*Święty Franciszek z Asyżu jako pierwszy odtworzył urodziny Jezusa Chrystusa. To dzięki niemu w roku 1224 powstała pierwsza żywa szopka bożonarodzeniowa.
*Kolacja wigilijna jest częściowo odbiciem wierzeń słowiańskich wchłoniętych i adoptowanych w średniowieczu przez kościół katolicki. Post w tym dniu był związany z kościołem, natomiast wszystkie produkty używane do sporządzenia wieczerzy wiążą się z wierzeniami dawnych Słowian, w których to rozumieniu kolacja ta była ucztą ofiarną składaną w darze mieszkańcom "innego świata". Przaśny chleb (opłatek), miód, mak i grzyby są pokarmami mającymi ukryte znaczenie.
*Przed rozpoczęciem wigilijnej wieczerzy trzeba było podzielić się opłatkiem (obecnie nadal kultywuje się ten zwyczaj). Słowo opłatek pochodzi z łaciny – oblatum - i oznacza ofiarowanie, dar ofiarny.
*Ludy germańskie zaczęły przystrajać wiecznie zielone drzewka jeszcze przed pojawieniem się chrześcijaństwa. Dekoracje służyły rozświetlaniu ciemnych i ponurych zimowych dni. Pierwsze „” pojawiły się w Strasburgu w XVII wieku.
*Elektryczne lampki choinkowe zostały po raz pierwszy użyte w1882 roku, w trzy lata po udoskonaleniu żarówki przez Thomasa Edisona. Na pomysł wykorzystania elektrycznych lampek wpadł asystent Edisona, Edward Johnson.
*Historia Św. Mikołaja sięga III w.n.e. Mówi się, że 6 grudnia jest uczczeniem pamięci Św. Mikołaja - biskupa Miry (obecnie Turcja), który swoją postawą zaskarbił sobie ludzkie serca. Legenda głosi, że rozdał swój cały majątek biednym i na znak dzielenia się z innymi 6 grudnia jest świętem obdarowywania się prezentami. Nikt nie pamięta, że był to święty prawosławny "udomowiony" przez katolików.
*Kolędowanie to zwyczaj praktykowany w naszych domach. Nazwa pochodzi ze starożytnego Rzymu, kiedy kalendami nazywano pieśni wykonywane na początku miesiąca, szczególnie w styczniu, ciesząc się nowym rokiem.
*Pierwszą kartkę z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia wysłał w 1842 r. 16-letni londyński artysta, William Maw Egley, ale jego pomysł nie został doceniony przez adresata. W następnym roku pojawiły się w Wielkiej Brytanii kartki zrobione na prywatne zamówienie sir Henry'ego Cole'a, pierwszego dyrektora Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.
*Okazywanie świątecznego nastroju w Bostonie w latach 1659-1681 mogło kosztować mandat w wysokości 5 szylingów.
*W Anglii nie obchodzi się Wigilii. Świąteczny posiłek spożywają w pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Tradycyjnym daniem jest pieczony indyk nadziewany kasztanami, zupa żółwiowa oraz christmas pudding.
*Brytyjska ustawa Holy Days and Fasting Days Act z 1551 roku, wciąż obowiązująca, stanowi, że każdy obywatel musi uczestniczyć w nabożeństwie w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia i aby dotrzeć do kościoła nie wolno mu używać żadnych pojazdów.
Więcej w papierowym wydaniu gazety
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl