jak się argumentuje Świnoujście przystąpiło tam na zaproszenie prezydenta Szczecina Piotra Krzystka. Stowarzyszenie zaś powołano w celu promowania prac nad koncepcją Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego (SOM). Świnoujście miało z tego skorzystać, ale już po przystąpieniu okazało się, że aby otrzymać środki z Regionalnego Programu Operacyjnego dla SOM oś 6. korzystać mogą jednostki które zawarły porozumienie partnerskie 30 października 2006 r, którego Świnoujście nie podpisało. Wnioskodawcy uznali, że skoro nie możemy być beneficjentem środków to nie ma sensu płacić 6 tys zł rocznie składki członkowskiej.
W końcowej fazie sesji radni mają również podjąć uchwałę w sprawie cen i opłat za usługi komunalne.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl