W 1964 r. decyzją Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, podpisanej przez ówczesnego kierownika wydziału Andrzeja Paczkowskiego, w ręce świnoujścian przekazanych zostało 32 ha bagiennych nieużytków, częściowo porośnięty krzewami i lasem. - Z początku wytyczono 50 pierwszych działek. Pracowały przy tym 4 osoby. Pod kolejne działki trzeba było wykarczować las. To była też duża praca – wspomina senior działkowy Stanisław Rutkowski. - Grupa inicjatywna zakładająca w Świnoujściu ogrody działkowe składała się z 30 osób. Byli to 20-30 letni pracownicy Komitetu PZPR, banku, Zarządu Portu i innych zakładów pracy. Dobrym duchem tej inicjatywy był przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej Julian Markiewicz. Ponieważ teren był bagienny, nisko położony, cały urobek ze świnoujskich budów był przywożony na ten teren. W ten sposób można go było nieco podnieść – wspomina Feliksa Chudzik skarbnik pierwszego zarządu ogrodów. W jego składzie byli też Bogdan Kośnikowski i Stanisław Rutkowski. Wszyscy troje uprawiają swoje działki do dziś. W tym czasie ogrody, a zwłaszcza ich urządzanie, było zasilane ze świnoujskiego budżetu. Działkowcy wspominali też pierwsze dożynki, których organizację wspomagało Wojsko Ochrony Pogranicza. Żołnierze ustawili na łące namiot, a także zagrali do tańca. Jadło stanowił pieczony baran. Historię ogrodów obrazuje kronika, którą na jubileusz odtworzyli Łucja i Jan Nowakowscy.
Dzisiaj ROD „Granica” to ponad 900 działek. Kiedyś były one alternatywą skąpego rynku. Produkowano na nich wszystko to, co mogło się przydać w kuchni przy sporządzaniu posiłków. W czasach kryzysu pojawiły się na działkach hodowle kur, królików, a nawet świń. W ostatnim czasie ogrody przeszły kolejną metamorfozę. Stały się w większości działkami rekreacyjnymi. Przyjeżdża się na nie głównie po to, aby wypocząć.
Podczas uroczystości prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz przyjął wieniec dożynkowy z rak starościny Feliksy Chudzik i starosty Jana Piątkowskiego.
Jubileusz był okazją do wręczenia niektórym działkowiczom odznak PZD przyznawanych przez Krajową Radę. Odznaki „Za zasługi dla PZD” otrzymali: Bogdan Kośnikowski i Ignacy Tuchewicz. Złote odznaki „Zasłużony Działkowiec” wręczone zostały: Henrykowi Miedzińskiemu, Julianowi Rajczakowskiemu, Andrzejowi Mikodzie, Zenonowi Kolbusowi i Romanowi Wesołowskiemu. Srebrne odznaki otrzymali: Maria Czop i Kazimierz Maciuk. Brazowymi odznakami wyróżniono: Teresę Kornaś, Krystynę Mazurek, Adama Cieciorko, Krystynę Klimczak, Andrzeja Miedzińskiego, Janinę Gadomską, Henryka Nakoniecznego, Krystynę Zając i Wandę Konkolewską.
Więcej na ten temat w najbliższym gazetowym wydaniu „Wyspiarza niebieskiego”
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl