WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    10 (604)

Z okazji 35-lecia MKL MARATON uprzejmie donoszę, że...

Było ich blisko pięćdziesięcioro. Spotkali się w minioną sobotę (2.03) w pubie „Pod kominkiem” z okazji 35-lecia utworzenia Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego Maraton (sekcję lekkiej atletyki powołano dnia 22.02.1978r. jako MKS Maraton, a założycielami byli: Jerzy Łapiński, Janusz Walkowiak, Jerzy Malinowski i Zenek Hajdrowski ). Z powodu chronicznego braku stadionu dla lekkoatletów od zawsze, trenowali niemal wyłącznie biegi, chociaż zdarzył się wielokrotny medalista mistrzostw Polski Waldek Guz (kula, dysk), czy siedmioboistki. Niektórzy z nich spotykają się często, bo mieszkają w Świnoujściu, inni rzadko. Kim są dzisiaj ówcześni miłośnicy lekkiej atletyki, krajowi mistrzowie sportu, reprezentanci kraju, olimpijczycy. Nauczycielami, magistrami wielu różnych kierunków studiów, doktorantami, celnikami, pracownikami instytucji o morskim profilu, ekonomistami, dyrektorami, trenerami... Łączy ich miłość do królowej sportu, przyjaźń, ogromna radość życia i... poczucie humoru. Podczas tego spotkania udało się nam zanotować krótkie wypowiedzi niektórych z tych wspaniałych gości.

Henryk Hrypiński (mistrz Polski i rekordzista juniorów na 400 m) – Maraton kojarzy mi się z najlepszymi latami mojej młodości i z nauką praktycznie wszystkiego od nauki do życia począwszy do wejścia w dorosły świat. Trenowałem w sumie przez dwanaście lat aż do późnych lat osiemdziesiątych. Z tamtych lat do dzisiaj zostały mi: sumienność, konsekwentne działania. Tamten czas darzę ogromnym sentymentem. Jeszcze czasami lubię sobie pobiegać – czemu nie.

Dorota Mikulska (siedmioboistka, szeroka kadra Polski juniorów) – Z lal Maratonu zostali mi wspaniali przyjaciele. Miałam fajną młodość. Było swojsko i rodzinnie. Siedmiobój?! Nie było czym ani na czym, ale bardzo chcieliśmy. No i ten upór. Udawało się.

Jolanta Fajkowska (siedmioboistka) – Córka przejęła po mnie pałeczkę. Trenowała biegi u trenera Jerzego Łapińskiego, osiągając zupełnie przyzwoite wyniki.

Grzegorz Swędrowski (biegi średnie ale i maratony, medalista wielu zawodów) – Dla mnie Maraton to jest przygoda i jednocześnie takie sportowe święto. Sport w ogóle dużo daje. Przede wszystkim kształtuje człowieka. Nas – mnie i brata - do biegania wciągnął tata kilkanaście lat temu i tak nam do tej pory zostało. Podoba się to nam. Wiadomo, jest się zdrowszym, silniejszym i więcej się chce od życia.

Więcej w papierowym wydaniu.

str. 2

Apel do prezesa Rady Ministrów w sprawie S 3

Świnoujscy radni wystosowali apel do Prezesa Rady Ministrów w sprawie modernizacji połączenia drogowego ze Świnoujściem. Uchwałę w tej sprawie podjęli jednogłośnie na sesji Rady Miasta w dniu 28 lutego br. Inicjatorami apelu byli radni klubu SLD a szczególnie radny Stanisław Bartkowiak, który przygotował uchwałę w tej sprawie.

O konieczności modernizacji drogi krajowej S3) na odcinku od Świnoujścia do Miękowa ((jednojezdniowej około 75 km), radny występował już na sesji styczniowej. Jak podkreślał na ostatniej sesji impulsem do przygotowania apelu był artykuł w „Wyspiarzu niebieskim” (nr 8) pt. „Półekspresowa droga S3”, przygotowanym przez naszego kolegę redakcyjnego Andrzeja Sokołowskiego.

W apelu Rada Miasta wyraziła swoje stanowisko w sprawie aktualnej sytuacji. Radni uważają, że parametry istniejącej drogi nie wystarczają do obsługi transportu ruchu samochodowego, krajowego i międzynarodowego. Natężenie ruchu już w tej chwili powoduje zatory i utrudnienie w ciągu całego roku. Ponadto w apelu napisano, że katastrofalną sytuację na tym odcinku mogą spowodować planowane inwestycje w Świnoujściu takie jak: budowa terminalu LNG oraz przewidywany transport drogowy z ładunkami skroplonego gazu ziemnego, benzyn i oleju napędowego; budowa bazy NATO, która pociągnie za sobą zwiększenie ruchu pojazdów przewożących materiały niebezpieczne, budowa stanowiska kontenerowego w Porcie Handlowym Świnoujście; budowa nowego stanowiska promowego i wejście nowych linii promowych w Terminalu Promowym; przewidywane nowe kierunki produkcyjne w Morskiej Stoczni Remontowej. Do sytuacji na S3 przyczyni się także wzrost ładunków wielkogabarytowych z Euro Terminalu oraz zwiększający się ruch o różnorodnych funkcjach m.in.: wczasowych, uzdrowiskowych, turystycznych.

Wiecej w papiwerowym wydaniu

str. 3
Zdjecie

Suma Marka Żymły

W kronice Świnoujścia powinno zostać odnotowane – Marek Żymła, świnoujski poeta wydał kolejny tomik poezji noszący tytuł „Suma”. Promocja tomiku miała miejsce w piątek 2 marca 2013 r. w Galerii ART Miejskiego Domu Kultury. Czy to wydarzenie zostanie w niej odnotowane?

Marek Żymła z wykształcenia politolog (Uniwersytet Jagielloński Kraków), jest dyrektorem Liceum HOSSA Centrum Edukacji i Wspierania Przedsiębiorczości w Świnoujściu. Pracował też w Miejskim Domu Kultury jako dyrektor do spraw programowych. Żymła w przeszłości to także aktor teatrów alternatywnych Na-Di oraz KTO, twórca spektaklu na podstawie poezji Kazimierza Ratonia nagrodzonego na festiwalu poezji w Rzeszowie. Poeta był autorem przedstawianego w szkole artystycznej w Gerlesborgsskolan (Szwecja) performansu Waiting for the Word oraz jego polskiej wersji pt. Czekanie na Słowo, prezentowanej m.in. w Teatrze Stygmat w Krakowie i na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Dzisiaj swoje pasje aktorskie realizuje w Ośrodku Działań Teatralnych w MDK.

str. 3

Zwarcia na linii MIasto - PLNG?

Podczas czwartkowej (28 lutego) sesji Rady Miasta Świnoujście przewijał się temat fatalnego stanu ulicy Ku Morzu, braku wykorzystania w trakcie realizacji trwającej inwestycji terminalu LNG z wykonanego przejazdu przez tory oraz budowy zejścia na plażę na Warszowie w okolicy tego terminalu. Przy okazji na jaw wyszły także zwarcia na linii Miasto – Polskie LNG.

Co do deklarowanych przez Polskie LNG inwestycji związanych z ul. Ku Morzu, parkingiem i zejściem na plażę zarówno zastępca prezydenta Barbara Michalska jak i naczelnik Wydziału Inżyniera Miasta Rafał Łysiak podkreślali jedynie że Miasto wiążą z PLNG stosowne umowy i po zakończeniu inwestycji terminalu LNG ustalone prace dotyczące miejskiej infrastruktury zostaną przez PLNG wykonane. Termin ich realizacji wskazuje zatem dopiero na rok 2014, czyli przewidywany czas ukończenia inwestycji PLNG. Jak zaznaczał R. Łysiak niepokojony dociekliwymi pytaniami niektórych radnych po zimie ma się odbyć przegląd fatalnej nawierzchni ul. Ku Morzu (zniszczonej przez ciężki sprzęt zaangażowany przy budowie falochronu i terminalu) i jakieś prace trzeba będzie tam doraźnie wykonać.

B. Michalska niespodziewanie poinformowała także radnych o naciskach ze strony PLNG w sprawie np. konieczności czasowego zamykania odcinka drogi dojazdowej do świnoujskiej latarni morskiej i Fortu Gerharda. Droga w okolicy gdzie przebiegać będzie rurociąg od strony portu zewnętrznego do zbiorników terminala LNG podczas rozładunku gazowca miałaby być zamknięta nawet do 16 godzin.

Więcej w papierowym wydaniu gazety

str. 3

Oświadczenie z 04.03.2013 r.

W nawiązaniu do informacji medialnych dotyczących ewentualnego zamknięcia drogi Ku Morzu na czas rozładunku statków ze skroplonym gazem ziemnym oraz odprowadzania przez Spółkę podatków do kasy miejskiej w Świnoujściu, Polskie LNG przedstawia wyjaśnienia dotyczące obu powyżej opisanych zagadnień.

 

W związku z doniesieniami dotyczącymi ewentualnej konieczności zamknięcia ul. Ku Morzu informujemy, że Polskie LNG nie zamierza zamykać drogi na czas rozładunku statku, gdyż ta operacja nie ma żadnego wpływu na miejsce w którym estakada krzyżuje się z drogą.Wszelkie zmiany jakie są realizowane w ramach budowy są ustalane z właścicielem drogi zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego.

Odnosząc się do kwestii podatków informujemy, że Polskie LNG podlega obowiązkom podatkowym jak każde przedsiębiorstwo. Uiszcza do kasy miejskiej w Świnoujściu wszelkie przewidziane prawem (Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych) podatki i opłaty. Kiedy w drugiej połowie przyszłego roku zakończy się budowa terminalu LNG i zacznie eksploatacja instalacji do odbioru skroplonego gazu, podatki odprowadzane przez Polskie LNG będą liczone w milionach złotych. Jego konkretna wysokość zostanie ustalona w momencie zakończenia budowy.

Trudno powiedzieć, skąd biorą się pogłoski, że spółka PLNG miałaby nie płacić podatku od nieruchomości. Polskie LNG podkreśla, że po zakończeniu budowy terminalu do odbioru LNG podatek od nieruchomości, zgodnie z obowiązującym prawem, będzie wpływał do kasy miejskiej w Świnoujściu. Firma nie zabiega ani nie zabiegała o jakieś szczególne traktowanie pod tym względem.

Terminal LNG staje się częścią Świnoujścia. Polskiemu LNG zależy na jak najlepszych relacjach z lokalną społecznością. Dlatego spółka udzieliła wsparcia miejscowemu szpitalowi w zakupie narzędzi do laparoskopii, a straży pożarnej – w zakupie specjalistycznego wyposażenia. Z tej samej przyczyny wyposażyła pracownię komputerową w szkole podstawowej w dzielnicy Warszów, a obecnie przygotowuje się do zbudowania tam strefy rekreacyjnej przeznaczonej dla dzieci i dorosłych. Także wnoszenie podatków traktuje jako swój wkład w rozwój Świnoujścia.


Warto podkreślić, że już dzisiaj Polskie LNG jest poważnym płatnikiem podatku od nieruchomości (w 2013 roku podatek wyniósł ponad 400 tys. zł). W momencie przekazania terminalu do eksploatacji spółka będzie płacić podatek od nieruchomości od: gruntów, budynków lub ich części z wiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (za każdym m kw.), budowli (ustalony procent na dany rok od wartości określonej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 3-7 Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) oraz inne podatki wynikające z zapisów tej ustawy. Kwestia podatku od nieruchomości uiszczanego przez Polskie LNG S.A. uregulowana jest tylko i wyłącznie przez ustawę z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U.2010.95.613 j.t.). Wpływy z tego podatku (zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 lit a) ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U.2010.80.526 j.t.) stanowią źródło dochodów własnych Gminy Świnoujście.

Warto także dodać, że najpoważniejszą pozycją związaną z kwotami przekazanymi dotychczas do kasy miejskiej w Świnoujściu, wynoszącą łącznie około 32 mln zł, jest opłata za wycinkę drzew na terenie budowy. W kolejnych latach największymi kwotami będą coroczne opłaty z tytułu podatku od nieruchomości.

Maciej Mazur

Kierownik ds. Komunikacji i PR PLNG

str. 4
Zdjecie

Ola Kotlewska Mistrzynia polski na rok 2013

W dniach 1 – 2 marca w Brzeźnicy odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski kadetek w zapasach kobiet, w których udział wzięła Aleksandra Kotlewska (Wiking Wolin), która w kategorii 65 kg zdobyła złoty medal i tym samym została międzynarodową mistrzynią Polski na rok 2013. Dzięki temu osiągnięciu jest po raz drugi brana pod uwagę w kadrze narodowej jako reprezentantka Polski na zbliżające się mistrzostwa Europy, które odbędą się w dniach 16 – 22 czerwca br. w Czarnogórze.

str. 4
Zdjecie

Zapowiedź Geotermii Międzyzdroje

(Międzyzdroje) W trakcie wtorkowej (26 lutego) sesji Rady Miejskiej Miedzyzdrojów omawiano zamysł utworzenia Geotermii Międzyzdroje, która ma wykorzystywać bogate złoża geotermalne usytuowane na działce o powierzchni 17, 5 ha w zachodniej części kurortu przy Lubiewie. Jak informowano są szanse na realizację tego zadania do 2014 roku, czyli jak wypada w kalendarzu - roku wyborów na kolejną kadencję władz samorządowych.

O tym zamierzeniu mówił zarówno burmistrz Leszek Dorosz, jak i geolog Franciszek Nowacki wykonujący prace na rzecz Związku Gmin Wyspy Wolin dotyczące ujęć wody z rejonu Kodrąbka. Geolog zajął się także wodami geotermalnymi, a część wstępnych prac została już zrealizowana. Do wykonania w fazie przygotowań pozostaje m.in. wywiercenie 100, 1,5-metrowych otworów z sondami temperaturowymi, projekt geologiczny (koszt 200 tys zł), wywiercenie dwóch otworów za ok. 20 mln zł (pierwszy za 12 mln i drugi za 8 mln zł) oraz budowa Aqua Parku. Jak zapewniał geolog Nowacki złoża wody termalnej to solanki i są to wody spełniające właściwości lecznicze.

Więcej w papierowym wydaniu gazety.

str. 5

Most do Karsibora nadal w prokuraturze

Po raz kolejny Prokuratura Okręgowa w Szczecinie przedłużyła śledztwo w sprawie nieprawidłowości związanych z budową mostu łączącego wyspy Wolin i Karsibór w tym także przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez świnoujskich urzędników. Zostało ono w listopadzie minionego roku przedłużone do 31 grudnia 2012, później do końca lutego br., a teraz do końca kwietnia br. Jak nas poinformowała rzecznik prasowa szczecińskiej Prokuratury Okręgowej w dalszym ciągu prokurator prowadzący przesłuchuje w tej sprawie spore grono osób , trwa też badanie dokumentów. Z dalszego przedłużenia postępowania można wnioskować, że sprawa ma niezwykle poważny charakter, a prokuratura wnikliwie bada wszelkie okoliczności i rozliczne dokumenty. Póki co nie postawiono jeszcze nikomu zarzutów, a śledztwo trwa w sprawie.

str. 5

Oszuści grasują także i w Świnoujściu

15 lutego br. na antenie TVN24 podano, że do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotarły informacje, iż rolnicy z różnych regionów Polski otrzymują pisma opatrzone logotypem łudząco podobnym do logotypu ARiMR, w których anonimowy autor (pisma są bez podpisów) pisze tak: „Pismo jest skierowane dla osób, które pracują ciężko na utrzymanie i chcą żyć lepiej. Dla ludzi, znających wartość pieniądza, którzy małym kosztem chcą pozyskać duże pieniądze. To zaproszenie jest najkrótszą drogą do otrzymania dotacji bezpośredniej. ...” Do „pisma przewodniego” dołączony jest blankiet przekazu pocztowego na sumę 246 zł tytułem „opłaty za wiosek”. Adresat, któremu owe opłaty należy przesłać do: ARMiR, Al. Solidarności 115/2, 00 – 140 Warszawa, podany jest także numer konta.

ARiMR zapewnia, że nie ma nic wspólnego z treścią tego pisma.

Sygnały o tym, że coraz większa ilość osób (także nie rolnicy!) otrzymuje takie pisma na terenie dosłownie całego kraju. Takie listy otrzymują także i mieszkańcy Świnoujścia. Ciekawe tylko dlaczego, jeśli nie są rolnikami i nie mają z tym nic wspólnego. Skąd firma podająca się jako ARMIR ma dane adresowe?!

W związku z tym Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przestrzega przed korzystaniem z ofert, w których brak jest podpisów, brak jakichkolwiek danych kontaktowych, a ich przekaz jest bardzo niejasny. Podkreślono z całą mocą, że dokumenty te nie pochodzą w żadnej mierze od ARiMR.

Doniesienie w tej sprawie do prokuratury i do Inspektora Informacji Finansowej na oszustów wyłudzających pieniądze od rolników i nie tylko złożył poznański poseł PSL Piotr Walkowski.

str. 6
Zdjecie

Terminal LNG do rozbudowy?

Znane są już wyniki badania rynku przeprowadzonego przez Polskie LNG. Rynek potrzebuje większych mocy terminalu LNG, co oznacza konieczność jego rozbudowy.

Wyniki badania rynku przeprowadzonego na przełomie 2012 i 2013 roku przez spółkę Polskie LNG wskazują na znaczne zapotrzebowanie na zwiększenie mocy regazyfikacji, jak również inne usługi, które mogły by być świadczone przez terminal LNG w Świnoujściu. Ujawniony potencjał rynku już dzisiaj uzasadnia rozbudowę terminalu o trzeci zbiornik. W 2020 r. zapotrzebowanie na usługi, wraz z już zarezerwowaną mocą regazyfikacji, osiągnie poziom bliski maksymalnych możliwości terminalu po jego ewentualnej rozbudowie.Celem badania rynku (ang. market screening) było ustalenie zapotrzebowania podmiotów potencjalnie zainteresowanych rynkiem LNG na rozbudowę terminalu LNG w Świnoujściu w tym zwiększenie mocy regazyfikacji i świadczenie dodatkowych usług. Usługi te polegałyby głownie na przeładunku LNG na cysterny samochodowe i cysterny kolejowe, bunkrowaniu statków paliwem LNG, przeładunku LNG na mniejsze jednostki pływające oraz usługę magazynowania LNG w terminalu w latach 2015-2029.

Wyniki badania są dla terminalu LNG obiecujące. Rynek wysłał nam jasny komunikat,
że powinniśmy kontynuować prace, które pozwolą nam na podjęcie decyzji o rozbudowie terminalu LNG. Zapotrzebowanie na usługi związane z LNG już na tym etapie jest na tyle duże, że może przekroczyć możliwości terminalu LNG nawet po ewentualnej rozbudowie.
Co więcej rynek jest nie tylko zainteresowany zwiększeniem mocy regazyfikacji, lecz także potencjalnymi usługami dodatkowymi, głównie przeładunkiem na cysterny samochodowe oraz przeładunkiem na mniejsze jednostki. Wyniki badania są wyrazem tego jak dynamicznie zmienia się rynek handlu LNG i jego potencjalne możliwości wykorzystania” – powiedział
Rafał Wardziński, Prezes Zarządu Polskie LNG S.A.

 

str. 7
Zdjecie

Na straganie w dzień targowy

Z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta 27 lutego br. w sali teatralnej MDK miało miejsce spotkanie młodzieży szkół ponadpodstawowych z przedstawicielami ugrupowań politycznych. Na spotkanie nazwane Pierwszym Młodzieżowym Straganem Politycznym zaproszono posłankę PO Ewę Żmudę –Trzebiatowską, posła SLD Grzegorza Napieralskiego, Joannę Agatowską jedną z wiceprzewodniczących SLD a jednocześnie zastępcę prezydenta Świnoujścia, posła PiS Joachima Brudzińskiego. Ten ostatni nie dojechał na spotkanie. W jego imieniu występował radny tego ugrupowania Andrzej Mrozek. PSL reprezentował Zbigniew Pomieczyński. Natomiast z zaproszenia nie skorzystali przedstawiciele Ruchu Palikota Andrzej Piętak ani Krzysztof Miller.

W wydarzeniu jako widzowie wzięli też udział radni RM z przewodniczącym Pawłem Sujką, prezydent Janusz Żmurkiewicz, przedstawiciel urzędu marszałkowskiego Kevin Kiraga.

- Celem spotkania jest aktywizacja świnoujskiej młodzieży a także mieszkańców miasta, których zaprosiliśmy na nasze wydarzenie. Chcemy usłyszeć, co politycy mają nam do zaoferowania. Spodziewamy się istotnych wiadomości, które pomogą nam młodym, którzy za kilka lat sami będą mogli głosowa, w sprawach dotyczących przyszłości naszego państwa – powiedział tuż przed spotkaniem Jan Bobiński przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta.

Zanim na scenie politycy zasiedli za stołem symbolizującym stragan z warzywami, widzowie zobaczyli codzienny świnoujski obrazek – bezdomnych siedzących pod straganem. Politycy handlowali na nim określoną przez organizatorów porcją marchwi. Jedna marchew symbolizowała 1 minutę wypowiedzi. Po upływie minuty 1 marchew lądowała w worku, torbie, koszyku, wózku osoby symbolizującej przemiany, bowiem takie obiecywano na straganie. Tym samym głos przekazywany był innemu politykowi. Natomiast postać z osoby bezdomnej zmieniała się stopniowo w osobę elegancką, dostatnio żyjącą. Politycy prezentowali swoje poglądy na temat edukacji, pracy, wypoczynku i rozrywki. Generalnie mówiono o konieczności tworzenia większej ilości miejsc pracy dla młodych ludzi kończących naukę. Podkreślano potrzebę kształcenia w takich kierunkach, jakie w danym momencie przydatne są do rozwoju gospodarki. Mówiono również o tym, że dotychczasowa reforma oświaty nie spełniła oczekiwań.

Więcej w papierowym wydaniu gazety.

str. 10
Zdjecie

Autonomia news

Autonomia news

Świnoujścianie to nie tylko ludzie, którzy nie wyściubiają nosa poza wyspy, to także wędrowcy, zdobywcy, podróżnicy i poszukiwacze, bywający w różnych zakątkach świata. Poniżej najnowsza relacja zobrazowana zdjęciami jednego z nich... Redakcja

Ziemia Święta, to miejsce, do którego pielgrzymuje cały chrześcijański świat. Miejsce, w którym trzy największe religie toczą od wieków ten sam spór - o to, który Bóg jest tym jedynym. Wielu z nas odwiedza Ziemię Świętą, ale mało kto wie, że za jej rogiem, kryje się inna, równie ciekawa rzeczywistość, oddzielona jednak murem i kolczastymi drutami. Palestyna.
   Autonomia Palestyńska, bo tak brzmi je właściwa nazwa, rzeczywiście oddzielona jest od Izraela murem oraz szeregiem umocnień, znanych starszej części naszego społeczeństwa z okresu zimnej wojny i powszechnie u nas panującego systemu socjalistycznego. Kraj ten ( lub też rejon bo trudno określić jego status polityczny), może na pierwszy rzut oka robić nieprzyjazne wrażenie.
   Szare miasta, naznaczone piętnem minionych konfliktów zbrojnych, przedzielone połaciami niezagospodarowanej pustyni z poutykanymi gdzieniegdzie żydowskimi osiedlami, wioskami Beduinów i punktami kontrolnymi izraelskiej armii.
   Główne miasta: Ramallah, Hebron, Lazaryja, tak blisko położone od dostatniego świata Izraela, wydają się jednocześnie tak odległe, poprzez dzielącą je przepaść gospodarczą i zniszczenia wojenne. Obozy dla uchodźców zlokalizowane na przedmieściach. Te gęsto zasiedlone dzielnice pełne ludzi żyjących na granicy nędzy, wysiedlonych ze swych domów w Izraelu, kontrastują tu z obwarowanymi jak fortece, wepchniętymi na siłę, nowiutkimi osiedlami żydowskimi. Nowoczesne, kontrolowane przez wojsko izraelskie autostrady, po których pędzą klimatyzowane samochody, pośród wzgórz z porozsiewanymi wioskami beduinów, żyjących w szałasach kleconych z czego się da.

str. 13
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

·       porady prawne, reprezentacja przed sądami,

·       spadki, podział majątku

·       wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości,

·       mediacje

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2

(wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340   

   e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

 

 

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski