W nadchodzącym roku szkolnym generalnie nie będzie zmian na stanowiskach dyrektorów szkół podległych miejskiej oświacie. Wyjątek stanowi Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przytorze. W związku z połączeniem Szkoły Podstawowej nr 9 i Przedszkola Miejskiego nr 7 w zespół z dwoma oddziałami przedszkola miejskiego, 27 sierpnia odbędzie się konkurs na stanowisko dyrektora. W tym zespole odbędzie się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego, w którym wezmą udział władze samorządowe. 1 września goście z Urzędu Miasta oraz przedstawiciele Rady Miejskiej mają się też pojawić w Zespole Szkół Morskich. Ma to związek z utworzeniem w tym zespole Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego. Stosowną uchwałę w tej sprawie Rada Miasta podjęła 30 lipca br.
Od nowego roku szkolnego będzie o 25 miejsc więcej w Przedszkolu Miejskim nr 3 przy ul. Batalionów Chłopskich.
Znowelizowana w marcu tego roku ustawa o systemie oświatowym daje możliwość posyłania od tego roku do szkoły dziecka, które w roku kalendarzowym 2009 kończy 6 lat. Jednak to od decyzji dyrektora szkoły zależy, czy dziecko zostanie do szkoły przyjęte, czy nie. Może on przyjąć do szkoły takie dziecko, jeżeli pozwalają na to warunki organizacyjne szkoły.
Od nowego roku szkolnego dzieci uczęszczające do zerówki nie będą się uczyły czytania i pisania. Zgodnie z nową podstawą programową, która wejdzie w życie 1 września br. początkowa nauka czytania i pisania ma mieć miejsce dopiero w I klasie szkoły podstawowej.
Nowością w szkołach ma być również możliwość pozostawiania w szkołach podręczników szkolnych. Ma to zmniejszyć wagę szkolnych tornistrów dzieciom w klasach od I do III szkół podstawowych i I klas gimnazjalnych. 21 sierpnia br. minister edukacji Katarzyna Hall podpisała rozporządzenie, nakładające na szkoły obowiązek zorganizowania miejsca, w którym uczniowie będą mogli zostawiać podręczniki. Rozporządzenie wejdzie w życie we wrześniu tego roku. Docelowo zakres jego obowiązywania będzie zwiększany o kolejne grupy wiekowe.
Początek roku szkolnego to dobry moment, aby uczniowie przypomnieli sobie lub zapoznali się ze swoimi prawami i obowiązkami. Z tym w szkołach nie jest najlepiej. W ankiecie przeprowadzonej na terenie województwa zachodniopomorskiego 90% ankietowanych uczniów stwierdziło, że zetknęło się z prawami ucznia. Jednak tylko 64 % przyznało się do ich znajomości. Wielu ankietowanych miało trudności z ustaleniem źródeł wiedzy o szkolnych prawach i obowiązkach. Tylko 42% wiedziało gdzie ich szukać. Za najważniejsze uznali prawo do przestrzegania zasad oceniania, wyrażania opinii, do nauki, prywatności, poprawy ocen. Do najczęściej wymienianych przez uczniów praw, które w szkole nie są przestrzegane należą: prawo do wyrażania opinii, zasady oceniania, bezpieczeństwo i równe traktowanie. Te zagadnienia powinny być tematem pierwszych godzin wychowawczych.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl