Spółdzielnia "Słowianin" inwestuje
W marcu tego roku pisaliśmy o zamiarze wybudowania kolejnego sklepu LIDL w Świnoujściu. Ma on powstać przy ul. Boh.Września na terenie należącym do spółdzielni mieszkaniowej „Słowianin”. Równolegle z budową sklepu rozpocznie się także w tym miejscu budowa czteropoziomowego garażowca na około 160 miejsc postojowych. Jeden z poziomów będzie częściowo zagłębiony. Inwestorem garażowca ma być spółdzielnia. Miasto wydając warunki zabudowy narzuciło LIDL-owi konieczność poprawienia stanu technicznego ul. Boh. Września na odcinku od ul. Bolesława Chrobrego do ul. Jana z Kolna.
- W tej chwili trwają rozmowy LIDL-a z miastem na temat szczegółów związanych z remontem części ul. Boh.Września. Moim zdaniem sprawy tych uzgodnień trwają za długo. To opóźnia realizację inwestycji – mówi prezes spółdzielni Mariusz Łukaszyk.
Spółdzielnia zamierza zaciągnąć kredyt na budowę garażowca. Aby go spłacić chce część stanowisk garażowych sprzedać, zgłaszającym się posiadaczom samochodów. Część garażowca ma stanowić strzeżony parking, na który będzie się można dostać po wykupieniu stosownej karty.
To nie jedyne zamierzenia spółdzielni, jeśli chodzi o spółdzielczy majątek. Kolejne zamierzenia dotyczą nieruchomości u zbiegu ul. 11 Listopada i ul. Jana Matejki, zabudowanej piętrowym pawilonem. Mieściła się tam kiedyś restauracja, kilka sklepów, sala bilardowa i market „Biedronka”. Teraz pawilon stoi pusty.
- Do spółdzielni zgłosiło się dwóch panów, którzy zamierzają stworzyć spółkę i chcą wydzierżawić tę nieruchomość na 29 lat i 11 miesięcy. Umowa byłaby podobna jak przy dzierżawie terenu dla LIDL-a, z określoną stawką. Trwają teraz negocjacje dotyczące szczegółów umowy. Myślę, że do połowy października podpiszemy umowę na dzierżawę tego terenu. Inwestor zburzy budynek, który stoi na tym terenie i postawi inny. Będzie płacił całkiem przyzwoity czynsz, który miesięcznie będzie przynosił dwa razy tyle, ile przynosiła „Biedronka” rocznie - informuje Mariusz Łukaszyk.
s. 2Niebywały spektakl muzyczny
W ramach 19. Uznamskiego Festiwalu Muzyki poświęconego w tym roku Rosji , w kościele pw. Chrystusa Króla odbył się w poniedziałek 17 września niezwykły koncert kameralny pt. „Młodzi soliści znad Bałtyku”. Jego wykonawcami było ośmioro członków zespołu z Litwy Ensemble NI&Co (na zdjęciu), którego dyrektorem artystycznym jest Gediminas Gelgotas określany w salach koncertowych świata jako „shooting star”. Ten niezapomniany koncert - popis młodych artystów - którzy są także członkami Baltic Youth Philharmonic, był w zasadzie spektaklem muzyczno-tanecznym z elementami wokalu.
Młodzi artyści grając y na instrumentach smyczkowych podczas świnoujskiego koncertu wykonali m.in. utwory J.S Bacha, Jurija Falika, Petera Michaela Hamela, ale głównie były to jednak kompozycje dyrygenta i dyrektora artystycznego zespołu Gediminasa Gelgotasa. To on właśnie utworzył w 2006 roku składający się z młodych muzyków zespół kameralny NI&Co (New Ideas and Company). Jego zaś dzieła są wykonywane w salach koncertowych Litwy, Łotwy, Rosji, Finlandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Argentyny. Z wielkim uznaniem spotkały się koncerty młodego zespołu w Wilnie, Rydze, Petersburgu, Moskwie, Hamburgu, Londynie i Duisburgu. W 2009 roku NI&Co z wielkim powodzeniem wystąpił w Essen a od tego czasu Gediminas Gelgotas traktowany jest jak muzyczna gwiazda. Równie gorąco, ba wręcz owacyjnie zespół był oklaskiwany w świnoujskim kościele.
W ramach tegorocznego Uznamskiego Festiwalu Muzyki codziennie na wyspie Uznam mają miejsce różnego rodzaju koncerty, spotkania, warsztaty i imprezy słowno-muzyczne. W Świnoujściu odbędą się jeszcze następujące imprezy festiwalowe : 27 września o godz.11.00 koncert szkolny w wykonaniu studentów Mistrzowskiej klasy Davida Geringasa w Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I (wstęp wolny)., 30 września o godz.11.30 Msza święta z muzykami z Baltic Youth Philharmonic w kościele pw. Bł. Michała Kozala. Natomiast już w październiku – 04 o godz.17.00 warsztaty z Janem Brachmannem (Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia) i następnego dnia (5.10) o godz. 19.30 koncert Nowosybirskiej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej (dyryguje Thomas Sanderling, a przy fortepianie Andrej Hoteev). Ten ostatni koncert tegorocznego festiwalu na polskiej części wyspy Uznam odbędzie się w Sali Teatralnej MDK (bilety w cenie 20.00 zł do nabycia w MDK).
s. 3Dwudniowe warsztaty naukowo-praktyczne
(Międzyzdroje) Przez dwa dni (20-21 bm.) w oparciu o Ośrodek Wypoczynkowy „Stilo” i Stację Morską Uniwersytetu Szczecińskiego w Międzyzdrojach trwały otwarte warsztaty zorganizowane w w ramach projektu FoMoBi (Foredune Morphodynamiccs Biodiversity) przez Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego. Temat spotkania naukowców, nauczycieli, przewodników, pracowników Urzędu Morskiego, leśników i samorządowców brzmi „Ochrona, walory i użytkowanie wydm nadmorskich. Praktyczne wykorzystanie wiedzy o środowisku wydm przednich”.
W warsztatach, którymi kierował dr. Tomasz A. Łabuz uczestniczyło 40 osób. Wydział Nauk o Ziemi US chcąc poszerzyć wiedzę z zakresu rozwoju brzegu morskiego od 2011 r prowadzi projekt badawczy pt. „ Rozmieszczenie i morfodynamika środowiska wydm przednich i fluktuacje roślinności – bioróżnorodne siedlisko polskiego wybrzeża” . Jednym z celów tego projektu jest rozpropagowanie wiedzy o dynamice , zagrożeniach i skutkach zmian wydm przednich, jak również przygotowanie wytycznych do podjęcia działań ochronnych lub odtworzeniowych siedlisk na obszarach już ich pozbawionych.
Pierwszego dnia warsztatów podczas wykładów i dyskusji poruszano szereg tematów związanych z walorami przyrodniczymi wydm, działalnością człowieka i turystyką na tego typu terenie, strefą Natura 2000 i planami zarządzania strefą brzegową, aspektami prawnymi ochrony wydm i zagadnieniami konfliktowymi związanymi z ich zagospodarowaniem. Między innymi jako przykład nieprzemyślanych inwestycji podano świnoujska promenadę na szarej wydmie. Zdaniem naukowców tego typu lekkie konstrukcje powinny być montowane jedynie na granicy drzew, czyli na następnym w głąb lądu pasie wydm lub jak to robią Niemcy u podnóża pasa wydm. Inwestycja w Świnoujściu jest bowiem narażona na systematyczne zasypywanie piaskiem i wymagać będzie nieustannej pracy porządkowej związanej z jej utrzymaniem.
W jednym z wykładów zwrócono także uwagę na użytki ekologiczne. Są nimi zasługujące na ochronę pozostałości ekosystemów mających znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Dotyczy to właśnie wydm. Gminy mogą tworzyć tzw. użytki ekologiczne – cenne obszary uwzględniane w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego i uwidaczniane w ewidencjach gruntów. Uchwała taka wymaga uzgodnienia z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska. Na naszym terenie dotyczy to wydm Przytorskich i wydm na Warszowie. Użytek ma zostać powołany w celu ochrony cennej plaży i wybrzeża wydmowego jako wartościowych elementów krajobrazowych i siedlisk cennych gatunków roślin. Zwrócono przy tym uwagę na fakt wyraźnego rozgraniczenie, iż obszary lądowe podlegają jurysdykcji regionalnych dyrektorów ochrony środowiska, a obszary morskie dyrektorom urzędów morskich.
Jednym z prezentowanych tematów były również opinie turystów o wybrzeżu w badaniach ankietowych przeprowadzonych na próbie 150 osób. Wykład na ten temat wygłosiła świeżo upieczona absolwentka Wydziału Nauk o Ziemi US mgr Malwina Kalicińska. Z badań wynikało m.in., że wypoczywający preferują wybrzeża z nieliczną infrastrukturą i tradycyjną zabudową (47%).
s. 3
Dziki na zsyłce
W wyniku akcji prowadzonej przez specjalistyczną firmę zajmującą się odławianiem dzików udało się do tej pory zachęcić do wejścia do zastawionej odłowni 9 dzików. Wywieziono je z dzielnicy nadmorskiej poza wyspę Uznam.
- Przewidywaliśmy, że w tej części miasta przebywa około 20 dzików. Do tej pory udało się odłowić 9. Jest to informacja sprzed 2-3 godzin. Mam zapewnienia, że firma cały czas monitoruje sytuację i nęci dziki do odłowni. Do odłowni trafiały też inne zwierzęta, takie jak borsuki czy sarny - mówił na piątkowej (21 września br.) konferencji prasowej naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Krzysztof Szpytko.
Odłowy prowadzone są nocą. Fachowcy twierdzą, że bardzo ciężko jest sprowokować zwierzęta, aby weszły do odłowni, zwłaszcza, że w okolicach promenady, w wielu miejscach funkcjonują „jadłodajnie” dla dzików przy różnych punktach gastronomicznych. Dziki wybierają tam, co lepsze kęski np. mięso. Tym też nęci się je w czasie odławiania. Akcja wyprowadzania dzików trwać będzie do końca września br. Równolegle prowadzone jest dokarmianie dzików na terenach leśnych, co ma je zachęcić do pozostawania na tych terenach.
- Czy podejmiemy kolejną akcję odławiania, zobaczymy, jakie będą jej ostateczne wyniki. Jeśli chodzi o odpłatność to firmie płacimy za złapanie dzika, a nie za prowadzoną akcję. Chcieliśmy spróbować jak odławianie będzie wyglądało przy jednym urządzeniu, może podejmiemy decyzje, że przy przedłużaniu umowy będzie ich 2-3. Ale musimy widzieć sens tej pracy i przekonanie, że pieniądze wydawane są produktywnie – tłumaczył K. Szpytko.
Nasuwają się też wątpliwości, czy na miejsce odłowionych dzików nie przyjdą kolejne, bo wydaje się, że zwierzęta swój rozum mają i szukają łatwego dostępu do różnego rodzaju konsumpcyjnych odpadków. Przy okazji penetrują tereny zielone w poszukiwaniu smakołyków znajdujących się pod ziemią.
s. 5
Wspólna inwestycja polsko-niemiecka
19 września w Ośrodku Edukacji i Spotkań Młodzieży w Kamminke nieopodal wzgórza Golm odbyła się uroczystość oddania do użytku inwestycji zrealizowanych po niemieckiej stronie wyspy Uznam w ramach wspólnego, polsko - niemieckiego projektu pn. „Morze Bałtyckie – most łączący wyspy, kraje, kultury i regiony przyrodnicze”. W ramach części projektu niemieckiego powstał ośrodek konferencyjno - noclegowy dla nauczycieli oraz park linowy. Natomiast po stronie polskiej realizowany jest Edukacyjny Plac Zabaw w Parku Zdrojowym. Przedstawiciele władz miasta w tym prezydent Janusz Żmurkiewicz, sekretarz miasta Jerzy Lenda oraz Jan Odorczuk z Wydziału Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych UM, a także grupa uczniów z Gimnazjum Publicznego nr 1 w Świnoujściu wzięli udział w oficjalnym otwarciu niemieckiej części inwestycji. Stronę niemiecką reprezentowali m.in. minister spraw wewnętrznych i sportu regionu Meklemburgia - Pomorze Przednie. Wzgórze Golm stanowi ważną część historii Świnoujścia z okresu II wojny światowej ponieważ w 1945 roku w wyniku nalotu aliantów na Świnoujście zginęło tam tysiące żołnierzy. Nowa inwestycja ma posłużyć nawiązywaniu i zacieśnianiu wzajemnych kontaktów polsko- niemieckich.
Edukacyjny plac zabaw powstaje na terenie miasta w Parku Zdrojowym od strony ulicy Mieszka I. Zgodnie z harmonogramem prac ma być gotowy wiosną przyszłego roku. W ramach tej inwestycji powstaną nowe alejki, nowe oświetlenie, ławki, stojaki na rowery a także toaleta z miejscem do przewinięcia niemowląt. Dodatkowo ma powstać dendrologiczna ścieżka edukacyjna.
s. 5Wysoce niepokojące wyniki kontroli
Będą zmiany kadrowe w ZGWW?
(Międzyzdroje) W ubiegłym tygodniu pisaliśmy w kilku słowach o efektach kolejnego badania dokumentów przez Regionalną Izbę Obrachunkową (RIO) w Szczecinie, która od początku kwietnia do połowy czerwca br. prowadziła kompleksową kontrolę gospodarki finansowej Związku Gmin Wyspy Wolin (ZGWW) w Międzyzdrojach za lata 2008-2011. W pokontrolnym wystąpieniu prezes RIO, Józef Chodarcewicz zawarł mnóstwo stwierdzonych tam nieprawidłowości i uchybień. Poprzednio RIO kontrolowało ZGWW w 2008 r. za okres miniony i wówczas także wykazano nieprawidłowości z których nie wszystkie po latach usunięto. Sytuacja więc niezmiennie nie ulega poprawie, co wymaga jak się wydaje pilnych zmian kadrowych. Natomiast związkiem kierują znane międzyzdrojskie postaci. Przewodniczącym Zarządu ZGWW jest międzyzdrojski radny Rafała Wolny, a Główną Księgową ZGWW Ewa Bączek (do niedawna żona byłego komendanta policji, a obecnie komendanta Straży Miejskiej w Międzyzdrojach) – oboje na zdjęciu. Co ciekawe podczas spotkania członków zarządu ZGWW (w tym burmistrzów Międzyzdrojów – Leszka Dorosza i Wolina – Eugeniusza Jasiewicza) do jakiego doszło 17 września wedle kilku obecnych tam osób można było odnieść wrażenie, że sprawę wyników kontroli zamierza się zamieść pod dywan.
Nieprawidłowości i uchybienia wykazane teraz przez RIO ujęto na 47 stronach pokontrolnego wystąpienia z dnia 9 sierpnia br. Prezes RIO wymienia wśród nich m.in. niechronologiczne ujmowanie zdarzeń, jakie wystąpiły w poszczególnych okresach sprawozdawczych; niebieżące prowadzenie ksiąg rachunkowych; niesporządzanie zestawień zobowiązań na koniec danego roku budżetowego; niewykazywanie w sprawozdaniach budżetowych zobowiązań, zarówno wymagalnych, jak i niewymagalnych; brak spójności pomiędzy zapisami dokonanymi w ewidencji księgowej, a treścią dowodów , ujmowanie w ewidencji księgowej dowodów potwierdzających wydatki niezgodnie z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej; nieprawidłowe naliczanie diet należnych pracownikom z tytułu podróży służbowych; nieprawidłowym przeprowadzaniu i nierozliczaniu inwentaryzacji. Owe nieprawidłowości, uchybienia i niedostosowanie się do obowiązujących przepisów miało różny wymiar we wszystkich praktycznie obszarach funkcjonowania ZGWW. Żeby niue być gołosłownym, dla pełnego obrazu przestawimy niektóre z istotniejszych i te które znamionują niepokojące zjawiska w sferze gospodarowania środkami finansowymi ZGWW. W zakresie spraw organizacyjnych w latach 2008-2011 na 418 dokumentach na łączna kwotę blisko 278 tys zł nie umieszczono dat ich wpływu do siedziby Związku, czym naruszono stosowne przepisy.
s. 7Golone..strzyżone
Demontaż bramy niezgody
W piątek 21 września zdemontowano cztery skrzydła zagradzające bramę w budynku przy ul. Boh Września 11a/12, które uniemożliwiały dotąd przejście mieszkańcom pobliskich domów na tyły kwartału, gdzie usytuowane były także klatki schodowe prowadzące do części budynków. Przejście przez teren tej prywatnej bramy mieszkańcy odzyskali po 3. latach w wyniku wyroku sądowego. Prawomocnym postanowieniem świnoujskiego sądu z 5 września br. uzyskali zgodę na przeprowadzenie demontażu
O tej batalii o bramę pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. Właściciele bramy przejściowej pod budynkiem Państwo W. choć obowiązywało ich utrzymanie statusu wolnego przez nią przejścia założyli kute dwuskrzydłowe wrota zamykające ją od strony ulicy 11. września 2009 r, po czym zamontowali także dwuskrzydłową bramkę z jej drugiej, wewnętrznej strony w styczniu 2011 r. Początkowo był założony domofon, który jednak po czasie przestał funkcjonować, a okoliczni mieszkańcy musieli obchodzić część kwartału żeby się dostać do swoich mieszkań. Mieszkańcy sądzili się z właścicielami bramy przechodniej, a wyrok nakazujący jej otwarcie zapadł 12 sierpnia 2011 r. We wrześniu tego roku mieszkańcy dostali zgodę na zdemontowanie kraty-bramy w bramie przejazdowej na koszt Państwa W. co też w miniony piątek z wielką chęcią uczyniono. Wobec postawy Państwa W. nie obyło się tego dnia bez interwencji policji dla której prawomocny wyrok w tej sprawie był oczywisty. Właściciele bramy postawili jednak w pewnym sensie na swoim i niespodziewanie okazało się, że muszą w bramie przejściowej zamontować jakąś rurę. Wynajęci przez nich ludzie zdemontowali więc w bramie polbruk i przekopali ją wszerz usypując wał z piasku i uniemożliwiając praktycznie przejście. Mieszkańcy natomiast podjęli kontrakcję. Przełożyli zdemontowany polbruk na jedną stronę bramy i przesypali tam też piasek czyniąc bramę ponownie przechodnią. To zapewne jednak nie koniec tej zadymy w bramie, a dalsze odcinki będzie pisać życie na co dzień.
s. 8Rajd „Staroświn”
W sobotę, 15.09 br. odbyła się VIII edycja rekreacyjno - turystycznego międzyszkolnego rajdu żeglarsko - kajakowego pn:”Staroświn” po rozlewiskach Starej Świny, który organizowany jest każdego roku przez Młodzieżowy Dom Kultury. To urocza impreza adresowana do dzieci i młodzieży ze szkół Świnoujścia. Celem jej jest propagowanie żeglarstwa i zapoznawanie się z urokami i tajemnicami rozlewiska Starej Świny, jej przyrodniczymi i widokowymi atrakcjami. W tym roku w imprezie wzięło udział łącznie 70 uczestników. Po podziale na załogi uczestnikom przydzielono kajaki i jachty. Armada białych żagli wypłynęła z przystani na wody Jeziora Wicko Wielkie, a potem na Starą Świnę. Rejs trwał ponad 2,5 godzinny przy zmiennej i wietrznej pogodzie. Piękne widoki, siedzący na drzewie dumny orzeł bielik, krążący nad łąkami błotniak stawowy oraz żegnające lato klucze żurawi dla wielu uczestników stanowiły ogromną atrakcję i na pewno na długo zostaną w pamięci.
Na przystani na wszystkich czekała pyszna grochówka i ognisko, przy którym pracownik Wolińskiego Parku Narodowego opowiadał o ptakach, roślinach i zwierzętach występujących na wyspie Wolin. Reprezentacje szkół przedstawiły krótki program związany z naszym regionem. Wszyscy uczestnicy dostali pamiątkowe znaczki, a reprezentacje szkół kubki, puchary i dyplomy. I miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 6, a w kategorii szkół ponadpodstawowych Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I.
Organizatorzy rajdu zapewniają, że mimo niepewnej przyszłości przystani Młodzieżowego Domu Kultury, instruktorzy dołożą wszelkich starań aby impreza ta była kontynuowana w następnych latach.
A więc do zobaczenia za rok.
F. Żurawski/uk, foto: F.Ż.
s. 9
Anna Harkowska- rower to całe moje życie
Któż nie zna z ekranu telewizora twarzy uśmiechniętej blondynki, o której głośno od czasu zdobycia trzech srebrnych medali na londyńskiej paraolimpiadzie. Są tacy, którzy znają Anię od dawna. Chociaż obecnie mieszka w Słubicach, reprezentuje OKS Warmia i Mazury Olsztyn, to pochodzi i cała jej rodzina mieszka w Świnoujściu. - Ukończyłam Liceum Katolickie w Świnoujściu, potem były studia w Szczecinie - mówi Ania – oczywiście wychowanie fizyczne, a potem ukończyłam drugi fakultet: fizjoterapii i odnowy biologicznej w sporcie na AWF w Poznaniu.
Wiemy, że podjęła studia doktoranckie, ale na razie z uwagi na karierę sportową doktorat musi poczekać.
Ania od dzieciństwa chciała zostać sportowcem. I to dobrym. Zaczęła od biegania, a biegi wszak wymagają ciężkiej pracy, wielkiej wytrwałości, wytrzymałości. Miała wówczas osiemnaście lat i w konkurencjach biegowych była w czołówce krajowej. Potem przeszedł czas na triathlon, a to chyba jedna z najtrudniejszych sportowych konkurencji. Osiągnęła w niej tak dużo, że znalazła się w reprezentacji Polski na Olimpiadę Sydney 2000, ale PKOL zrezygnował w ostatniej chwili z wystawienia reprezentacji w tej konkurencji.
Aż nadszedł feralny rok 2002, kiedy to w Szczecinie potrącił ją samochód i niemal zmiażdżył nogi. Lekarze nie dawali jej większych szans na powrót do sportu, a nawet do chodzenia.
- Przez cały czas mojego leczenia nie opuszczała mnie mama – wspomina tamten zły czas – była przy mnie dniami i nocami. Miała być nawet amputacja lewej nogi, ale była... rehabilitacja. Długa, ciężka, której towarzyszył nieustannie wielki ból. Nauczyła się go pokonywać. I chociaż dzisiaj ma w nodze śruby nie ma kości strzałkowej i stawu skokowego, z powodzeniem startuje na imprezach sportowych. To niewyobrażalne, ale prawdziwe. Być najlepszą - to jej cel. Dowód? Proszę bardzo. Rezultat ubiegłego sezonu 2011 to 28 startów, w tym 20 razy na podium: 13 razy była pierwsza, 4 razy druga i trzy razy trzecia, a w tym sezonie większe osiągnięcia sportowe to: Tour of Malta 4 etapy, z tego 3 wygrała Ania, a raz była 2 - zwycięstwo w klasyfikacji końcowej, Kanada: na 8 startów 4 wygrane, brązowy medal Mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas Złotoryja 2011, złoty medal Górskich Mistrzostw Polski - Sosnówka 2011 (na szosie), srebrny medal Mistrzostw Świata jazda indywidualna na czas - Roskilde (Dania) 2011, srebrny medal Mistrzostw Świata - start wspólny - Roskilde (Dania) 2011. A wcześniej? Oto niektóre z jej sukcesów. Dwa srebrne medale mistrzostw świata w kolarstwie szosowym – Kanada 2010; dwa brązowe medale podczas mistrzostw świata w kolarstwie torowym niepełnosprawnych Manchester 2009; mistrzostwo Polski w wyścigu drużynowym; wicemistrzostwo Polski w Górskich Mistrzostwach Polskich i Parami Elity Kobiet (2009r.); brąz ze startu wspólnego podczas Mistrzostw Polski - kategoria Elita (2007r. i 2008r.).
foto Niepełnosprawni.pl
s. 10
wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
· porady prawne, reprezentacja przed sądami,
· spadki, podział majątku
· wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości,
· mediacje
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2
(wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340
e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl
Drewno kominkowe i opałowe
tel. 693 399 346, 91 418 82 68
