WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

16.09.2009 8:28

O pomocy dla rybaków i programie „RYBA”

W sali Filii Miejskiego Domu Kultury w dzielnicy Warszów przez kilka godzin trwało we wtorek 15 bm. spotkanie nielicznych mieszkańców z przedstawicielami władz miasta reprezentowanymi m.in. przez zastępcę prezydenta Andrzeja Szczodrego i Tadeusza Krajniaka - szefa świnoujskiego Oddziału Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Dotyczyło ono pomocy finansowej dla świnoujskich rybaków oraz szerokiego spektrum spraw związanych z założeniami programu operacyjnego „RYBA” , powołaną Lokalną Grupą Rybacką, a także wstępną oceną szans i zagrożeń związanych z tworzoną strategią działań zmierzających do wykorzystania środków na ewolucyjne zmiany w sferze rybackiej.

W pierwszej niejako części wtorkowego spotkania 5. rybaków głównie z dawnej PPDiUR „ODRA” otrzymało informacje na temat otrzymania wsparcia finansowego w ramach rekompensaty społeczno-gospodarczej przyznawanej dla tych rybaków. Dotyczy to tych którzy ukończyli 55 lat i przeszli na wcześniejszą emeryturę pracując wcześniej minimum 10 lat na statkach w zawodzie rybaka. Pomoc (o której już wcześniej pisaliśmy) dla spełniających te warunki ma potrwać kilka lat i w zależności od przepracowanych lat w zawodzie rybaka będzie wynosić od 234 do 352 euro miesięcznie.

Druga część spotkania w filii MDK z udziałem już 7. (!), częściowo innych osób była poświęcona unijnemu programowi operacyjnemu „RYBA”, czyli założeniom wprowadzenia w życie „Zrównoważonego rozwoju sektora rybołówstwa i nabrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. W związku z tym, że w ocenie UE dotychczasowa wieloletnia pomoc dla sektora rybackiego nie przyniosła pożądanych skutków zmierzających do poprawy sytuacji ekonomicznej tej grupy społecznej podjęto decyzje o udzieleniu innego typu pomocy finansowej. Ma ona być wykorzystana do szeroko pojętych zmian w życiu rybaków, ich przekwalifikowania, restrukturyzacji firm i do dokonania daleko idących zmian terenów na których mieszkają. Motywem przewodnim tych działań ma pozostać „Ryba”. Generalnie dotyczy to więc pomocy dla tych którzy zajmowali się szeroko pojętym rybołówstwem i szukają nowej drogi w dalszym swoim życiu, co ma być powiązane z wykorzystaniem elementów rybactwa. Na spotkaniu prezentowano projekt rozporządzenia wykonawczego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi precyzującego zakres, formy i warunki pomocy. Zawiera ono szczegółowe wskazania na co i kto może uzyskać środki finansowe na rozległe pola działań począwszy od remontu i adaptacji statku rybackiego, przygotowania łowisk dla wędkarzy, organizowania kół zainteresowań dla dzieci do tworzenia ścieżek rowerowych, miejsc biwakowych i muzeów. Rozporządzenie to musi być wprowadzone w życie najpóźniej do 16 października aby Polska nie utraciła przeznaczonych do wykorzystania na ten cel środków unijnych w kwocie 278 milionów euro. Wspomniane środki mają być skonsumowane za pośrednictwem stosownych organizacji. U nas powołano już Lokalną Grupę Rybacką (LGR) zrzeszającą Świnoujście, Międzyzdroje, Wolin i Stepnicę. Z tego programu mamy szansę otrzymać 36 milionów złotych. Pozwoli to na realizację szeregu zadań przez gminy jak i przez samych mieszkańców, którzy dzięki temu mogą zmienić i poprawić swój byt. Warunkiem otrzymania środków jest przygotowanie stosownej strategii działań, którą przygotowuje dla LGR Tadeusz Krajniak ze świnoujskiego oddziału MIR. T. Krajniak przedstawił szanse i zagrożenia jakie towarzyszą realizacji programu na naszym terenie. Jednym z powtarzających się punktów w sferze zagrożeń jest bez wątpienia planowany terminal LNG.

Więcej na ten temat w najbliższym, gazetowym wydaniu „Wyspiarza niebieskiego”

 


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl