Odszedł człowiek morza i Solidarności
17 lutego 2012 roku, po ciężkiej chorobie odszedł JERZY JANC, prawy człowiek, zasłużony działacz społeczny i związkowy. Pochodził z Grudziądza, gdzie się urodził 6 kwietnia 1934 roku, a naukę zakończył w łódzkich szkołach. Pracę zawodową podjął w Gdańsku, oczywiście w firmie związanej z morzem. Z morzem, które ukochał na całe życie. Potem pracował w porcie szczecińskim, a następnie w Porcie Handlowym Świnoujście. Związany od początku z NSZZ”Solidarność”, internowany, potem przewodniczący Podregionu NSZZ Solidarność'80, Sybirak. Sprawował w naszym mieście funkcję Przewodniczącego Rady Miasta w latach 1998 – 2002, czyli w dość trudnym czasie dla Świnoujścia. Rada Miasta pod Jego przewodnictwem wdrażać musiała w życie nowe przepisy prawa lokalnego.
Był członkiem świnoujskiego Koła Sybiraków. Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski przyznał mu Krzyż Zesłańców Sybiru. Pan Jerzy odmówił jego przyjęcia. Dlaczego? Otóż był drugą osobą na liście do wręczenia krzyża, a akt wręczenia faktycznie miał nastąpić nie wiedzieć czemu dopiero w kilka lat później, bo w 2007 roku. Przewodniczył społecznemu komitetowi budowy pomnika Zesłańcom Sybiru. Odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Bezkompromisowy, a jeśli to tylko w słusznej sprawie. Pamiętamy wszak walkę rybaków o zwiększenie kwot połowowych szprota na Bałtyku, co kończyło się dwukrotnie blokadą portu w Świnoujściu w latach 1993 i 1994, której był współorganizatorem.
str. 3VINO koncertował w Międzyzdrojach
(Międzyzdroje) 16 bm. Miejska Biblioteka Publiczna w Międzyzdrojach po raz trzeci miała przyjemność gościć świetnego wokalistę i gitarzystę ze Świnoujścia - Maćka Winogrodzkiego „Vino”. Wokalista podczas kameralnego koncertu w Bibliotece wykonał swoje piosenki z debiutanckiej płyty Human Energy, ale specjalnie na ten koncert, przygotował również covery m.in. Ireny Jarockiej, Czesława Niemena, Adele, Johna Lennona. Podczas wykonywania utworów, których większość była dobrze znana międzyzdrojskiej publiczności, widownia szybko dołączyła do wokalisty nucąc, śpiewając i tańcząc. Pan Maciek stwierdził wówczas „po co mi zespół, skoro taki chór śpiewa ze mną”.
Atmosfera na koncercie była znakomita może dlatego, że z Biblioteką wokalista jest zaprzyjaźniony od 2003 roku. W trakcie koncertu „Vino” opowiadał anegdoty o sobie, gdzie występuje, z kim gra i śpiewa. To świetny gitarzysta więc propozycji mu nie brakuje. Współpracował do tej pory m.in. ze Zbigniewem Hołdysem, Urszulą, Eweliną Flintą, oraz często wspominaną ciepło tego wieczoru, Ireną Jarocką. Przy tej ostatniej artystce Maciek Winogrodzki pozwolił sobie na chwilę refleksji. Zagrał też dwa utwory tej zmarłej przed kilkoma dniami artystki. W piosenkach Maćka brzmi nuta nostalgii, tęsknota za miłością, ale też młodzieńczy bunt. Świetne teksty trafiają do serc odbiorców. Po koncercie ustawiła się kolejka po płyty, które można było kupić (sprzedano wszystkie!), były zdjęcia, autografy i rozmowy… bisom nie było końca. To był świetny kameralny występ. Kto nie był niech żałuje!!!
str. 2Młodzież o miłości
W sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu uczniowie przede wszystkim Zespołu Szkół Ogólnokształcących (dawne GP1) dwukrotnie zaprezentowali w Walentynki (14 bm.) spektakl poetycko-muzyczny pod tytułem „Co to jest miłość”. Pierwszy był przeznaczony dla uczniów szkoły, drugi zaś miał charakter otwarty dla wszystkich mieszkańców miasta. Obie prezentacje szczelnie wypełniająca salę publiczność nagrodziła burzliwymi oklaskami.
Młodzi artyści w ponad godzinnym występie śpiewali piosenki o miłości. Deklamowali również wiersze o miłości m.in. autorstwa noblistki Wisławy Szymborskiej oraz Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej. Nie obyło się również bez akcentu tanecznego i popisów instrumentalnych uczniów szkoły. Różnie można było oceniać umiejętności głównie aktorskie sporej przecież grupy wykonawców , ale nie można było odmówić młodym pretendentom do miana artysty zaangażowania i włożonego w spektakl serca.
str. 2Kolejna w mieście nielegalna wycinka drzew?
Całkowicie przez przypadek w końcu stycznia odkryłem na świnoujskim cmentarzu komunalnym świeże ślady wycinki pięciu drzew. Cztery widoczne przy ziemi zdrowo wyglądające pnie to były cisy, a jeden był pozostałością po wyciętej brzozie. Miejsce wycinki było dość trudne do odkrycia, pomimo nieodległego usytuowania od kaplicy cmentarnej. Drzewa wycięto bowiem dosłownie w środku niewielkiego (głównie złożonego z cisów) lasku, kilkadziesiąt metrów od kaplicy, w miejscu gdzie rzadko się ktoś przechadza, bo nie ma tam po prostu ścieżki. Wyglądało to tak jakby szykowano tam nową cmentarną kwaterę, pięknie położoną wśród okolicznych drzew. Warto dodać, że na tym tworzonym nowym cmentarnym placu, tuż przy świeżej wycince jest też siedem starszych pni po wcześniej wyrżniętych cisach.
Z dziennikarskiej ciekawości zapytałem Roberta Karelusa, rzecznika prasowego prezydenta, czy była zgoda ze strony urzędu na ostatnią wycinkę tych pięciu drzew. Redakcja otrzymała w tej sprawie 3 lutego następującą odpowiedź przesłana e-mailem: "Zgodnie z informacją uzyskaną od zarządzającego Cmentarzem Komunalnym na terenie nekropolii nie były dokonywane żadne wycinki drzew,w tym cisów. Prowadzone były tylko prace polegające na usuwaniu starych ,zeschniętych gałęzi.". Cóż, pnie na stare zeschnięte gałęzie wcale nie wyglądały. Obfite opady śniegu w następnych dniach uniemożliwiły mi jednak wykonanie zdjęć pni w cisowym lasku. Dopiero po kilku dniach, jak śnieg nieco stopniał udało się zrobić zdjęcia i zaprezentować je w świnoujskim urzędzie, pytając - a co to jest jak nie wycięte drzewa?. Sylwester Sowała, naczelnik Wydziału Eksploatacji i Zarządzania Nieruchomościami UM Świnoujście przeprowadził na cmentarzu kontrolę. Zapytany telefonicznie o efekty odpowiedział, że nasza informacja o wycince się potwierdziła, póki co nie znalazł także cofając się w badaniu dokumentów do 2004 r. decyzji, która by na to pozwalała. Pracownikom firmy "Hades" polecenie wycinki - jak mówił naczelnik- wydała prezes spółki Marzena Szczepaniak.
str. 3Tunelowe perspektywy
W związku z pojawiającymi się w ostatnich dniach informacjami na temat budowy stałego połączenia drogowego pomiędzy Wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu GDDKiA Oddział w Szczecinie przedstawia poniżej stan prac przygotowawczych dotyczących tej inwestycji.
W ramach porozumienia z Urzędem Miasta w Świnoujściu GDDKiA Oddział w Szczecinie przygotował Studium Wykonalności wraz z Raportem Oddziaływania na Środowisko. Na podstawie tych dokumentów Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała 1 czerwca 2010 roku decyzję środowiskowa dla budowy stałego połączenia w wariancie tunelu drążonego w korytarzu północnym.
Projekt ten znajduje się wśród zadań, które powinny być przygotowane do realizacji w ramach Wieloletnich Ram Finansowania Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
str. 3Będą warunki do budowy galerii handlowej
W Świnoujściu przy ul. Dąbrowskiego ma powstać galeria handlowa. Budynek, w którym jeszcze mieści się „Komfort”, sprzedany został przez spółkę holenderską „Redevco” polskiemu inwestorowi. Z pomysłem budowy w tym miejscu galerii handlowej wystąpił już poprzedni właściciel. Nowy podtrzymał go, jednak, jak poinformowano nas w ubiegłym tygodniu w Wydziale Urbanistyki i Architektury nie wystąpił jeszcze oficjalnie w sprawie przyszłej budowy.
Warunku do budowy galerii handlowej przy ul. Dąbrowskiego pojawią się wraz z uchwaleniem przez Radę Miasta miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Świnoujście – terenu położonego rejon ul. Jarosława Dąbrowskiego, Piastowskiej i Konstytucji 3 Maja. Sprawa ta ma być rozpatrywana na sesji w dniu 23 lutego br. Sporządzenie tego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wywołane zostało uchwałą Rady Miasta we wrześniu 2009 r. Projekt planu wykładany był do publicznego wglądu dwukrotnie.
Plan zakłada, że teren przy ul. Dąbrowskiego będzie mógł zostać zabudowany usługami handlu wielkopowierzchniowego o powierzchni sprzedaży od 2 do 6 tys. m2
str. 5Kolejna debata o działakach
(Międzyzdroje) Na środowym (15 lutego) spotkaniu w sprawie przyszłości części międzyzdrojskich działek dość licznie stawili się użytkujący je działkowcy. Odbyło się ono jednak bez udziału burmistrza Leszka Dorosza, który jak zostali poinformowani zebrani utknął ze względu na pogodę w Warszawie (nie zdradzono powodu jego pobytu w stolicy). Przedstawiony na spotkaniu projekt umowy dzierżawy z działkowcami był bardzo niekonkretny i pełen wykropkowanych pól.
Umowa m.in. nic nie mówi na jaki okres czasu może być zawarta, ale zarazem zakazuje prowadzenia działalności gospodarczej (sic!), choć jednocześnie teren zgodnie ze studium przeznaczony jest pod 3 rodzaje zagospodarowania M – mieszkaniowe, UT – usługi turystyczne (zatem prowadzenie działalności gospodarczej) oraz ZP tereny zieleni urządzonej. Urzędnicy przedstawili propozycję burmistrza dotyczącą stawek dzierżawy. Działki bez zabudowań oraz z zabudowaniami do 25 m² - 2 zł za m² oraz 3 zł za m² działki z zabudowaniami powyżej 25 m². Działkowcy szybko policzyli, że przedstawione stawki zdecydowanie przewyższają ich obecne opłaty wnoszone na rzecz Rodzinnych Ogrodów Działkowych ROD). Wielu działkowców pytało, czemu Gmina nie proponuje im ścieżki zmierzającej do wykupu działek na własność zamiast niepewnej dzierżawy. Pojawiły się również sugestie, że ugoda i umowa są przedwczesne, gdyż należy zaczekać do momentu zakończenia postępowania sądowego - Gmina kontra ROD.
Wcześniejsze działania bowiem mogłyby spowodować, że wystąpi brak gwarancji przyznania obecnym działkowcom umów dzierżaw, gdyby teren znalazł się jednoznacznie poza jurysdykcją ROD. Działkowcy usłyszeli w końcu powód wyłączenia trzeciej działki zajmowanej przez ogródki działkowe ze sporu sądowego, choć i do tego terenu zdaniem Gminy, ROD nie mają potwierdzonego prawnie prawa użytkowania. Okazało się bowiem, że owa działka o numerze 490 jest zgodnie z przyjętym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy przeznaczona wyłącznie na cele ogrodów działkowych. Na pytanie czemu nie może być w gestii Gminy z możliwością zawierania umów dzierżaw z jej obecnymi użytkownikami odpowiedź nie padła. Okazało się jednak, że Gmina zażyczyła sobie odszkodowania za bezumowne użytkowanie tej działki od ROD. Padło również pytanie dotyczące tego, jak w przyszłości ma być zarządzany cały teren, w części tylko skanalizowany. Nikt jednak nie potrafił jeszcze precyzyjnie na to pytanie odpowiedzieć, co jak należy sądzić wynikać będzie z dalszych rozstrzygnięć, co do ustalenia właściciela terenu.
str. 6Cała prawda o "Bursztynie"
Od wielu lat trwają starania PZD mające na celu prawne uregulowanie gruntu zajmowanego przez ROD „Bursztyn” w Międzyzdrojach. Ostatnie miesiące ubiegłego roku przyniosły szereg informacji dotyczących przyszłości tego ogrodu. Pojawiło się mnóstwo plotek, błędnych interpretacji a niekiedy najzwyklejszych przekłamań. Ogrodnictwo działkowe w naszym kraju ma ponad 100 letnią tradycję i jest świadomym działaniem państwa w zaspakajaniu potrzeb społeczeństwa. Rodzinne ogrody są urządzeniami użyteczności publicznej. Służą w zaspakajaniu potrzeb wypoczynku, rekreacji, dają możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych na potrzeby własne a także pełnią rolę ochrony przyrody. Ogrody funkcjonują na gruntach Skarbu Państwa lub tak jak ROD „Bursztyn” na gruncie gminy, które przekazują nieodpłatnie w użytkowanie PZD. Polski Związek Działkowców w drodze uchwały przekazuje bezpłatnie i bezterminowo prawo użytkowania działki i pobierania z niej pożytków poszczególnym działkowcom jak również gwarantuje prawo przekazania działki osobom bliskim. Wszystkie nasadzenia, altana oraz inne urządzenia znajdujące się na działce, powstałe z finansów działkowca stanowią jego prywatną własność. Działkowcy zwolnieni są od płacenia podatków, wnoszenia opłat administracyjnych, skarbowych itp. Zwolnieniu z opłat i podatków oraz uzyskiwania pozwoleń na budowę podlegają również altany.
str. 7Bardzo zimowa przeprawa
Od wielu lat trwają starania PZD mające na celu prawne uregulowanie gruntu zajmowanego przez ROD „Bursztyn” w Międzyzdrojach. Ostatnie miesiące ubiegłego roku przyniosły szereg informacji dotyczących przyszłości tego ogrodu. Pojawiło się mnóstwo plotek, błędnych interpretacji a niekiedy najzwyklejszych przekłamań. Ogrodnictwo działkowe w naszym kraju ma ponad 100 letnią tradycję i jest świadomym działaniem państwa w zaspakajaniu potrzeb społeczeństwa. Rodzinne ogrody są urządzeniami użyteczności publicznej. Służą w zaspakajaniu potrzeb wypoczynku, rekreacji, dają możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych na potrzeby własne a także pełnią rolę ochrony przyrody. Ogrody funkcjonują na gruntach Skarbu Państwa lub tak jak ROD „Bursztyn” na gruncie gminy, które przekazują nieodpłatnie w użytkowanie PZD. Polski Związek Działkowców w drodze uchwały przekazuje bezpłatnie i bezterminowo prawo użytkowania działki i pobierania z niej pożytków poszczególnym działkowcom jak również gwarantuje prawo przekazania działki osobom bliskim. Wszystkie nasadzenia, altana oraz inne urządzenia znajdujące się na działce, powstałe z finansów działkowca stanowią jego prywatną własność. Działkowcy zwolnieni są od płacenia podatków, wnoszenia opłat administracyjnych, skarbowych itp. Zwolnieniu z opłat i podatków oraz uzyskiwania pozwoleń na budowę podlegają również altany.
str. 10Dlaczego sprzeciwiamy się budowie apartamentowców....
Projekt budowy apartamentowców, pensjonatów, hoteli i obiektów wczasowo- turystycznych na terenie portu jachtowego w Basenie Północnym wciąż budzi kontrowersje. Naszym zdaniem w pełni uzasadnione. Działania samorządowych władz miasta w tej sprawie są dla większości świnoujścian niezrozumiałe, stąd za konieczne uważamy w miarę szczegółowe przedstawienie powodów naszego sprzeciwu.
-
Port jachtowy w Basenie Północnym w Świnoujściu w całości powstaje wyłącznie z publicznych, czyli miejskich i unijnych środków finansowych.
Basen Północny jest jedynym ogólnodostępnym portem jachtowym w Świnoujściu.
-
Na świecie apartamentowce, pensjonaty, bungalowy są budowane w portach jachtowych wyłącznie wtedy, gdy w mieście jest więcej niż jedna marina. Przykładowo, gdy mamy dwa porty jachtowe, to jeden z nich jest miejskim, ogólnodostępnym, doskonale wyposażonym we wszystkie podstawowe elementy infrastruktury. Drugi port może być zabudowany domami mieszkalnymi, ale wówczas budowa, remont czy modernizacja infrastruktury portowej są realizowane z funduszy prywatnych. Rzecz w tym, że publiczne środki finansowe należy wydatkować w interesie ogółu mieszkańców. Jest wysoce nieetyczne wykorzystanie ich z myślą wyłącznie o ludziach zamożnych(!). We wszystkich polskich portach, także w tych nowych (Narodowe Centrum Żeglarstwa w Gdańsku – Górki Zachodnie (2006), jak i zmodernizowanych w ostatnich kilku latach (Gdynia, Kołobrzeg) nie ma apartamentowców, pensjonatów, domów wczasowych. Są jedynie małe hotele. Podobnie w Porcie Jachtowym Szczecin na Wyspie Grodzkiej, którego budowa właśnie się rozpoczyna, poza hotelem nie przewiduje się innego budownictwa mieszkaniowego.
Strategia Rozwoju Miasta Świnoujście nie przewiduje budownictwa mieszkaniowego na terenie Basenu Północnego. Strategia to dokument w którego tworzeniu brało udział kilkadziesiąt osób reprezentujących wszystkie lokalne środowiska, w tym żeglarze.
Świnoujście ma trzy podstawowe lokalizacje dla portów jachtowych. Są to: Basen Północny, Basen Barkowy na wyspie Karsibór oraz teren na wyspie Karsibór i akwen za wschodnim falochronem na wyjściu z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński. Basen Barkowy jest własnością prywatną i w pełni zasługuje na szczególne zainteresowanie biznesmenów chcących zainwestować we własny apartament w przystani jachtowej oraz miejsce postojowe dla swojego jachtu.
str. 11wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
· porady prawne, reprezentacja przed sądami,
· spadki, podział majątku
· wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości,
· mediacje
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2
(wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340
e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl
Drewno kominkowe i opałowe
tel. 693 399 346, 91 418 82 68
