Koncert Wiosenny, Wyspiarz Roku 2011 i Mecenasi Kultury
KONCERT WIOSENNY, WYSPIARZ ROKU 2011 I MECENASI KULTURY
Od czternastu lat, zawsze w marcu Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia organizuje koncert wiosennym, podczas którego tradycyjnie już wręczane są tytuły MECENASA KULTURY tym wszystkim, którzy w różny sposób wspierają działalność towarzystwa. W tym roku koncert odbył się 23 marca w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury, a wykonawcą koncertu była tradycyjnie już Orkiestra 8 FOW, którą dyrygował mł. chor. Grzegorz Zamaryka. Kiedy wybrzmiał pierwszy utwór przyjęty przez publiczność gorącymi brawami został wręczony tytuł Wyspiarz Roku 2011, który przypadł w udziale historykowi JÓZEFOWI PLUCIŃSKIEMU.
Do 17 już, corocznie przyznawanego tytułu, w wyborach organizowanych przez tygodnik „Wyspiarz niebieski” w porządku alfabetycznym kandydowali: radny, kpt. ż,w . Waldemar Buczyński, nauczycielka wiedzy o kulturze i niezwykła animatorka kultury Joanna Manista, publicysta, pisarz , podróżnik i odkrywca Jarosław Molenda, ceniony, nietuzinkowy historyk Józef Pluciński i znakomity trener lekkoatletów Janusz Walkowiak. Decyzją dotychczasowych laureatów, dziennikarzy świnoujskich mediów i internautów tytuł otrzymał JOZEF PLUCIŃSKI, który po raz pierwszy w historii po dogrywce przy równej liczbie punktów w pierwszym głosowaniu pokonał Jarosław Molendę.
Laureatowi wręczono tytuł wraz z okazjonalnym grawertonem, koszem specjałów ufundowanych przez prezesa Piotra Kłapacza ze świnoujskiego SPOŁEM PSS i przepiękną wiązanką kwiatów od Kwiaciarni „Róża” Ewy Starachowskiej. Na cześć nominowanych i laureata tytułu w wykonaniu orkiestry zabrzmiał utwór Husaria (G. Duchnowskiego).
Później przyszedł czas na wręczenie honorowych tytułów Mecenas kultury, które w tym roku otrzymali: parafia pw. Chrystusa Króla, Urząd Miasta Świnoujście, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, firma MARINUS Sp. z o.o., Uzdrowisko Świnoujście S.A., PSS „Społem”, pp. Bożena i Marian Sienkiewiczowie, firma NAVIKON SRY sp. z o.o., Biuro Turystyczne „Wybrzeże”, firma BUDO-MEX, drukarnia MAAGDRUK, Henryk Podhorodecki FOTO-VIDEO-REFLEX, willa KRISTAL pp. Filińscy i firma PRONET. Specjalne podziękowania otrzymali: Miejski Dom Kultury, Wydział Promocji, Kultury i Turystyki UM, AC Systemy Komputerowe, willa MERRY i Orkiestra MW 8FOW.
W części drugiej koncertu orkiestra wykonała utwory: Cały Twój Ojczyzno (M. Czerniewicz), Queen in koncert (oprac. J. Bocook), Gonna fly now ( B. Conti, A. Robbins), a brawurowe wykonanie utworu The Phill Collins Collection publiczność przyjęła owacyjnie. Był oczywiście bis. Zdjęcia z tej imprezy można obejrzeć na naszej stronie www.wyspiartzniebieski.pl w zakładce fotoreportaż.
Kul/mar
str. 2Świnoujski Wyspiarz Roku 2011- Józef Pluciński
Urodził się na Wileńszczyźnie, a dzieciństwo spędził w Kazachstanie. Od 1947 roku związany z Pomorzem Zachodnim. W 1974 roku założył Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu i jego dyrektorem był przez trzydzieści lat. Archiwista. Doktor nauk historycznych. Od kilku lat pisze książki o Świnoujściu, które nazywa „zeszytami”. W 2010 roku w toruńskim Urzędzie Marszałkowskim z rąk wicewojewody kujawsko – pomorskiego odebrał „Krzyż Zesłańców Sybiru”. Natomiast w piątek 23 marca jak to w kilku słowach zostało ujęte - „za popularyzowanie z wielką swadą i często w jakże niekonwencjonalny sposób wiedzy historycznej o Świnoujściu i regionie oraz umiejętne zaszczepianie wśród młodego pokolenia zainteresowań czasem minionym i analogiami do współczesności” - otrzymaウ tytuウ WYSPIARZ ROKU 2011
Świnoujski „Wyspiarz Roku” 2011 - JÓZEF PLUCIŃSKI
W.n.: Zeszytów ukazało się jak do tej pory pięć. O tym najnowszym pisaliśmy niedawno na naszych łamach, a poprzednie, następne?
Józef Pluciński: Pierwszy to z dziejów żeglugi, portu i latarni morskiej, drugi o mieszkańcach Świnoujścia do 1945 roku, trzeci dotyczył kościołów, cmentarzy i pomników, następny mówił o Świnoujściu na przełomie wieków. Ale sentymentem, jak każdy autor, darzy się ostanie dziecko. Szósty zeszyt ukaże się jeszcze w tym roku. Opracowanie następnych jest już bardzo zaawansowane, szósty będzie na pewno o prawobrzeżu. Muszę powiedzieć, że o Kliczu, Chorzelinie, Kazimierzowie, Ognicy, Przytorze, Warszowie materiałów nie ma zbyt wiele, a są to niesłychanie ciekawe miejsca z punktu widzenia historyka. I takich opracowań nie ma w ogóle. Może jest coś więcej o Karsiborze. Muszę powiedzieć, że ich opracowywanie jest niesłychanie frapujące. Przecież każde ze starych domostw ma swoje ciekawe historie.
W.n.: Odbywa Pan sporo spotkań autorskich, wygłasza Pan gawędy o naszym mieście...
J.P.: Moi słuchacze to przede wszystkim ludzie średniego pokolenia, którzy zdarza się, że do posiadanych przeze mnie wiadomości coś ciekawego dodają. Bardzo fajni są młodzi słuchacze, ze swoim świeżym spojrzeniem, dociekliwością, pomysłami. W internecie napisałem już ze dwieście różnego rodzaju historyjek, co zawdzięczam pewnemu młodemu człowiekowi, który na jednym ze spotkań zadał mi pytanie: dlaczego swoich gawęd nie zamieszczam w internecie. No i zamieściłem.
W.n.: Kiedy był Pan dyrektorem muzeum, to czy nie należało już wówczas sięgnąć po pióro?
J.P.: Wcześniej nie miałem na to czasu z uwagi na pracę zawodową. Bo jeśli właściwie traktuje się to, co chce się coś robić, to trzeba temu poświęcić wiele czasu. Przez trzydzieści lat dyrektorowałem muzeum, a to była duża odpowiedzialność.
W.n.: Jest Pan członkiem Stowarzyszenia Archiwistów Polskich
J.P.: Jestem członkiem założycielem Polskiego Stowarzyszenia Archiwistów oddziału w Szczecinie. Było to w 1964 roku. Na samym początku było nas dziesięcioro. Ale to już historia.
Wysłuchała: ulga
str. 2
Brąz dla Oli
BRĄZ DLA OLI
Młodzi biegacze z całego kraju walczyli o medale Mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych w biegach na przełaj, które w sobotę, 24 marca rozgrywały się w szczecińskim Parku Kasprowicza. Od tego sezonu powrócił zwyczaj organizacji przełajowych mistrzostw w młodszych kategoriach wiekowych oddzielnie od seniorów. Organizacji imprezy podjął się, Miejski Kub Lekkoatletyczny w Szczecinie. 471 zawodników i zawodniczek rywalizowało na dystansach od 2 do 6 km.
W kat. wiekowej juniorki młodsze na dystansie 2 km startowała Aleksandra Hołda, która po pasjonującym biegu zajęła trzecie miejsce zdobywając brązowy medal w Mistrzostwach Polski. Zwyciężczyni biegu – Natalia Wiera (LKS Pszczyna) linię mety minęła o 5 sekund szybciej od Oli, która uzyskała na mecie czas 7:36.
uk
str. 3Konkurs Literacki "Nieskończoność morza"
Klub Literacki „Na Wyspie” i Miejska Biblioteka Publiczna ogłosiły kolejny IX Ogólnopolski Konkurs Literacki o Laur Konika Morskiego pt. „Nieskończoność morza”. Konkurs towarzyszyć będzie obchodzonym w 2012 r. Dniom Morza i Dniom Świnoujścia. W założeniu jest promocją kultury, miasta Świnoujścia i tradycji morskich.
Organizatorzy do udziału w konkursie zapraszają osoby, które ukończyły 15 rok życia, tworzące poezję, amatorów, nie zrzeszonych w związkach twórczych. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest nadesłanie w trzech egzemplarzach, nigdzie dotychczas niepublikowanych wierszy o tematyce: Nieskończoność morza (zestaw 3 wierszy), lub Brzegi życia (zestaw 3 wierszy). Każdy utwór wysyłany na konkurs musi być opatrzony godłem w formie nazwy własnej. To samo godło winno być umieszczone na zaklejonej kopercie zawierającej kartkę z imieniem, nazwiskiem twórcy wraz z określeniem wieku oraz adresem, adresem elektronicznym i nr telefonu. Uczniowie biorący udział w konkursie dodatkowo podać powinni nazwę i adres szkoły, wówczas o ich ewentualnej nagrodzie zostanie powiadomiona szkoła.
str. 3 i 4Agatowska jednogłośnie przewodniczącą powiatowego SLD
Agatowska jednogłośnie przewodniczącą powiatowego SLD
W sobotę 24 marca w Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki przy ul. Gdyńskiej 26 odbył się V Zjazd Miejski Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zgromadził on 68 delegatów. W trakcie kilkugodzinnych obrad podsumowano minioną czteroletnią kadencję powiatowych władz SLD. Delegaci wysłuchali złożonego sprawozdania i dyskutowali o stanie partii i jej przyszłości. Wybrano również nowe władze partii na następne 4. lata. Ponownie, tym razem jednogłośnie na przewodniczącą SLD w powiecie wybrano Joannę Agatowską.
Podczas zjazdu wybrano16-osobową Radę Miejską SLD, 3-osobową Komisję Rewizyjną i 17. delegatów na V Zjazd Wojewódzki SLD. Wybrano także sekretarza SLD, którym został Andrzej Grzechowski. Na początku kwietnia z grona 16-osobowej Rady Miejskiej wybranych zostanie jeszcze 5 osób, które wraz z przewodniczącą i sekretarzem utworzą 7-osobowy Zarząd Powiatowy SLD. Do zarządu wybrani zostaną jeszcze dwaj wiceprzewodniczący, skarbnik i dwóch członków.
str. 3Petersen na miejsce Kottwittenborga
Nowy burmistrz w gminie Heringsdorf
Petersen na miejsce Kottwittenborga
W pobliskim Heringsdorfie, w minioną niedzielę 45-letni Lars Petersen, bezpartyjny kandydat, pracujący jako funkcjonariusz policji wygrał II turę wyborów na tamtejszego burmistrza. Zagłosowało na niego 2340 wyborców ( 63,12 %). Dotychczasowy burmistrz Klaus Kottwittenborg otrzymał 1367 głosów ( 36,88 %). Uprawnionych do głosowania było 8012 osób z których do urn poszło 3740 (frekwencja wyborcza 46,74 %). W pierwszej turze swych sił próbowało 6.kandydatów.
Lars Petersen od 20 lat mieszka w Bansinie, do tej pory nie piastował funkcji politycznych. Ostatnio pracował jak naczelny komisarz w policji federalnej w Pasewalk, wcześniej pracował w policji w Ahlbecku. Nowy burmistrz uważa, że władza powinna być bliżej mieszkańców. Chce być przede wszystkim łącznikiem między władzą a mieszkańcami. Warto wspomnieć, że L. Petersen jest osobą bardzo przyjaźnie nastawioną do polskich sąsiadów. |
R.
str. 3Zaniedbania władz samorządowych
Konferencja posłanki o świnoujskim tunelu
Zaniedbania władz samorządowych
W siedzibie świnoujskiej Platformy Obywatelskiej odbyła się 21 marca konferencja prasowa poseł Ewy Żmudy -Trzebiatowskiej na temat działań zmierzających do budowy w Świnoujściu tunelu. Uczestniczyli w niej także dyrektor biura posłanki ze Szczecina - Tomasz Szybowski, radna Irena Kurszewska (prowadząca biuro posłanki w Świnoujściu) i członek zarządu PO Dariusz Bielski. Podkreślono opieszałe w tej sprawie działania władz samorządowych, co może zagrozić utratą ważności decyzji środowiskowej tej inwestycji. Poinformowano również o rozpoczęciu akcji zbierania podpisów mieszkańców i turystów wspierających budowę tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin, co ma stanowić dodatkowy argument za budową dla władz centralnych.
- Ja słyszę w Warszawie, jak to chcecie tunelu, a przez pięć lat nie potraficie zgromadzić potrzebnej dokumentacji – mówiła m.in. poseł E. Żmuda-Trzebiatowska. Posłanka jak zaznaczała słysząc wypowiedzi prezydenta i jego rzecznika o braku woli politycznej do budowy tunelu zainteresowała się bliżej tym jak wygląda sprawa budowy tunelu. Rada Ministrów umieściła budowę tunelu na liście inwestycji indykatywnych, czyli kluczowych już 27 lutego 2007 r. Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych tej inwestycji zostałam opracowana 1 czerwca 2010 r i jest ważna przez cztery lata. Później traci ważność, choć teoretycznie można jeszcze uzyskać jej przedłużenie o kolejne dwa lata. Przypomniano w czasie konferencji, że w maju ubiegłego roku zastępca prezydenta Barbara Michalska informowała o brakach w dokumentacji. Potrzebna była analiza uwarunkowań inwestycji, która zostanie opracowana dopiero w sierpniu br. W opinii działaczy PO to trwa zbyt długo. Posłanka podkreślała, że samorząd zawalił wiele spraw związanych z budową tunelu - „I jeśli chodzi o tunel to pan prezydent był na wagarach, a wina leży po stronie samorządu” .
- Prezydent powinien przestać narzekać, a wziąć się do roboty. Samorząd mówi, ze chce tunelu, ale nic nie robi żeby to zrealizować – twierdził T. Szybowski.
W trakcie konferencji pokazano fragmenty dokumentacji związanej z projektem budowy tunelu, uzyskane z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak poinformowano w czasie tego spotkania są tacy w województwie zachodniopomorskim (nie chciano ich z nazwiska określić), którzy uważają, że tunelu w Świnoujściu nie powinno być, bo jakoś dają sobie radę z promami. Warto więc zamiast tunelu wybudować nowe promy.
Po to aby jednak utwierdzić władze centralne o potrzebie budowy tunelu w Świnoujściu to posłanka i towarzyszące jej osoby uznały, że należy zbierać podpisy mieszkańców i gości, którzy są za budowa tunelu , a takie listy przekazać później do Warszawy. Listy będą dostępne w siedzibie PO, a podpisy działacze partii zamierzają zbierać także w terenie.
Organizatorzy konferencji zostali zapytani przez dziennikarza „Wyspiarza niebieskiego”, dlaczego utyskują na działanie samorządu w sprawie budowy tunelu skoro są jego częścią, poprzez swoich 5. radnych? Co zrobili także aby przyspieszyć prace w tym kierunku, czy próbowali zwołać sesję nadzwyczajną na temat budowy lub seminarium, które wyjaśniłoby tok prowadzonych prac? Po dłuższych wymijających odpowiedziach w końcu radna Irena Kurszewska przyznała , że nie było takich działań i może powinni skorzystać z pomysłu redaktora. Akcję zbiórki podpisów na listach poparcia rozpoczęto już po konferencji prasowej.
KMN
str. 4"Cesarskie Ogrody" tuż przed otwarciem
„Cesarskie Ogrody” tuż przed otwarciem
Historia budynku przy ul. Wyspiańskiego 34 a rozpoczęła się w 1912 roku, kiedy to władze niemieckie zadecydowały o budowie nowego szpitala w Świnoujściu na około 70 łóżek. Jednak powstał on nie od razu. Przeszkodził temu wybuch I wojny światowej. Powolnie prowadzone prace zakończyły się w 1919 r. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. szpital objęli we władanie Rosjanie. Polskie władze przejęły obiekt dopiero z początkiem listopada 1992 r. Były różne pomysły na jego zagospodarowanie, między innymi stworzenie tam szpitala miejskiego. Przez długi czas nie było też chętnego na kupno obiektów. Wreszcie kupili go lokalni inwestorzy z zamiarem stworzenia w tym miejscu hotelu.
Prace związane z przebudową poradzieckich budynków szpitalnych zbliżają się ku końcowi. Właściciele stworzyli na ich bazie nowoczesny hotel „Cesarskie Ogrody”. Główny budynek został pieczołowicie odrestaurowany pod opieką konserwatora zabytków. Oprócz pokoi hotelowych znajduje się tam basen i jacuzzi, a także tradycyjna sauna i sauna na podczerwień. Można będzie się tam też relaksować w grocie solnej, której ściany zbudowane są z naturalnych brył solnych. W hotelu znajduje się też restauracja oraz sala konferencyjna mogąca pomieścić 40 gości.
- Praktycznie przebudowa obiektów została zakończona. Do pełnego zakończenia pozostała jeszcze renowacja klinkieru na cokole budynku. W tej chwili prowadzimy też prace związane z renowacją głównej bramy wjazdowej do hotelu od strony ul. Wyspiańskiego. Prowadzone są prace przy stróżówce i trwa zagospodarowywanie parku wokół budynku hotelowego. Wykonujemy wiosenne nasadzenia, które będą kontynuowane jesienią, bo nie wszystkie można zrobić wiosną. W parku powstanie też taras, ustawione zostaną ławki. Prace przy renowacji parku potrwają do czerwca. Pomimo, iż w hotelu jest już kilku gości, oficjalne jego otwarcie przewidujemy na przełomie maja i czerwca – mówi Włodzimierz Garboś jeden z właścicieli hotelu i jednocześnie prowadzący inwestycję.
Tak, więc kolejne miejsce na mapie Świnoujścia zostało odrestaurowane. Do tego, że miastu przybył kolejny obiekt hotelowy przyczynili się mieszkańcy miasta, którzy postanowili zainwestować swoje pieniądze właśnie w swoim mieście.
eska
str. 6
Historia na pożółkłych kartkach i fotografiach
Najlepszy zakład fotograficzny w Świnoujściu. I najstarszy. Właśnie obchodzi jubileusz 65 – lecia zaistnienia na wyspach.
Historia na pożółkłych kartkach i fotografiach
Mam przed sobą sporo różnego rodzaju dokumentów. Z wyblakłymi już pieczątkami, na pożółkłym papierze. Większość pisana i wypełniana odręcznie. Na jednym z nich czytam godny życiorys człowieka, którego czas umiejscowił w bardzo wojennych latach.
Czesław Podhorodecki – bo o nim mowa - od 3 maja 1944 roku w mundurze żołnierza przebył cały szlak bojowy I Armii Wojska Polskiego aż do Berlina. 7 marca 1947 roku już jako cywil i osadnik wojskowy razem z bratem Kazimierzem – także osadnikiem – przyjechali do Świnoujścia. Tu postanowili spełnić swoje pasje. W budynku własnoręcznie odgruzowanym założyli pierwszy w mieście po wojnie zakład fotograficzny”Foto – Reflex”, który w tym samym miejscu i o tej samej nazwie jest do dzisiaj, a właściwie prawie takiej samej, bo wzbogaconej o „Video”. FOTO – VIDEO – REFLEX. W pierwszych latach była nawet filia firmy w Międyzdrojach.
W tamtych latach pan Czesław razem z bratem fotografowali wszystko. Ludzi, którzy odnajdywali się po wojennej zawierusze, żołnierzy radzieckich stacjonujących w mieście, prywatne zakłady rzemieślnicze, sklepy, wykonywali dokumentację fotograficzną nowych zakładów pracy, prace polowe rolników osiadłych na wyspach Wolin, Karsibór, rejestrowali śluby, chrzciny, pogrzeby...
Nieco później
Brat Kazimierz przeprowadził się do Grudziądza, gdzie założył także zakład fotograficzny... „Foto – Reflex”. Pan Czesław założył rodzinę, a jego małżonka – Stanisława w sposób znaczący przyczyniła się do rozwoju firmy. Oboje zdali egzaminy czeladnicze i mistrzowskie (1950 i 1955). W zakładzie kształcili uczniów. Jedna z ich uczennic pracuje w tym zakładzie fotograficznym od czasu szkoły do teraz, a jest nią znana przez wielu (i przez wielu traktowana jako członek rodziny) pani Jadwiga Kalkusińska (zwana „rodzinnie” panią Jagódką).
Pan Czesław sporo czasu poświęcił na prace społeczne. Był przez dwie kadencje radnym, przez trzy kadencje ławnikiem w sądzie, był także podstarszym w cechu rzemiosł, członkiem Stronnictwa Demokratycznego. Za swoją działalność społeczną otrzymał odznakę Zasłużonego rzemieślnika, odznakę Gryfa Pomorskiego i Srebrny Krzyż Zasługi. Niestety W 1984 Pan Czesław odszedł na wieczny spoczynek, a stery w zakładzie przejęła jego małżonka – pani Stanisława. Firma stawała się coraz bardziej rodzinna. Syn – Henryk terminował w firmie już od 1976 roku.
Współcześnie
Henryk po powrocie z wojska, a po wyjeździe z kraju pani Stanisławy, zaistniał w firmie jako jej szef. Ale już nie sam, bo z małżonką Ewą. To właśnie dzięki jej staraniom firma rozrosła się lokalowo (i nie tylko). Zakład obecnie zajmuje powierzchnię ponad 120 m2, właśnie dzięki Ewie. Dowodem na to, że ten rodziny zakład fotograficzny jest nie tylko znany I lubiany przez mieszkańców, ale także na to, że cieszy się powszechnym uznaniem jest fakt, że pan Henryk pełnił funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Handlowców w Świnoujściu, a w latach 1994 – 1998 był radnym Rady Miasta II kadencji samorządowej. Ich syn – Igor – studiując fotografikę napisał o tej wielopokoleniowej firmie pracę licencjacką, a studia ukończył w Wyższej Szkole Promocji. Pracuje w Warszawie, ale każdą wolną chwilę spędza w rodzinnym zakładzie fotograficznym. Zakład obecnie jest całkowicie skomputeryzowany i jak mówi pan Henryk – jakikolwiek to by nie był nośnik zrobię zdjęcie z wszystkiego.
I jeszcze jedno. Wiele wydarzeń utrwalają „dla potomnych” absolutnie społecznie. I dlatego zasłużenie otrzymali wielokrotnie tytuł MECENASA KULTURY przyznany przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia.
I jak napisał przed laty jeden ze szczecińskich dziennikarzy na łamach tygodnika „Jantar”: (…) Nie ma lepszego chwytu reklamowego niż informacja o długowieczności firmy. To budzi zaufanie klientów. W decyzji państwa Podhorodeckich podania do publicznej wiadomości roku założenia firmy (1947 – dop. red.), kryje się coś więcej niż tylko dobry pomysł. Reklama świnoujskiego zakładu „FOTO – VIDEO - REFLEX” ma wagę symbolu. Symbolu nieodwracalności procesu dziejowego, jaki dokonuje się także na naszych oczach.”
tekst: ulga, foto arch. rodzinne
str. 11
Spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką
„Z humorem o trudnych tematach”
Spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką
(Międzyzdroje) Kolejną autorką książek, której spotkanie odbyło się 22 marca w międzyzdrojskiej Bibliotece, była Agnieszka Tyszka. Pisarka przyjechała nad morze spotkać się z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej Nr 1 i z Gimnazjum Nr 1 w Międzyzdrojach. Pani Agnieszka, podczas spotkania, opowiadała o swoich książkach, między innymi o trylogii („M jak dżem”, „Kawa dla kota”, „Miłość bez konserwantów”) , której główną bohaterką jest Nela. Autorka porusza w tych książkach wiele trudnych tematów, z którymi młodzież boryka się w życiu codziennym: brak tolerancji, samotność, nieumiejętność radzenia sobie z problemami, brak zainteresowania ze strony rodziców, brak empatii, rozwód rodziców…
Pani Agnieszka podkreślała, że opowiada w swoich powieściach o trudnych sprawach, ale stara się to robić w sposób zabawny - „Czasem trzeba jakiś problem wyśmiać, by wydał nam się łatwiejszy do rozwiązania”. Wszystkie książki naszego gościa kończą się optymistycznie, także pani Agnieszka polecała je jako antidotum na chandrę i zły nastrój. Uczniowie chętnie brali udział w rozmowie, otwarcie wyrażali swoje poglądy i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Kilkoro uczniów przyznało się, że pisze tradycyjne listy, pamiętniki, co niektórzy prowadzą blogga. Pisarka namawiała również młodzież do prowadzenia gazetki szkolnej, tak jak uczyniły to bohaterki jej książki „Wyciskacz do łez”.
Podczas spotkania w Międzyzdrojach A. Tyszka wspominała swój debiut pisarski, książkę „Róże w garażu” za którą w 2005 roku otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Obecnie jest w trakcie pisania kolejnych książek. Trzy z nich ukażą się jeszcze w tym roku: pierwsza posiada wątek rycersko-grunwaldzki i będzie nosić tytuł „Kredens pod Grunwaldem”, druga opowiada o 4 siostrach, a jej roboczy tytuł to „Cztery pancerne i pies” i kolejna „Zosia z ulicy Kociej” ma być przepięknie ilustrowana. Zapytana przez uczniów o inspiracje do pisania odpowiadała, że pomysłów do książek dostarczają jej sny, życie i 3 córki. Gdy nie ma weny biega, czyta książki Astrid Lindgren, Margaret Atwood, słucha muzyki hiszpańskiej i gotuje. Autorka „Czego uszy nie widzą” właśnie gotowanie porównuje do pisania, twierdzi, że praca nad książką to nic innego jak przyprawianie potrawy. Młodzież zwróciła uwagę na śmieszne tytuły jej książek. Dla autorki tytuł jest najważniejszy, to on ma przyciągać uwagę czytelnika. A młodzież, dla której książki tworzy to wyrafinowany czytelnik, który nie szczędzi słów krytyki i gdy coś mu się nie podoba od razu daje temu wyraz. Kto chce poznać tajemnicę „kwiatowych smsów”, rozszyfrować porozumiewanie się za pomocą przysłów, czy rozwikłać dziwne zagadki matematyczne zachęcamy do czytania książek Agnieszki Tyszki. Wszystkie bawią i uczą, że dzięki optymizmowi, wsparciu rodziny i przyjaciół da się rozwiązać wszystkie problemy.
Tekst i foto: Bibliotekarze z Międzyzdrojów
str. 13wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
· porady prawne, reprezentacja przed sądami,
· spadki, podział majątku
· wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości,
· mediacje
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2
(wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340
e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl
Drewno kominkowe i opałowe
tel. 693 399 346, 91 418 82 68
