WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    5 (548)
Zdjecie

Nowa siedziba dowództwa 8 FOW

W piątek, 27 stycznia, na terenie świnoujskiego Portu Wojennego miała miejsce uroczystość przekazania do użytkowania nowej siedziby Dowództwa 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. W ceremonii uczestniczył m.in. dowódca Marynarki Wojennej admirał floty Tomasz MATHEA. Podczas uroczystości odsłonięto również tablicę pamiątkową poświęconą kontradmirałowi Włodzimierzowi STEYEROWI.

Uroczystość otwarcia nowej siedziby Dowództwa 8.FOW rozpoczęła się o godzinie 11.00. Zgodnie z ceremoniałem wojskowym dowódca flotylli złożył meldunek i przywitał dowódcę Marynarki Wojennej. Następnie świnoujska orkiestra wojskowa odegrała hymn państwowy oraz podniesiono flagę państwową. Gospodarz uroczystości kontradmirał Krzysztof TERYFTER przywitał zaproszonych gości wśród których byli m.in.: dowódca MW admirał floty Tomasz MATHEA, dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Jarosław ZIEMIAŃSKI, dowódca Centrum Operacji Morskich kontradmirał Stanisław ZARYCHTA, byli dowódcy świnoujskiej flotylli: kontradmirał Jerzy LENDA, kontradmirał Michał MICHALSKI oraz kontradmirał Stanisław KASPERKOWIAK. Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych garnizonu Świnoujście oraz władz miasta na czele z Prezydentem Świnoujścia Januszem ŻMURKIEWICZEM oraz przewodniczącym świnoujskiej rady miejskiej Pawłem SUJKĄ. Dowódca 8. FOW przypomniał zebranym historię dawnej siedziby dowództwa flotylli oraz przedstawił rodowód obecnej siedziby 8.FOW. Uroczystego przecięcia wstęgi, a tym samym oficjalnego przekazania budynku do użytkowania, dokonali admirał floty Tomasz MATHEA wraz z kontradmirałem Krzysztofem TERYFTEREM. Podczas uroczystości odsłonięto również historyczną tablicę pamiątkową poświęconą kontradmirałowi Włodzimierzowi STEYEROWI - współtwórcy powstania garnizonu Marynarki Wojennej w Świnoujściu, dowódcy Szczecińskiego Obszaru Nadmorskiego oraz późniejszemu dowódcy MW.

 

str. 2

Dużo zależy od inicjatywy JASPERS

Cały czas toczą się różnego rodzaju postępowania związane z budową stałej przeprawy pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Aktualnie trwa przetarg ograniczony na opracowanie dotyczące analizy możliwości połączenia komunikacyjnego między wyspami Uznam i Wolin, które ma być kompendium wiedzy zgromadzonej w już funkcjonujących opracowaniach i opiniach. Przetarg jest dwuetapowy. W pierwszym etapie potencjalni wykonawcy wystąpili o dopuszczenie do udziału w przetargu. Następny etap to przetarg, w którym uczestnicy będą musieli przedstawić swoje oferty cenowe. Wybrana zostanie najtańsza. Z przepisów wynika, że do przetargu musi być dopuszczonych, co najmniej 5 takich wykonawców.

- Na dzień dzisiejszy wpłynęło 6 zgłoszeń w sprawie dopuszczenia do udziału w przetargu. Z ustaleń komisji wynika, że jedno ze zgłoszeń nie spełnia warunków udziału w przetargu. Czyli zostało nam 5 zgłoszeń, tyle ile ustawodawca przewiduje. Wszystkie te firmy dopuścimy do drugiej tury przetargu, w której będą składać swoje oferty cenowe. Damy im dwa tygodnie na złożenie ofert. Musimy jeszcze wziąć pod uwagę możliwość złożenia odwołania odrzuconego oferenta. To ewentualnie może nam przedłużyć ostateczny wybór wykonawcy. Chcemy, aby opracowanie zostało wykonane do końca czerwca br. Na taki termin umówiliśmy się z ministerstwem infrastruktury (dzisiaj już transportu – przyp. autora) i JASPERSEM*. Tytuł opracowania zapewne wielu osobom niewiele mówi. Natomiast to opracowanie w pewnym sensie wymusiła na nas inicjatywa JASPERS i mówiąc potocznym językiem sprowadza się ono do weryfikacji dokumentów, które już posiadamy, ale z punktu widzenia inicjatywy. Chcemy, aby opracowanie posiadało już pozytywną jej opinię. Będzie to jakby kompletne studium wykonalności, w którym będzie uczestniczyło JASPERS w ramach konsultacji. Będzie to bieżąca współpraca między opracowującym analizę, a ministerstwem i tą organizacją unijną. Chodzi o to, żeby tak naprawdę wszyscy zostali przekonani do rozwiązania tunelowego. W tej analizie ma być bardziej rozbudowana część dotycząca przeprawy promowej. W zasadzie jedyny zarzut, jaki był ze strony inicjatywy JASPERS dotyczył tego, że w studium wykonalności zbyt lakonicznie zostało potraktowane dzisiejsze funkcjonowanie promów – mówi zastępca prezydenta Barbara Michalska.

Więcej w gazecie

str. 3
Zdjecie

Hotelowe cztery gwiazdki z podziemnym garażem

(Międzyzdroje) Na terenie przy Gryfie II na ul. Bohaterów Warszawy, gdzie nie ma jeszcze uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego ma powstać czterogwiazdkowy hotel (do oś,miu kondygnacji) ze 140 pokojami i z podziemnym parkingiem na 139 miejsc. Inwestycję poprowadzi spółka z o.o. „Uznam Partners” , a zgodę na bezprzetargową dzierżawę terenu pod parking wyrazili rajcowie w trakcie czwartkowej (26 stycznia) sesji Rady Miejskiej. Wcześniej międzyzdrojscy radni wprowadzili w tej sprawie do porządku obrad nowy punkt, zaproponowany przez burmistrza Leszka Dorosza.

 

Prace projektowe przy całej inwestycji, czyli hotelu i parkingu (o której informowano już radnych, uzyskując ich akceptację) trwały blisko dwa lata. W związku z tym przedstawiciel inwestora - firmy „Uznam Partners” zaznaczył, że ważność niektórych uzgodnień i warunków technicznych w najbliższym czasie ulegnie przedawnieniu . Zwrócił się zatem do burmistrza i radnych o wyrażenie zgody na zawarcie umowy dzierżawy krótkoterminowej na okres 3 miesięcy, celem złożenia dokumentacji projektowej w Starostwie Powiatowym . W przypadku bowiem kiedy nie ma planu zagospodarowania do realizacji inwestycji wystarczy decyzja o warunkach zabudowy wydawana przez Starostwo. Podczas dyskusji na sesji radny Jakubowski pytał przedstawiciela inwestora, gdzie będą usytuowane wyrzuty spalin z podziemnego parkingu usytuowanego tuż przy hotelu. Po tym jak uzyskał odpowiedź, że na poziomie ziemi przypomniał, iż wcześniej obiecano co innego, bowiem wyciągi miały wychodzić aż na dachu hotelu. Radny zadeklarował, że wobec tego on będzie przeciwny, bo wyrzut spalin na poziomie ziemi będą wdychać spacerowicze, a ponadto urządzenia te będą powodować wzrost poziomu hałasu. Przedstawiciel inwestora natychmiast zaznaczył, że postara się wpłynąć na przeprojektowanie wyciągów z garażowca.

Więcej w gazecie.

str. 3

U nas taniej

Tańsze paliwo na świnoujskich stacjach paliw w stosunku do cen, jakie Niemcy muszą zapłacić w swoim kraju powoduje, że przed stacjami często tworzą się kolejki. Różnica w cenie w granicach złotówki ( Pb 95 ), czy kilkunastu groszy za olej napędowy powoduje, że oszczędni Niemcy przyjeżdżają po te produkty do naszego miasta, przy okazji robiąc zakupy w innych sklepach. Daje się to zauważyć zwłaszcza na ul. Nowokarsiborskiej, gdzie stacje benzynowe sąsiadują z marketem „Biedronka”. Aby zmniejszyć uciążliwość tego ruchu samochodowego Miasto zaplanowało, że tuż przy przejściu granicznym do Garz i przejściu do Ahlbeck powstaną stacje paliw. Na ul. Grunwaldzkiej stacja samodzielna, natomiast przy ul. Bałtyckiej na działce przeznaczonej pod obiekt wielkopowierzchniwy. Obie te lokalizacje wskazane zostały w projekcie planu zagospodarowania obszaru II, który jest na końcowym etapie realizacji przed zatwierdzeniem go przez Radę Miasta.

- Stacja benzynowa przy granicy z Garz zlokalizowana została na terenie przejścia granicznego, znajdującego się dzisiaj w zarządzie wojewody. W związku z tym, że infrastruktura przejścia granicznego realizowana była ze środków unijnych, obowiązuje okres, w którym na tym terenie nie można dokonywać żadnych zmian. Inwestycja ta jest monitorowana. Natomiast plan zagospodarowania przestrzennego to jest perspektywa długoletnia. Zostawiamy tam rezerwę pod stację benzynową. Jak będzie w przyszłości trudno w tej chwili przewidzieć. Po okresie monitoringu, jeżeli byłby ktoś zainteresowany, to będzie mógł taką stację postawić. Na razie na to miejsce nie mamy innych pomysłów – mówi zastępca prezydenta Barbara Michalska.

Bliższej realizacji wydaje się stacja paliw przy ul. Bałtyckiej. Nie wydzielono pod nią odrębnej działki. Usytuowano ją na terenie przewidzianym pod budowę obiektu wielkopowierzchniowego w tej części miasta.

Więcej w gazecie

str. 5

Opłata klimatyczna także w Białej Górze i Grodnie

(Międzyzdroje) 26 stycznia radni w Międzyzdrojach jednomyślnie uchwalili pobieranie opłaty klimatycznej (miejscowej) od kuracjuszy wypoczywających w Międzyzdrojach, Lubinie, Wicku, Wapnicy, Białej Górze oraz Grodnie. Dotąd nie pobierano tej opłaty w osadach Biała Góra oraz Grodno. Wysokość pobieranej opłaty nie zmieni się i będzie wynosić 2 zł.

W Białej Górze jeszcze kilka lat temu mieściły się koszary wojskowe. W Grodnie znajdował się z kolei Ośrodek Centrum Obsługi Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zatem obie osady należały do Skarbu Państwa. Dziś tymi terenami zarządza Woliński Park Narodowy. WPN zorganizował w osadach bazę edukacyjną oraz kompleks edukacyjny, zapewniający kilkadziesiąt miejsc noclegowych dla grup prowadzących tam badania naukowe.

Więcej w gazecie.

str. 5
Zdjecie

Średniowieczner odkrycia w Wolinie

(Wolin) Na terenie budowy mariny w Wolinie dokonano niezwykłych odkryć archeologicznych. Teren ten znajduje się pod jurysdykcją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Instytutu Archeologii i Etnologii PAN. Naukowcy znaleźli wczesnośredniowieczne konstrukcje drewniane, fragmenty palisady i inne przedmioty. Wcześniej archeolodzy nie badali tego terenu. Budowa mariny została wstrzymana na czas prowadzenia badań.

 

Odkrycia archeologów mają ogromne znaczenie, gdyż niosą ze sobą wiele nowych informacji na temat charakteru tego średniowiecznego terenu. - Badania na tym terenie mają znaczenie, ponieważ znajdują się na terenie wcześniej kompletnie nie badanym. W pobliżu znajdują się miejsca już przebadane, jednakże o tym konkretnym terenie trudno nam było cokolwiek powiedzieć. Znajduje się on dokładnie pomiędzy starym miastem (a więc centrum wczesnośredniowiecznego Wolina) a tzw. południowym przedmieściem (czyli "dzielnicą" wczesnośredniowiecznego miasta". Charakter tej "dzielnicy" jest ciągle nierozpoznany. Te badania mogą wiele na ten temat powiedzieć – wyjaśnia Wojciech Filipowiak z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Wolinie.

str. 7
Zdjecie

Wypoczynkowy relikt

Jeśli chcesz wypocząć gdzieś w górach, czy nad morzem, umówić się ze słońcem na kilkanaście dni. Staraj się o wczasy, a potem pędź na dworzec i kiedy pociąg ruszy, zaśpiewaj razem z nim...” Tak zaczynały się słowa radosnej piosenki powstałej w pierwszych latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, a śpiewał ją Chór Czejanda. I ja to pamiętam, a nawet dzisiaj pod nosem zanucę. Wtedy to jeżdżono na wczasy ze specjalnie utworzonego Funduszu Wczasów Pracowniczych do zakładowych ośrodków wypoczynkowych. Ośrodki bywały różne. Z moimi rodzicami odwiedzaliśmy kolejne usytuowane pod Tatrami. Któregoś lata byliśmy w Bukowinie Tatrzańskiej (1952r.). Dlaczego wspomnienia pobiegły tak daleko w czasie. Ano dlatego, że wczasy te były inne, takie, o których się nie zapomina, bo jedyne. Były to wczasy wagonowe. Ten swego rodzaju egzotyczny „ośrodek” wczasowy stanowiły wagony kolejowe towarowe nieco przerobione na mieszkalne. Metalowe łóżka, kilka twardych krzeseł, miska do mycia i dwa wiadra: na czystą i na brudną wodę. Do dzisiaj w rodzinnym albumie zachowały się fotki: z misiem, w strojach góralskich, przy ognisku. Podczas oglądania zdjęć nawet jakby słychać góralskie granie, gdzieś z daleka... No, ale dość wspomnień. Mamy XXI wiek.

Świnoujście. Warszów. Ulica Norweska. Normalny przechodzień nie zwróci uwagi na kilka starych, wyraźnie zabytkowych wagonów kolejowych, stojących na bocznicy. Natomiast mieszkańcy... No właśnie.

Wagony te „ożywają” w sezonie letnim albowiem mieści się tutaj, na kolejowej bocznicy coś na kształt „ośrodka” wczasowego. Dla pracowników kolei. I nazywa się to jak dawniej – wczasy wagonowe. Wagony zewnętrznie to maszkarki. Uroku nie dodają niczemu. Wprost przeciwnie. Uroku też nie dodają wczasujący się. Jeśli ładna pogoda, to plażują. Gorzej w dni pochmurne. Wtedy przy każdym wagonie kopcące grile, kilka różnego rodzaju muzyczek (kakofonia dźwięków), wieczorową porą znietrzeźwione rozmowy, bywa, że śpiewy. No i brud. Totalny. Wszędzie naokoło śmiecie: butelki, plastiki, puszki, itp. mimo stojących tam pojemników. Ustawione dwie „toiki” nie spełniają swoich zadań albowiem w pobliskich krzakach i na terenie zadrzewionym pełno „min”. I ten charakterystyczny smrodek... Sezon się kończy, wakacyjni goście wyjeżdżają... cała reszta zostaje. Ze smrodem łącznie, który zniknie dopiero podczas jesiennych deszczów, a śmieci przykryje śnieg, no chyba, że uprzątną je dzieci przy okazji „sprzątania świata”. I tak od lat. Kilkudziesięciu. Z powodu uciążliwości wczasów wagonowych mieszkańcy Warszowa wielokrotnie zwracali się na różnych zebraniach z petycjami. Jednak chyba słuszniej byłoby od razu zwrócić się do Najwyższego. Dlaczego. O tym poniżej. Na jednym z wagonów napis „Zakład Linii Kolejowych” Rzeszów i numer telefonu – jednak nieaktualny. Ale udało się nam znaleźć ten właściwy. Pan w Rzeszowie: - wagon wczasowy w Świnoujściu my mamy jeden, reszta należy do Krakowa, Katowic i innych, ale do kogo konkretnie – nie wiem. Wnętrze naszego wagonu niedawno remontowaliśmy. Znajduje się tam pokój, sypialnia, prysznic, meble, RTV. Myślę, że podobnie jest w pozostałych. Do tych wczasów jest u nas kolejka. Tanio, bo w zależności od ilości dni (nie osób) to kwoty od 400 do 900 złotych. A że brudno wokoło? Ludzie są różni, my na to nie mamy wpływu. Mamy spisaną umowę na wywóz śmieci z „Korosem”. Klimatycznego nie płacimy, znam przepisy, zresztą podobną sytuację mamy w Helu.

Więcej w gazecie

str. 9

Nie zdążą przd latem

W dzielnicy nadmorskiej, przy przejściu na plażę na przedłużeniu ul. Powstańców Śląskich i nie tylko, kończy się epoka kiosków, pawiloników, budek i innej maści punktów handlowo-gastronomicznych. Co prawda takie miejsca, to urok wczasów nad morzem nie tylko w Świnoujściu, ale także w wielu miejscowościach nadmorskich, jednak Świnoujście postawiło na porządek i ład architektoniczny. Efektowne pawilony, o podobnym charakterze, kompleksy handlowe, gładkie trotuary. Postęp także w tej dziedzinie. Cywilizacja. Przez wiele, wiele lat opracowywano plan zagospodarowania przestrzennego dzielnicy nadmorskiej. Powstały jej wizualizacje. Nic nie może być przypadkowego. Porządkowanie tej części miasta rozpoczęto od usunięcia handlujących z promenady. Powstały dla nich enklawy w pasie wydmowym. Określono wygląd stoisk. Teraz przeszła pora na przejścia plażowe i funkcjonujące tam usługi. Porządkowanie rozpoczęło się od przejścia plażowego na przedłużeniu ul. Powstańców Śląskich. Znikają istniejące w tym miejscu od niepamiętnych czasów usługi typu handel letnimi akcesoriami, smażalnie, wędzarnie, lodziarnie itp. Funkcjonowały one na dzierżawionym od miasta terenie. W ubiegłym roku miasto sprzedało teren w przetargu. Dotychczasowi dzierżawcy nie zdecydowali się na jego kupno. Teraz likwidują swoje interesy, przynajmniej w takiej formie. W miejsce kilkunastu różnorodnych stanowisk powstać ma jeden pawilon. Obecnie trwają tam prace wyburzeniowe. Właściciel terenu postawić ma obiekt, zgodny w wytycznymi obowiązującego planu zagospodarowania. Prawdopodobnie będzie się w nim mieściło kilka miejsc handlowo-gastronomicznych. Podobno już teraz do właściciela zgłaszają się chętni na ich wydzierżawienie. Nie wiadomo czy będą to ci, którzy kiedyś prowadzili tam swoją działalność. Miejsce to diametralnie zmieni swój charakter i być może stanie się to jeszcze nie w tym sezonie.

str. 9

Wszystko zaczęło sie od uzdrowiska

Historia świnoujskiego uzdrowiska sięga roku 1822, kiedy to w małej nadmorskiej miejscowości, jaką było Świnoujście powstało Stowarzyszenie Kąpieliskowe. Już wówczas wiedziano, że w okresie letnim wody Bałtyku w rejonie Świnoujścia są znacznie cieplejsze niż na pozostałej części wybrzeża, a naturalna i szeroka plaża oraz płytkie obszary kąpielowe będą atrakcyjne dla przyjeżdżających tu letników. Atrakcyjność tego miejsca zwiększało to, że podgrzana woda morska stosowana do kąpieli w urządzonych do tego celu obiektach kąpielowych, miała skutkować działaniem leczniczym. Dzięki temu Świnoujście stało się w krótkim czasie znaczącym kąpieliskiem nadmorskim. Natomiast podstawą do podjęcia działalności kuracyjnej było odkrycie w 1897 r. źródeł solankowych na terenie Świnoujścia. Wzbogacenie dotychczasowej oferty kąpieliska dodatkowo o całoroczną ofertę kuracyjną spowodowało, że Świnoujście zyskało na popularności. Dzięki temu zaczęło się szybko rozwijać. Poszerzano też bazę zabiegową. W 1910 r. wybudowany został okazały Dom Zdrojowy i rozpoczęto urządzanie Parku Zdrojowego.

Tuż przed wybuchem II wojny światowej Świnoujście było jednym z największych kurortów niemieckich. Na okres wojenny obiekty uzdrowiskowe zostały przejęte przez armię niemiecką. Po wojnie miasto z uzdrowiskiem przejęła w posiadanie armia radziecka. Dopiero w 1958 r. część terenów i obiektów przekazano w zarząd polski. W wyremontowanych obiektach przystąpiono do realizacji pierwotnych funkcji - uruchomiono zakłady lecznicze i domy wypoczynkowe.

Dzisiaj uzdrowisko jest jednym z motorów napędzających funkcjonowanie miasta. W dalszym ciągu bazuje w oparciu o bogate źródła solanki. Silnie mineralizowane wody chlorkowo-sodowo-bromkowe z domieszką żelaza, wydobywane są z trzech źródeł: Jantar, Teresa, XXX-lecia. Uzdrowisko oferuje szeroką gamę zabiegów z zakresu fizjoterapii i obejmuje działy takie jak: balneoterapia, hydroterapia, kinezyterapia, elektroterapia. Specjalizuje się w leczeniu chorób:kardiologicznych, dermatologicznych, pulmonologicznych, reumatologicznych. Tutaj rehabilitację przechodzą kobiet po mastektomii, leczy się otyłość. A także usprawnia się układy: narządu ruchu, oddechowy, krążenia. Wszystko to dzieje się w oparciu o osiem ośrodków położonych w dzielnicy nadmorskiej.

Więcej w gazecie.

str. 10

Wzajemne darowizny receptą na kryzys?

 

Od dwóch lat w internetowej sieci funkcjonuje serwis społecznościowy Apolandia (www.apolandia.www.apolandia. com), umożliwiający użytkownikom tworzenie dobranych związków, jak również poprawę sytuacji życiowej i materialnej. Można powiedzieć, że z jednej strony jest to serwis randkowy, kojarzący pary oraz pomagający w dobieraniu przyjaciół lub odpowiedniego personelu do pracy. Jego idea oparta jest na opracowywaniu specjalnych profili użytkowników, które zawierają, oprócz danych personalnych i zdjęć, mnóstwo innych informacji, służących trafnemu rozpoznaniu np. „drugiej połowy”. Celem jest połączenie ludzi sobie przeznaczonych i dobranych pod każdym względem. Z drugiej strony Apolandia chce umożliwić ludziom zdobycie środków finansowych na godne i szczęśliwe życie. Dlatego inicjatorka tej usługi – Jolanta Rene-Makowska – przeniosła tę szczytną ideę projektu także na grunt ekonomii. Tak powstał system wzajemnych darowizn pieniężnych realizowanych pomiędzy użytkownikami serwisu w Programie BHC. Czy jest to kolejna odmiana tzw. piramidy finansowej?

 

Program BHC Apolandia póki co skierowany jest tylko do emerytów, rencistów oraz chorych na epilepsję. - Skupiliśmy się w pierwszej kolejności na grupach najbardziej potrzebujących. W miarę rozwoju programu będziemy te grupy poszerzać. W Polsce jest 400 tys. epileptyków, których większość nie ma prawa do renty, a praca często jest poza ich zasięgiem. Poza tym leki nie dają im siły witalnej, chorzy są pozostawieni samym sobie. To są naprawdę ludzkie dramaty – mówi autorka projektu. Zarówno serwis Apolandia, jak i BHC Apolandia są płatne. Programy są jeszcze w fazie testowej. J. Rene-Makowska przez dwa lata „dopinała” go pod kątem prawnym i organizacyjnym. Teraz przyszedł czas na reklamę i promocję w mediach.

Więcej w gazecie

str. 12
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

·       porady prawne, reprezentacja przed sądami,

·       spadki, podział majątku

·       wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości,

·       mediacje

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2

(wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340   

   e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

 

 

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski