WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    46(589)
Zdjecie

Działkowcy i projekt ustawy o ROD

W lipcu tego roku Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przeszło połowę artykułów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych. Praktycznie podważył każdy zapis, w którym znalazło się określenie „Polski Związek Działkowców”. Zdaniem Trybunału Związek posiada, bowiem niedopuszczalną (w świetle Konstytucji), uprzywilejowaną pozycję względem innych organizacji działkowców.

Wejście w życie wyroku odroczono o 18 miesięcy. Bez przyjęcia do tego czasu (20.01.2014 r.) przez Sejm nowych regulacji, wygasną wszelkie prawa, jakie działkowcy i ich organizacja posiadają do terenów ogrodów (własność, użytkowanie wieczyste, użytkowanie „zwykłe”). Działkowcy staną się bezumownymi użytkownikami. Aby legalnie korzystać z działek, będą musieli zawierać nowe umowy z właścicielem gruntu (gmina, Skarb Państwa) na warunkach ogólnych, czyli odpłatnie i po cenach rynkowych. Bez nowej ustawy właściciel będzie swobodnie dysponował gruntem. Będzie mógł np. narzucić działkowcom czynsz lub zażądać opuszczenia terenów.

W związku z powyższym, nie czekając na innych uchwałodawców Polski Związek Działkowców (PZD) postanowił opracować obywatelski projekt nowej ustawy o ogrodach działkowych, bowiem brak odpowiednich przepisów może oznaczać początek końca ogrodnictwa działkowego w Polsce. Projekt taki już opracowano. Godzi on postulaty Trybunału Konstytucyjnego, w szczególności swobodę zrzeszania, pluralizm w prowadzeniu ogrodów. W projekcie zachowano wszystkie przywileje działkowców niezakwestionowane przez TK, potwierdzono ich prawa do działek oraz gwarancje na wypadek likwidacji Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD). Projekt nie wprowadza w ogrodach rewolucji, ale umożliwia ewolucję - decyzję, co do dalszego sposobu funkcjonowania każdego ogrodu pozostawia do uznania samych działkowców.

s. 2
Zdjecie

Międzyzdrojskie tenisistki na fali

(Międzyzdroje) W sobotę 17 listopada w hali sportowej im. Andrzeja Grubby zawodniczki UKS Chrobry Międzyzdroje w pierwszoligowym pojedynku podejmowały drużynę ULKS Moszczenica. Znakomite jak zwykle międzyzdrojanki zwyciężyły 9 : 1, a jedyny punkt straciła w pojedynku singlowym Adriana Kołaszewska. Zwycięska drużyna UKS Chrobry Międzyzdroje zagrała w składzie : Marta Smętek, Anna Zielińska, Sylwia Składanek, Adriana Kołaszewska, i Sylwia Składanek (wszystkie na zdjęciu). Trenerem międzyzdrojanek jest Jacek Wandachowicz. Po tym pojedynku damski zespół UKS Chrobry jest na drugim miejscu w pierwszoligowej tabeli rozgrywek tenisa stołowego.

 

s. 3
Zdjecie

Słów kilka z okazji

Jubileusz dziesięciolecia prezydentury

Obecny świnoujski prezydent od okresu politycznego przełomu już 10 lat piastuje swoją funkcję. Wcześniej Janusz Żmurkiewicz w czasach zwanych „komuną” był także prezydentem Świnoujścia przez blisko 5 lat (1984-1988). Z uwagi na ów okrągły - dziesięcioletni w nowej epoce jubileusz u steru wyspiarskiej władzy, wypada poświęcić temu kilka słów, tytułem skromnego podsumowania. A może raczej dla przypomnienia, warto zderzyć niektóre wcześniejsze zapowiedzi na fali euforii i deklarowanej woli dokonania zmian, z efektem konkretnych dokonań i ewolucją prezydenckiej postawy w służbie mieszkańcom.

(...) Janusz Żmurkiewicz zawsze przestrzegał prawa, ciężko pracował na utrzymanie rodziny. Mimo że ma wykształcenie wyższe, nie zadzierał nosa i jak trzeba było, pracował fizycznie. Jest człowiekiem skromnym, z dużym poczuciem własnej godności. Nigdy sam o sobie nie wydaje pochlebnych opinii i nie chełpi się swoimi osiągnięciami. To my sami oceniamy go bardzo wysoko i dostrzegamy w nim cechy niezbędne do pełnienia funkcji prezydenta miasta, czyli: pracowitość zrównoważenie, opanowanie zdolność syntetycznego postrzegania, odwagę cywilną, otwartość. Ponadto J. Żmurkiewicz jest wrażliwy na krzywdę człowieka, choć nigdy nie przechwala się swoimi czynami. Jest powściągliwy, nie ma kompleksów prowincjusza. Popieramy go bo jest naprawdę dobry (...)” - fragment tekstu pt. „Cała prawda o SLD, czyli kto rządzi w Świnoujściu” publikowanego przez Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD-UP w „Wyspiarzu niebieskim” nr 43 z 22 października 2002 r.

Takich sformułowań użyto na potrzeby kampanii wyborczej przed 10 laty i może były one pisane nawet w tzw. „dobrej wierze” , niestety życie pokazało niejednokrotnie zupełnie inne oblicze Janusza Żmurkiewicza. Przykładów tego wizerunku, odbiegającego drastycznie od wspomnianej publikacji, można by mnożyć bez liku. Pozostawiamy to generalnie trzeźwej ocenie czytelników, wynikającej z ich własnych obserwacji i doświadczeń, bez szczególnego rozwinięcia tematu,aby nie skazywać się na podejrzenie o stronniczość. Nie sposób jednak nie dostrzec na co dzień tej prezydenckiej arogancji i przemądrzałości, posługiwania się kłamstwem, nie liczenia się z opinią innych, zadufania w sobie, przechwałek, wykorzystywania swojej pozycji, pogardy i nie przyjazności w stosunku do ludzi, oraz wszechobecnej mściwości i pamiętliwości. I pomyśleć, że to wszystko niemal, jak za przysłowiową czarodziejską różdżką, pojawiło się tuż po objęciu funkcji prezydenta i nasilało się w kolejnych latach. Zupełnie tak jak z historią Dr. Jekyll'a i Mr. Hayd'a.

 

s. 3

Parlamentarzyści na posiedzeniu w Świnoujściu

W poniedziałek, 19 bm. w sali konferencyjnej promowego terminalu pasażerskiego w Świnoujściu z godzinnym opóźnieniem wynikającym ze zwiedzania we mgle terminalu LNG odbyło się posiedzenie Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego kierowanego przez posła Arkadiusza Litwińskiego (PO).

Zachodniopomorscy posłowie, senatorowie i europosłowie podczas debaty zajmowali się w pierwszej kolejności tematem zaawansowania prac przy budowie terminalu LNG, portu przeładunkowego regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego (LNG), portu zewnętrznego oraz falochronu w Świnoujściu . Po wizytacji budowy odbyła się w sali terminalu multimedialna prezentacja założeń całego rozległego projektu realizowanego przez czterech partnerów (Urząd Morski, Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście, Polskie LNG S.A. i Gaz-System S.A.) oraz etapów jego realizacji kierownictwo PLNG odpowiadało później na pytania parlamentarzystów, którzy interesowali się m.in. zakończeniem inwestycji , jakością robót prowadzonych przez różnych wykonawców i opóźnieniami w ich realizacji które mogą się z czasem wiązać z karami na rzecz dostawcy gazu. Parlamentarzystów m.in. interesowała też sprawa zatrudniania niewykwalifikowanych pracowników, odsyłania ekip, które zgłaszały się do pracy zgodnie z przyjętym harmonogramem oraz współpraca z lokalną społecznością, która wedle ich informacji „mocno kulała” Na pytania odpowiadał prezes PLNG Rafał Wardziński i jego współpracownicy. Potwierdzano, że faktycznie część robót jest opóźniona w związku z zawirowaniami wśród polskich firm budowlanych i upadłością niektórych z nich w tym PBG. Z drugiej strony prowadzący inwestycje są zadowoleni, ze robót w ogóle nie przerwano. Wcześniejsze założenia o ukończeniu terminalu 30 czerwca 2014 roku może ulec zmianie, ale de facto czas na definitywne zakończenie jest do końca 2014 r. PLNG przewiduje w razie niedotrzymania terminu naliczanie wykonawcy, dużych, zgodnych z umową kar. Prezes PLNG uspokajał, ze w tej trudnej sytuacji robią co mogą, aby realizacja budowy przebiegała jak najsprawniej. Co do współpracy ze społecznością lokalną Wardziński zaznaczał, że póki co to PLNG wydaje pieniądze, a nie zarabia, ale starają się podjąć dialog ze społecznością.

 

s. 4

Burmistrz w sołectwach

(Międzyzdroje) Zgodnie z zapowiedzą burmistrz Leszek Dorosz po raz drugi w ostatnim okresie spotkał się na półmetku tej kadencji z mieszkańcami gminy. Tym razem rozmówcami L. Dorosza we czwartek 15 bm. byli mieszkańcy sołectw z którymi burmistrz spotkał się w Wapnicy w mocno wyziębionym klubie „Wiklina” . W spotkaniu wzięło udział blisko 70 osób.

Burmistrz w asyście sekretarza miasta Henryka Nogali, tak jak na spotkaniu z mieszkańcami Międzyzdrojów 8 bm. rozpoczął spotkanie od prezentacji multimedialnej obrazującej budżet gminy w latach 2011, 2012 i w projekcie na 2013 następnie podsumował dokonania inwestycyjne w minionych latach kadencji i skupił się na długofalowych zamierzeniach gminy popuszczając przy tym wodze fantazji. W swej prezentacji L. Dorosz starał się uwypuklić działania związane z sołectwami. Wskazywał m.in. na planowane remonty ul. Słonecznej i Bocznej w Lubinie, remont pomieszczeń „Wikliny”, przyszlościową modernizacją oczyszcalni w Wapnicy, przygotowaniem dokumentacji przebudowy drogi ul. Turkusowej i Głównej w Wapnicy i Lubinie. Ta ostatnia kwestia nieco wzburzyła mieszkańców , którzy utyskiwali, ze od kilku lat mówi się o tych drogach i nic.

- Cały kosdzt to 15 mln zł i te zadania trzeba etapować – bronił się burmistrz Dorosz.

-Czy te wszystkie projekty będą zamieszczane w internecie żebyśmy mogli uczestnoiczyć we właściwym wyborze i opiniowaniu? Nie chcemy być traktowani jak stado baranów – mówili mieszkańcy.

- Na dyskusje będzie miesiąc czy dwa. A wiadomo jak będzie. Jeden chce rondo, drugi skrzyżowanie, a trzeci przejście podziemne – stwierdził burmistrz.

 

s. 5

Rewitalizacja kolejnych terenów

W Świnoujściu, aby móc korzystać z unijnych dotacji między innymi opracowano Lokalny Program Rewitalizacji Miasta. Program ten przyjęty został przez Radę Miasta w sierpniu 2010 r. Część z zaplanowanych inwestycji jest w trakcie realizacji, część czeka na obiecane fundusze. Dzięki wprowadzeniu ostatnio do LPR nowych zadań zagospodarowane zostaną tereny dzisiaj jeszcze zaniedbane.

Projekt rewitalizacji oprócz miasta realizuje także wiele podmiotów prywatnych. W tym zakresie fundusze unijne przeznaczone są dla jednego jak i drugiego sektora.

Jeśli chodzi o miasto to z inwestycji prowadzonych przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej na ukończeniu jest remont budynku mieszkalnego przy ul. Piastowskiej 61. Przeprowadzono też renowację budynków przy ul. Wyszyńskiego nr 2, 7, 8 i ul. Paderewskiego 25 (część środków pochodziła ze wspólnoty). Na ukończeniu jest też renowacja zabytkowego budynku Szkoły Podstawowej nr 1 wraz z zagospodarowaniem przyległego terenu na ogólnodostępne boisko sportowe i plac zabaw prowadzona na zlecenie miasta. Fundusze unijne uzyskała też wspólnotowa inwestycja „Domy secesyjne” przy ul. Hołdu Pruskiego. Inwestycja ma już inwestora zastępczego, który będzie ją prowadził w imieniu wspólnot. Urząd Marszałkowski nie podpisał jeszcze umowy ze wspólnotami z powodu konieczności przedłużenia niektórych pozwoleń na budowę, ale te są w trakcie załatwiania. Przygotowywany jest także przetarg na to zadanie. W ramach tej inwestycji zostanie przeprowadzona renowacja elewacji i wyremontowane zostaną części wspólne kamienic, jakimi są między innymi klatki schodowe. Zakłada się, że inwestycja zakończy się po dwóch latach.

 

s. 6
Zdjecie

ADI w Warszawie czyli sposób na życie

Adrian Kowalski (ADI) pochodzi ze Świnoujścia. Od ponad roku mieszka w Warszawie. Związał się z zespołem „Coffeina”. Tworzą grupę wyjątkową. Jest ich sześciu. Grają głównie melodyjnego pop – rocka. Zespół powstał w 2011 roku. Do tej pory wydali swoje dwa single.

Wyspiarz niebieski: Stanąłeś w życiowym punkcie: samodzielność i...

Adrian Kowalski: Chyba jeszcze nie. Ja mam dwadzieścia lat i tak właściwie jeszcze trochę jestem dzieckiem, a może jeszcze trochę to lubię. Samodzielność życiową już w pewnym sensie wybrałem – muszę sam podejmować różne decyzje, muszę radzić sobie z tym sam. Jednak zawsze mam świadomość, że gdyby się coś działo, to bez względu na porę dnia czy nocy mogę zadzwonić do domu. Zdarzają się takie nocne rodzinne dyskusje. Czasami nie jest łatwo.

W.n.: Dorosłość?

A.K.: W moim przypadku ma różne aspekty. Podam taki przykład. Kiedy zakończył się rok szkolny, to wszyscy znajomi gdzieś się wybierali. Do pubu, nad Wisłę, a ja wykonywałem dziesiątki telefonów w sprawie ułożenia trasy koncertowej.

W.n.: Znalazłeś się w Warszawie...

A.K.: Ukończyłem liceum ogólnokształcące o profilu artystycznym, to samo, które ukończyło wielu młodych śpiewających takich jak np. Kasia Cerekwicka. Teraz chodzę do szkoły policealnej o kierunku marketing i zarządzanie. Nie chciałem pójść na studia muzyczne, bo u nas nie ma fajnych szkół. Te, które są to kierunkują ludzi idąc na jakąś łatwiznę, np. Katowice. Ukończy dziesięć osób, i wszystkie one śpiewają tak samo. Są identyczni. Nie ma w nich ani odrobiny własnej osobowości.

Podczas pobytu w Warszawie poznałem mnóstwo ciekawych ludzi. Zupełnie innych. Oni mnie inspirują do robienia czegoś nowego, innego. I z tego właśnie powstaje sporo fajnych rzeczy. Są także i takie momenty. Tutaj (w Warszawie – dop. red.) przestałem rozumieć opcję „a znasz tego?” Jest taka grupa ludzi, którzy istnieją od bankietu do bankietu. Na bankietach są wymuskani, wymalowani, piękni cztery godziny przed imprezą, a jak są normalnych, w domowych warunkach pokazują tą swoją normalną twarz (chodzi o zachowanie). Ja staram się być sobą i na tzw. imprezie i w domu. Jeśli będziemy sprzedawać ludziom coś nieprawdziwego, to daleko się na tym nie zajedzie.

W.n.: Związałeś się z zespołem...

A.K.: Minął rok działania zespołu. Jest nas sześciu i ...sześć charakterów. Kiedy mówimy, to wszyscy jednocześnie. I każdy ma generalnie rację. A tak w ogóle bardzo się ze sobą zżyliśmy. Od początku mam dobry kontakt z Tomkiem gitarzystą. Nowe kawałki powstają za sprawą wszystkich. Każdy do utworów dodaje coś od siebie.

 

s. 10

O śmieciach i wodnym przeliczniku

(Międzyzdroje) 8 bm. w sali teatralnej Międzynarodowego Domu Kultury na półmetku VI kadencji samorządowej odbyło się spotkanie mieszkańców z burmistrzem Leszkiem Doroszem. Zasadniczym tematem było podsumowanie dotychczasowych dokonań gminy i plany na przyszłość. Spotkanie zdominowały jednak zmiany dotyczące ustawy śmieciowej i podatki jakie z niej wynikają. ększość mieszkańców nie bardzo zgadzała się z rozstrzygnięciami wynikającymi z ustawy. Wielu kwestionowało także sposób naliczania podatku wynikający z zużycia wody.

W kwestii płatności za nieczystości wynikającej z tzw. ustawy śmieciowej, burmistrz L. Dorosz informował mieszkańców , że przewiduje ona cztery sposoby naliczania płatności. Można płacić od gospodarstwa domowego, od m2 powierzchni mieszkalnej, od liczby zamieszkałych osób lub od zużycia wody. Zarówno burmistrz jak i Adam Celiński, kierownik międzyzdrojskiego Zakładu Ochrony Środowiska (ZOŚ) podkreślali, ze każda metoda ma swoje plusy i minusy, a żadna z nich nie jest w pełni satysfakcjonująca. Gmina Międzyzdroje optuje za przelicznikiem od zużycia wody. Jako przykład podano, że w takiej miejscowości jak Międzyzdroje często jest tak, że na stałe mieszkają 2 osoby, a w sezonie 30 wczasowiczów i zużycie wody jest jakąś optymalną metodą.

- W jednych rodzinach kąpiel jest raz w tygodniu, a u innych trzy razy dziennie i takie wyliczenie nie będzie sprawiedliwe – mówiła oburzona jedna z mieszkanek

- To niech się myją rzadziej – odpowiedział na to burmistrz Dorosz.

Pojawił się także problem dlaczego ZOŚ od grudnia tego roku do 30 czerwca 2013 nie będzie tak jak dotychczas odbierał śmieci od mieszkańców tylko zajmą się tym inne podmioty. A. Celiński informował, że jest spore zamieszanie, gdyż nie ma jeszcze rozporządzenia do ustawy śmieciowej regulującego szczegóły i musiał zgodnie z obowiązującym go 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia umów takowe przygotować. Mieszkańcy pytali też dlaczego zwolniono 5 osób z ZOŚ. Kierownik Celiński stwierdził, ze w tej sytuacji nie miał wyjścia, ale ma nadzieję, że wyłoniona do wywozu śmieci firma (bo nie ZOŚ, który nie ma szans konkurować z dużymi firmami) zatrudni zwolnionych pracowników jako osoby znające teren gdzie dotychczas pracowały.

 

s. 11

Z Azji do Europy

Maratończycy z wysp tegoroczny sezon rozpoczęli udziałem w maratonie w Barcelonie, następnie brali udział w kilku krajowych, a zakończyli udane starty w Istambule (11.11.br), a był to 34. Vodafone Istanbul Eurasia Maraton. Wzięła w nim udział pięcioosobowa grupa wyspiarzy. Jest to jedyny maraton na świecie, który obejmuje dwa kontynenty: Europe i Azję. W skład całej imprezy weszły biegi na dystansach: maraton - w którym udział wzięło ok. 5000 biegaczy, wyścigi na 15 km i 8 km, 8 - kilometrową gonitwę bez mierzenia czasu i miejsca na mecie i maraton na wózkach. Start maratonu rozpoczął się w azjatyckiej części Stambułu, przed mostem na Bosforze. Następnie wymagająca – pagórkowata trasa wiodła, m.in. przez trzy olbrzymie mosty i wzdłuż Morza Marmara. Biegacze mogli podziwiać najsłynniejsze budowle Stambułu, m.in.: akwedukt Walensa, błękitny meczet oraz Hagia Sophia - monumentalną świątynię bizantyjską, uważaną za najwspanialszy obiekt architektury i budownictwa całego pierwszego tysiąclecia n.e., przy której była usytuowana linia mety. Zwycięzcą maratonu został Stephan Chebogut z Kenii z czasem 2:11:05, a w kategorii kobiet Etiopka Koren Jelela Yaleth z wynikiem 2:28:05. Miejsca wyspiarzy: Alicja MICKIEWICZ (Międzyzdroje) w kat. wiekowej K45/49 zajęła 12. miejsce (77 open) z czasem 3:58:23, a wśród mężczyzn w kat. wiekowej 50/54 - 7. miejsce zajął Wojciech MICKIEWICZ (Międzyzdroje) z czasem 3:13:31 (open 110), Janusz MICHALSKI (Świnoujście) w kat. wiekowej M45/49 zajął 46. miejsce z wynikiem 3:26:10, a Piotr ANDRZEJEWSKI został sklasyfikowany w kat. wiekowej 50/54 na 39. miejscu z czasem wynikiem 3:34:48.

 

 

s. 13
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

·       porady prawne, reprezentacja przed sądami,

·       spadki, podział majątku

·       wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości,

·       mediacje

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2

(wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340   

   e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

 

 

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski