WYSPIARZ niebieski
Jedyny tygodnik ukazujący się w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Wolinie

13.09.2013 7:20

Zbiórki publiczne po nowemu

Pod koniec sierpnia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zbiórkach publicznych. Projekt, który powstał w wyniku publicznej debaty z partnerami społecznymi i konsultacji społecznych, zakłada nowe podejście do dobroczynności.

To obywatele mają decydować o tym, kogo i jak wesprzeć. Organizatorzy zbiórek mają przekonać obywateli – a nie urzędników – o sensie zbiórki i o tym, że pieniądze zostaną dobrze wydane. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przygotowało projekt nowej ustawy, która ma znacznie zliberalizować przepisy dotyczące zbiórek.

Obecnie na zorganizowanie zbiórek publicznych potrzebne są urzędowe pozwolenia. Ocena, czy dana zbiórka powinna się odbyć i czy środki zostały prawidłowo wydatkowane, należy do organu, który pozwolenie wydał, a informacja o zbiórce jest tylko w ograniczony sposób publicznie dostępna. Obowiązująca dziś ustawa o zbiórkach publicznych pochodzi z 1933 r. Nieco uaktualniono ją rozporządzeniem z 2003 r. wydanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wówczas rozszerzono działanie ustawy na Internet i różne formy elektronicznego zbierania datków.

Projekt nowej ustawy przewiduje między innymi zniesienie obowiązku uzyskiwania pozwoleń na zbiórkę publiczną. Zamiast tego zgłoszenia zbiórek mają być umieszczane na publicznie dostępnym portalu zbiórek publicznych, po to, byśmy mieli łatwy dostęp do informacji o tym, kto i na co zbiera. Zgłoszenia w Internecie wymagałyby zbiórki na cel publiczny, które prowadzone są „do puszki” (w gotówce lub w naturze). Tu, bowiem zbierający i darczyńca pozostają anonimowi. Nie wiadomo, kto i ile wpłacił oraz ile, kto zebrał. Natomiast przelewy na konto, charytatywne SMS-y i inne formy zbiórek – takie, gdzie przepływ pieniędzy jest rejestrowany – nie wymagałyby zgłoszenia i nie podlegałyby regulacji dotyczącej zbiórek publicznych.
Zgodnie z projektem ustawy zbiórki publiczne nie będą mogły być prowadzone przez osoby fizyczne. Natomiast, co najmniej trzy osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych będą mogły założyć uprawniony do tego komitet społeczny. Więcej w papierowym wydaniu gazety.


© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.

Tygodnik "WYSPIARZ niebieski"
Świnoujście  •  ul. Armii Krajowej 12  •  Pasaż Centrum  •  I piętro, p. 109
Tel. +48 91 327 10 64  •  Tel./Fax +48 91 321 54 36

www.wyspiarzniebieski.pl