WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

Karsibór wyspą ekologiczną?

24.05.2014 8:25

Karsibór wyspą ekologiczną?

Wylali pod siebie 16 tys. m3 nieczystości

Świnoujście jest miastem chronionym z uwagi na położenie w obszarze Natura 2000. Dlatego w sposób szczególny należało by dbać o ochronę środowiska, zwłaszcza o ujęcia wody. O to powinny dbać władze miasta i wszyscy jego mieszkańcy.

- Jednym z wielu zagrożeń dla środowiska, jest zagrożenie, które stwarzają mieszkańcy naszego miasta z tytułu zanieczyszczeń ściekami komunalnymi, które nie są odprowadzane do oczyszczalni ścieków. Stąd działania inwestycyjne, które podejmujemy w zakresie rozbudowy sieci kanalizacyjnych. Aktualnie trwa budowa sieci kanalizacyjnej na ul. Krzywej. Już niedługo obiekty przy tej ulicy będą podłączone do kanalizacji. Na chwilę obecną nie wszystkie obiekty w mieście podłączone są do kanalizacji. Nie dotyczy to tylko dzielnicy Karsibór, ale są jeszcze pojedyncze nieruchomości we wszystkich dzielnicach miasta. Dzisiaj stoimy przed dylematem co należy uczynić, żeby ten problem w sposób maksymalny ograniczyć. Realizując zalecenia Najwyższej Izby Kontroli, wykorzystując wiedzę, którą w tym zakresie posiadamy podjąłem decyzję, żeby dokonać najpierw oceny stanu tego zagrożenia, w całym mieście. Następnie wyegzekwować zlikwidowanie źródła zanieczyszczeń - mówił prezydent Janusz Żmurkiewicz na konferencji prasowej zorganizowanej w dniu 15 maja br.

Po przeprowadzonej przez miasto kontroli, okazało się, że największym zagrożeniem dla środowiska jest wyspa Karsibór (drugim zagrożeniem jest brak szczelnych szamb na terenach ogrodów działkowych), która do tej pory nie została skanalizowana. Ścieki z gospodarstw odprowadzane są do szamb lub bezpośrednio do gruntu. Wykonanie kanalizacji na wyspie to inwestycja rzędu 12 mln. zł. Według informacji Miasta nie ma ona żadnych szans na dofinansowanie zarówno z funduszy ochrony środowiska, jak i funduszy Unii Europejskiej, z uwagi na małe zaludnienie dzielnicy. Miasto musiałoby zrealizować inwestycję z własnych środków. Jednak, jak mówi prezydent, realizacja tej inwestycji spowodowałaby to, że wszyscy mieszkańcy Świnoujścia musieliby przyjąć podwyżkę ceny ścieków o 10%. Dlatego Miasto zaproponowało inny sposób rozwiązania tego problemu, bez angażowania tak dużej kwoty pieniędzy i bez obciążania inwestycją wszystkich mieszkańców miasta.

Zanim zaproponowano rozwiązanie, ustalono stan faktyczny zagrożenia środowiska w tej dzielnicy. Do 137 gospodarstw wysłano pisma, w których zobowiązano właścicieli nieruchomości do przedłożenia umów i dowodów odbioru ścieków. Kontrola szamb w dzielnicy Karsibor spowodowała, że 120 gospodarstw podpisało umowy po raz pierwszy. W stosunku do 80 właścicieli nieruchomości, którzy nie zawarli umów, podjęto czynności kontrolne. Do 14 maja br. skontrolowano 30 nieruchomości. W trzech przypadkach stwierdzono wylewanie nieczystości bezpośrednio do gruntu z "szamb", które na tych nieruchomościach się znajdują. Kontrola stwierdziła kilka rozlewisk nieczystości w sąsiedztwie nieruchomości. Więcej w papierowym wydaniu gazety.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl