Wicewojewoda w piśmie do ministra zwraca uwagę na fakt, że połączenia PKP Intercity tych relacji stanowią ciąg transportowy w międzynarodowej sieci połączeń komunikacyjnych. Połączenia te obsługują Bazę Promów Morskich i korzystają z nich nie tylko kuracjusze, ale także osoby podróżujące do Skandynawii. Ponadto Świnoujście włączone jest w sieć transeuropejskich sieci transportowych TEN-T, według wskazań Unii Europejskiej dotyczących organizacji i prowadzenia regularnego transportu zbiorowego.
– Świnoujście jest miastem, w którym w najbliższym czasie planowane są duże inwestycje portowe, w tym m.in. budowa terminalu LNG. To predestynuje miasto do uznania za ośrodek podlegający pełnej obsłudze komunikacyjnej – dodaje wicewojewoda.
Jednocześnie wicewojewoda skierował pismo do prezesa Zarządu Spółki PKP Intercity Krzysztofa Celińskiego wyrażając w nim zaniepokojenie informacjami o likwidacji obsługi linii kolejowej na odcinku Szczecin- Świnoujście.
Anna Bogusławska
Biuro Prasowe Wojewody
***
W tej sprawie również swoje oburzenie wyraził Zarząd Rady Miejskiej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Świnoujściu. W jego imieniu przewodnicząca RM SLD Joanna Agatowska odnosząc się do pomysłu likwidacji połączenia od 1 września br. pisze m.in. „Nie może zostać pozbawionym połączeń kolejowych umożliwiających bezpieczne i komfortowe dojechanie do naszego miasta turystom, ale przede wszystkim kuracjuszom, którzy najczęściej korzystają z tego środka transportu. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że niedogony dojazd spowoduje zmniejszenie zainteresowania ofertą wczasował kuracyjną naszego miasta, przez co spadnie znaczenie turystyczne naszego miasta, ale również ucierpią interesy mieszkańców i firm prowadzących interesy w tym zakresie” . Natomiast wystąpienie w sprawie zachowania tego połączenia skierowane do Cezarego Grabarczyka Ministra Infrastruktury wystosował także Grzegorz Napieralski poseł SLD.
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl