Europejskie Dni Dziedzictwa, wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, to jedno
z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, największy projekt edukacyjny mający na celu szeroko pojętą edukację historyczną i kulturalną, promowanie regionalnego dziedzictwa z ukazaniem jego bogactwa oraz przypomnienie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa z ramienia Rady Europy była od 2006 r. Europa Nostra, europejska federacja stowarzyszeń zajmujących się ochroną dziedzictwa kultury., obecnie Rada Europy.
Idea Europejskich dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy z udziałem europejskich ministrów odpowiedzialnych za Dziedzictwo Architektury. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 roku i jest obecnie jednym z 49 krajów, które co roku we wrześniu udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki, miejsca kultury oraz organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące.
W dniu 13 września w Świnoujściu od godz. 9.00 bezpłatnie udostępnione do zwiedzania zostaną Fort Gerharda, Fort Zachodni, Fort Anioła oraz Muzeum Rybołówstwa w Świnoujściu.
Natomiast o godz. 15.00 w sali muzealnej w Forcie Zachodnim odbędzie się autopromocja książki Piotra Laskowskiego pt. „Wspomnienia z Twierdzy Świnoujście” a w Forcie Anioła o godz. 17.00 wystawa malarstwa Ilony Filip-Raniszewskiej,
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl