Oprócz radnych w seminarium uczestniczyli przedstawiciele załogi ZKM. Sprawy teraźniejszości i przyszłości komunikacji publicznej w mieście prezentował zastępca prezydenta Andrzej Szczodry, a także dyrektor Zakładu Komunikacji Miejskiej Kazimierz Rejmus.
Teraźniejszość
Od 2005 r. ZKM jest spółką prawa handlowego. Przedtem była zakładem budżetowym Miasta. Przekształcając ZKM w spółkę prawa handlowego brano pod uwagę to, że taka forma daje możliwość działalności komercyjnej.. Przy przekształceniu lokalne władze obiecywały, że sytuacja w tej firmie po zmianach ulegnie diametralnej zmianie na lepsze. Tak się jednak nie stało. Stąd ciągłe poszukiwanie dróg wyjścia z kiepskiej kondycji tej miejskiej firmy.,
Aktualnie Zakład Komunikacji Autobusowej zatrudnia 65 pracowników w tym 40 kierowców. Od 2004 r. zatrudnienie innych pracowników niż kierowcy zmalało o 15 osób.Spółka posiada 22 autobusy, z czego 10 to Jelcze mające po 21 lat, 4 Autosany mające po 14 lat oraz 8 Mannów, wyprodukowanych 14 lat temu. Dzierżawi też 2 autobusy, które kursują na niemieckiej linii. Najmłodszy w tej firmie, bo tylko 9 letni, jest samochód pogotowia technicznego.
Przyszłość
Czy w Świnoujściu potrzebna jest komunikacja zbiorowa? Na to usiłowano sobie odpowiedzieć, przed podjęciem decyzji o rozwoju komunikacji. Jedno jest pewne miejska komunikacja musi ulec przebudowie. Potrzebna jest nowa baza oraz nowe autobusy. Aby to osiągnąć w niedługiej przyszłości Miasto opracowało dwa scenariusze realizacji zadania. Pierwszy to zarządzanie komunikacją poprzez własną firmę, co ma miejsce w tej chwili, drugi to poprzez zlecenie świadczeń takich usług wyłonionej w przetargu firmie komercyjnej z wynegocjowaną dopłatą Miasta do 1 wozokilometra.
Prezydent Miasta przyjął do realizacji pierwszy wariant, jednak pod warunkiem, że Świnoujście otrzyma zewnętrzne dofinansowani. Jest ono możliwe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 50% wartości inwestycji. Miasto zamierza wybudować nową bazę autobusową na ul. Karsiborskiej w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków oraz zakupić nowe autobusy. Już dziś wiadomo, że muszą to być autobusy ekologiczne, na gaz lub biopaliwo.
Jak Miasto jest w tej chwili przygotowane do inwestycji, która ma kosztować około 30 mln.zł.? Wykonano już projekt budowy nowej bazy, który kosztował 324 tys.zł. Spółka posiada pozwolenie na budowę nowej bazy. Jego ważność kończy się jednak za dwa lata i na styku z tą datą planowane jest rozpoczęcie budowy Wykonano także kosztorysy na budowę bazy. Koszt budowy kształtować się będzie w granicach 16,7 mln.zł. Przewiduje się, że na zakup 10 nowych autobusów potrzeba będzie około 8 mln.zł. Zakład Komunikacji Miejskiej zrobił także rozeznanie wśród producentów autobusów. W tej chwili stawia na zakup autobusów ekologicznych, polskiej produkcji, marki Solaris Alpino, których cena za jeden pojazd wynosi 650 tys.zł. (na zdjęciu)
Niestety do tej pory nie złożono wniosku o dofinansowanie z funduszy zewnętrznych. Powodem tego jest brak naboru wniosków, które przyjmować ma Urząd Marszałkowski. Miasto czeka na warunki naboru tych wniosków, a mieszkańcy i turyści nadal jeżdżą „rzęchami”
Więcej na ten temat w najbliższym gazetowym wydaniu „Wyspiarza niebieskiego”
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i wykorzystywanie materiałów bez zgody redakcji zabronione.
www.wyspiarzniebieski.pl