WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    12 (555)
Zdjecie

Portowa inwestycja

 

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście (ZMPSiŚ) jest inwestorem przebudowy wiaduktu, pasa drogowego od strony ul. Barlickiego i prowadzącej dalej bezpośrednio do Portu Handlowego Świnoujście ulicy Nowoartyleryjskiej. Prace rozpoczęły się przed kilkoma dniami.

Głównym zamierzeniem tej inwestycji jest przebudowa wiaduktu poprzez wzmocnienie jego nośności z dotychczasowych 10 ton do 40 ton. To wszystko pod kątem umożliwienia przewozu tą trasą do PHŚ cięższych niż dotychczas ładunków. ZMPSiŚ dokona też w ramach realizacji zadania przebudowy układu torowego dojazdu na tereny portowe. Jak nam powiedział inżynier miasta Rafał Łysiak inwestycja, która po części obejmuje tereny miejskie (wiadukt i dojazdowy pas drogowy) jest realizowana na mocy porozumienia jakie gmina zawarła z ZMPSiŚ. Dotyczy bowiem ogólnodostępnego układu drogowego i kolejowego stanowiącego jednocześnie integralną część wjazdową do świnoujskiego portu.

 

krak

 

str. 2
Zdjecie

Jubileusz Klubu Literackiego "Na Wyspie"

 

W sobotę, 17 marca w Miejskim Domu Kultury w Świnoujściu odbył się jubileuszowy koncert poetycki z okazji 45 -lecia istnienia świnoujskiego Klubu Literackiego „Na Wyspie”. Pomysł utworzenia klubu zrodził się w październikowe popołudnie 1967 r. w ówczesnej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej, gdzie z inicjatywy Anny Chodorowskiej spotkała się grupa ludzi piszących i próbujących pisać.

Z okazji tegoż jubileuszu w sali teatralnej zaprezentowano koncert poetycki pt. „Poezja jest w nas”. Koncert ten muzycznie nauczyciele z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia, młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I oraz Zespołu Szkół nr 4 pod kierunkiem Iwony Dominiak, Barbary Piekielskiej, Magdaleny Szubartowskiej i z konsultantką Anetą Kruk. Autorami muzyki do spektaklu byli: Krzysztof Naklicki, Daniel Zyzik, The Chronology, Beata Wołoszyn, wykorzystano także muzykę Leonarda Cohena.

Oprócz uczniów wspomnianych szkół wystąpili wokaliści: Karolina Szczepanik, Aleksandra Jon, Magdalena Krupińska, Dorota Naklicka, Aleksandra Piotrowska oraz muzycy: Krzysztof Naklicki, Helena Rzepecka, Daniel Zyzik, Radek Dobke, Oliwia Sołtyk, The Chronology i kilkunastoosobowa grupa uczniów – aktorów tego artystycznego wydarzenia. W spektaklu wykorzystano teksty członków klubu „Na Wyspie”: Anny Beaty Chodorowskiej, Ewy Bugajnej, Alfredy Ferschke, Stanisława Iwana, Anny Judge, Anny Kamińskiej – Szpachta, Agnieszki Kołodziej – Durnaś, Ireny Kozyry, Doroty Lisickiej, Artura Maracha, Jerzego Matkowskiego, Janiny Miecznik, Macieja Napiórkowskiego, Teresy Niezgodzkiej, Reginy Orzechowskiej, Mai Piórskiej, Tomasza Piórskiego, Elżbiety Post, Edyty Rozenfeld, Pauliny Rusinowicz, Roberta Świrgonia oraz Beaty Wołoszyn. Spektaklowi towarzyszyła wizualizacja zrealizowana przez Artura Maracha i Beatę Wołoszyn. Po spektaklu były kwiaty, gratulacje od gości, drobne upominki i podziękowania.

 

 

Tekst: mona ; foto: kmn

 

 

str.3
Zdjecie

Walczyło 250 zapaśników z 63 klubów

(Międzyzdroje) W międzyzdrojskiej hali sportowej im. Andrzeja Grubby przez trzy dni (16-18 marca) trwa turniej zapaśniczy Puchar Polski Kadetów w zapasach w stylu wolnym i zarazem I Eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Startowało 250 chłopców w wieku 15-17 lat z 63 klubów z całej Polski.

W piątek 16 bm. odbywało się ważenie zawodników. W sobotę do godziny 14.00 trwały walki eliminacyjne, a o 16.00 oficjalnie zainaugurowano całą imprezę. W inauguracji m.in. uczestniczył wiceprezes Zachodniopomorskiego Związku Zapaśniczego Andrzej Szwenk, trener kadry narodowej seniorów Marek Garmulewicz, trener kadry narodowej kadetów Cezary Jastrep, burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz oraz Beata Kiryluk, starosta powiatu kamieńskiego. Eliminacje kontynuowano po godzinie 16.30. W niedzielę już od godziny 9.00 odbywały się dalsze walki, półfinały i finały. Po czym rozdano medale i dyplomy. Organizatorem chwalonej bardzo przez uczestników imprezy był GIMSPORT Międzyzdroje na czele z prezesem klubu nauczycielką W-F Danutą Jakubiak wspomaganą przez trenerów Klaudynę Bartczak i Artura Sobolewskiego (oboje na zdjęciu)

Walki były zacięte i stały na wysokim poziomie. W Pucharze Kadetów w każdej wadze nagradzano 6. zawodników, a 8. z każdej kategorii wagowej zakwalifikowało się do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Z wyników jakie posiadamy w kategorii 50-54 kg zwyciężył Bartosz Stawinoga z WKS Śląsk Milicz, przed Adrianem Dylonem LKS Iskra Spiczyn. Na trzecim miejscu uplasowali się Marcin Kijko (WKS Olimp Kętrzyn) i Tomasz Kitel (ZKS Slavia Ruda Śląska). W kategorii 54-58 kg zwyciężył Tomasz Stasicki LMKS Krasnystaw, przed Marcinem Majką z ZTA Zgierz. Trzecie miejsca zdobyli Damian Tokarski MLUKS Orlik Wierzbów i Piotr Mnich GKS Piast Wola.

str. 3

Wręczenie tytułu "WYSPIARZ ROKU 2011", w piątek 23 marca

Po obradach Kapituły Tytułu „Wyspiarz Roku” w której składzie tradycyjnie głosowali laureaci poprzednich tytułów „Człowieka Roku” i „Wyspiarza Roku”, dziennikarze ze świnoujskich mediów oraz przy uwzględnieniu dodatkowego głosu w wyniku sondy przeprowadzonej na naszej stronie www.wyspiarzniebieski.pl., wyłoniono „Wyspiarza Roku 2011”. To już 17 przyznany tytuł. Nagroda zostanie wręczona 23 kwietnia o godzinie 19.00 w sali teatralnej MDK podczas „Koncertu Wiosennego”.

 

Do tego zaszczytnego tytułu kandydowali za 2011 r. (w porządku alfabetycznym) : Waldemar Buczyński, Joanna Manista , Jarosław Molenda, Józef Pluciński i Janusz Walkowiak. Każdy z uczestników głosowania Kapituły miał do przydzielenia za I miejsce 5 punktów, za II 3 pkt., a za III – 1 pkt. Laureatem tytułu miała zostać osoba, która zdobędzie w głosowaniu tajnym największą ilość punktów. Tym razem była konieczna dogrywka, gdyż dwie osoby uzyskały ten sam wynik. Ostatecznie w drugim, już jawnym głosowaniu wyłoniono laureata tytułu "WYSPIARZ ROKU 2011". Wręczenie tytułu nastąpi w dniu 23 marca w sali teatralnej MDK, gdzie o godzinie 19.00 odbędzie się organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia „Koncert Wiosenny” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej 8 FOW. Podczas uroczystości zostaną również wręczone nagrody dla mecenasów kultury.

Przypomnijmy, że w kolejności od 1995 r. zwycięzcami plebiscytów i wyborów na najznakomitszego mieszkańca wysp byli: Witold Rusakiewicz, ksiądz Olaf Kwapis, Janina Miecznik, ś.p. Anatol Drywa, Bogusław Mamiński, Urszula Jakuczun, Wacław Rudolf, Piotr Piwowarczyk, Stanisława Płociniak, Wiesław Rusak, Darek Ryżczak, Maja Piórska, Jerzy Miller, Anna Wesołowska , Barbara Smolik i Artur Sobolewski.

 

R

str. 4
Zdjecie

Świnoujski terminal LNG z elektrociepłownią gazową

Jak 16 marca br. podała Polska Agencja Prasowa, Gaz-System, operator gazociągów przesyłowych, planuje budowę elektrociepłowni opalanej gazem w okolicach terminalu LNG w Świnoujściu. Koszt tej inwestycji szacowany jest na 400-500 mln zł - powiedział PAP prezes spółki Jan Chadam.

- Mamy w planach budowę elektrociepłowni w okolicach lub na terenie terminalu LNG. Potrzebujemy jej do podgrzewania skroplonego gazu. Przy okazji wykorzystywalibyśmy prąd na potrzeby własne, a nadwyżki moglibyśmy sprzedawać - poinformował prezes. Elektrociepłownia składałaby się z dwóch bloków, każdy o mocy 86 MW.
- Chcielibyśmy zrealizować tę inwestycję w cztery lata, by ukończyć ją w 2016 roku - powiedział prezes Chadam.

Budowa terminalu LNG w Świnoujściu ma zostać ukończona jak wiadomo w połowie 2014 roku. Dotąd tylko raz w 2010 r. poprzedni prezes Polskiego LNG Zbigniew Rapciak nieopatrznie wspomniał o budowie elektrowni gazowej, czym wywołał niezłą burzę. Wówczas mówiono o niewielkiej elektrociepłowni wyłącznie na potrzeby terminalu LNG, która miała się jakoby mieścić jak to mówiono „w dwóch kontenerach” . Teraz już, bez żadnych niedomówień powiada się o możliwej sprzedaży nadwyżek energii z elektrowni, co wskazuje na komercyjny charakter tej inwestycji.. Może prezydent miasta, ów ponoć znakomity gospodarz wyspiarskiego terenu, który milczy na ten temat, poinformuje teraz co jeszcze powstanie w strefie terminalu LNG – oczywiście „dla dobra miasta i jego mieszkańców”.

KMN

str. 4

Miał być żywopłot, a jest płot

Dla Basenu Północnego w Świnoujściu nie ma jeszcze obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego terenu. W Urzędzie Miasta Świnoujście ciągle trwa procedura planistyczna związana z uchwaleniem planu dla tego obszaru. Jak długo to potrwa – na razie nie wiadomo. Wiadomo jedynie, że na cyplu basenu , na ok. pięciu tysiącach metrów kwadratowych postawiono już budowle potrzebne w pracy (ale i służące wypoczynkowi) dla SAR oraz Straży Granicznej. Po czym ....odgrodzone je od reszty świata płotem, którego być nie powinno.


 

Obiekty SAR I Straży Granicznej wybudowano na terenie należącym do Skarbu Państwa, który to teren został przekazany przez Prezydenta Miasta Świnoujście w trwały zarząd Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa. Po ich wybudowaniu teren ten natychmiast zagrodzono, uniemożliwiając tym samym dojście do cypla – jednego z najbardziej atrakcyjnych punktów widokowych w Świnoujściu, z piękną panoramą portu i z widokiem na tor wodny. Wygrodzenie to jest jest jednak całkowicie niezgodne z przepisami, albowiem we wskazaniach do planu zagospodarowania tego terenu jest zakaz grodzenia wybrzeży z uwagi na ochronę krajobrazu (!). Decydujące zdanie w tej materii miał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie albowiem zabytkiem jest cały basen portowy razem z istniejącymi obiektami inżynieryjnymi. O to, kto zezwolił na ogrodzenie całego terenu zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Świnoujście, a rzecznik prasowy prezydenta – Robert Karelus odpowiedział nam tak: - Według moich ustaleń decyzję o pozwoleniu na budowę stacji ratownictwa morskiego wydał urząd wojewody zachodniopomorskiego. Znajdowała się tam prawdopodobnie również zgoda na ogrodzenie bazy.

Mając jednak wiedzę uzyskaną od wojewódzkiego konserwatora zabytków, temat ten drążyliśmy pytając w biurze prasowym wojewody: - Czy i kiedy możemy spodziewać się usunięcia płotu? Może nie tyle całego, ile w takiej części, która umożliwi dojście do końca cypla.

str. 5

Świeże spojrzenie

str. 6
Zdjecie

Spore tempo przy budowie mariny

 

(Wapnica, Międzyzdroje). W ramach Zachodniopomorskiego Szlaku Żeglarskiego – sieci portów turystycznych Pomorza Zachodniego powstaje nowy port jachtowy w Wapnicy, Gmina Międzyzdroje. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Prace mają być ukończone jeszcze w tym roku.

 

Wykonawcą budowy portu jachtowego w Wapnicy jest firma Energopol- Szczecin S.A.. Roboty na tym terenie rozpoczęto 23 stycznia br., a termin zakończenia zaplanowano na 31 grudnia 2012 r. Intensywność prowadzonych tam prac pozwala patrzeć w przyszłość z optymizmem. W krótkim czasie sporo już wykonano, a wiosenna pogoda wpłynie na przyspieszenie planowanych robót realizowanych przez 30-osobową ekipę. Port jachtowy będzie dysponował 54 miejscami do cumowania jednostek. Budowa pochłonie jak nam powiedział Leszek Dorosz, burmistrz Międzyzdrojów ponad 8 mln zł. Natomiast łącznie z projektem i promocją wydatki wyniosą niespełna 9,3 mln zł.

Jak się okazuje nabrzeże mariny w Wapnicy w jej części północnej jest na działce należącej do Wolińskiego Parku Narodowego (WPN), który dopiero w tym roku uzyskał status państwowej osoby prawnej. Stąd też WPN wcześniej nie mógł decydować o zaangażowaniu swoich środków, aby w porozumieniu z gminą zainwestować w swoje nabrzeże usytuowane przy marinie. Starania o pozyskanie środków na ten cel z Programu Ryba także spełzły na niczym dlatego fragment nabrzeża w północnej części przy wyjściu z portu jachtowego pozostanie nadal nieumocniony i będzie miał status nabrzeża zielonego.

 

Tekst i foto : krak

str.6

Ważą sie losy Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego

Do dziś władze miasta nie podjęły decyzji, co do lokalizacji budowy Zakładu Opieki Długoterminowej, w pełni dostosowanego do obowiązujących wymogów. Funkcjonujący od 2000 r. Zakład Pielęgnacyjno Opiekuńczy w budynku „Fregata” przy ul. Żeromskiego (na zdjęciu), takich wymogów od początku nie spełniał i mimo różnych działań, nie spełnia ich do końca. Funkcjonuje w tych pomieszczeniach warunkowo. Brakuje w budynku windy, wyznaczonych dróg ewakuacyjnych, nie wszystkie łazienki i sanitariaty przystosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zgodnie z najnowszym – z 2011 r. rozporządzeniem ministra zdrowia, do 2016 r. obecny budynek musi zostać przebudowany do obecnie obowiązujących wymogów lub powinien do tego czasu powstać nowy obiekt dla tego zakładu. Inaczej zakład nie będzie funkcjonował.

 

O tym, że budynek nie jest przystosowany do potrzeb ZPO wiadomo już było od 2003 r., kiedy to zakład przejął cały budynek po funkcjonujących tam niegdyś oddziałach szpitala miejskiego. Na początku mówiło się o dobudowaniu windy zewnętrznej. Była przygotowana dokumentacja. Kolejna dokumentacja i analizy wykazały, że remont związany z potrzebą przystosowania obiektu do obowiązujących norm jest tak wysoki, że opłaca się wybudować nowy obiekt od podstaw. Znaleziono nawet lokalizację do nowego budynku. Miał powstać w okolicy ul. Zamkowej. Do realizacji nie doszło z powodu braku środków budżetowych. Jednak do powziętego niegdyś zamierzenia trzeba było wrócić. W kolejnych przymiarkach wskazano dwie nowe lokalizacje. Jedna przy ul. Komandorskiej i druga na działce sąsiadującej ze szpitalem miejskim. Pierwsza spotkała się z protestem mieszkańców osiedla przy tej ulicy. Protesty spowodowały, że odsunięto nieco lokalizację zakładu od osiedla, ponieważ mieszkańcy nie życzyli sobie bliskiego sąsiedztwa z pacjentami tego zakładu. Do dziś jednak miasto nie podjęło ostatecznej decyzji, co do lokalizacji. Ma to zależeć od koncepcji rozbudowy szpitala, jaką ma złożyć dyrektor szpitala. Dyrektor zakłada, że w nowym obiekcie oprócz Zakładu Opieki Długoterminowej, mogą się znaleźć niektóre oddziały szpitalne.

str. 7
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

·       porady prawne, reprezentacja przed sądami,

·       spadki, podział majątku

·       wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości,

·       mediacje

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2

(wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340   

   e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

 

 

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski