Trójka częściowo po nowemu
W środę 13 lipca o godzinie 19.45 odbyło się technicznie przełożenie ruchu na obwodnicę Troszyna, Parłówka i Ostromic w ciągu drogi krajowej nr 3. Kierowcy nie muszą już przejeżdżać przez miejscowości, skrzyżowania z drogami wojewódzkimi w kierunku Kamienia Pomorskiego i Golczewa zastąpił bezkolizyjny węzeł. Udostępnienie dla ruchu obwodnicy pozwala dokończyć roboty poza głównym ciągiem trasy, zmniejsza również utrudnienia w ruchu. Obwodnica cały czas jest jednak placem budowy i obowiązują na niej dodatkowe ograniczenia.
Po przełożeniu ruchu na obwodnicę dawna trójka w rejonie Parłówka zostanie przecięta nasypem najazdu na wiadukt w ciągu drogi wojewódzkiej nr 107 nad linią kolejową. Cały ruch w relacji Szczecin – Świnoujście przebiega już nową, dwujezdniową obwodnicą. Zjazd na Kamień Pomorski jest możliwy przez węzeł drogowy Parłówko. Pojazdy jadące w kierunku Kamienia Pomorskiego dalej obowiązuję objazd w ciągu dróg wojewódzkich od nowego ronda w Parłówku do DW nr 108. W rejonie Troszyna jest tymczasowe skrzyżowanie jednopoziomowe. Na trasie została wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu, ograniczenie na całości trasy wynosi 70 km/h, natomiast w rejonie włączenia obwodnicy w obecną DK nr 3 oraz skrzyżowania jednopoziomowego 50 km/h. Późną jesienią tego roku będzie gotowa całość inwestycji. Obwodnica Troszyna, Parłówka i Ostromic ma całkowitą długość 6,1 kilometra. Powstanie tej drogi rozwiązuje problem korków, które szczególnie w sezonie wakacyjnym tworzyły się w tym miejscu. To nie tylko budowa obwodnicy w ciągu DK nr 3, ale również przebudowa powiązania „trójki” z drogami wojewódzkimi. W ramach inwestycji powstają 4 wiadukty, most, kładka dla pieszych i przejście ekologiczne. Inwestycja rozpoczęła się w grudniu 2009 roku. Wartość projektu to 131 milionów złotych.
str.3Policyjne świętowanie w Międzyzdrojach
(Międzyzdroje) Policjanci Województwa Zachodniopomorskiego obchodzili w piątek 15 lipca swoje święto. Uroczystości trwały dwuetapowo. Pierwsza część w Kamieniu Pomorskim, gdzie w katedrze odbyła się msza święta i poświęcono sztandar dla kamieńskiej policji, a druga w Międzyzdrojach.
W Międzyzdrojach uroczystości z udziałem nadinsp. Andrzeja Treli, zastępcy Komendanta Głównego Policji miały miejsce w amfiteatrze,gdzie odbył się świąteczny apel. Kamieńscy policjanci odebrali tam swój nowy sztandar ufundowany przez mieszkańców. Odbyła się też parada policyjnych jednostek zachodniopomorskich ze sztandarami. Na pobliskim skwerze przy hotelu Amber Baltic rozłożyło się miasteczko policyjne z przeróżnymi atrakcjami. Można było skorzystać z symulatora samochodu, żeby się osobiście przekonać jak to jest w praktyce, w sytuacji dachowania auta . Chętni mieli możliwość założenia alkogogli, by się przekonać o zdolności widzenia po spożyciu alkoholu. Policjanci wystawili też robota pirotechnicznego prezentując jego możliwości oraz inny sprzęt używany przez służby mundurowe m.in. quady. W miasteczku brali także czynny udział zaprzyjaźnieni policjanci z Meklemburgii Pomorza Przedniego. Na wodzie przy międzyzdrojskim molo odbywał się natomiast pokaz pływających jednostek policyjnych.
str.3Szpital pod nowym kierownictwem dopiero w październiku
Na czerwcowej sesji Rady Miasta prezydent informował, że na początku lipca ogłoszony zostanie konkurs na nowego dyrektora świnoujskiego szpitala i prawdopodobnie obejmie on to stanowisku jeszcze w tym miesiącu. Jak się okazało procesu zmiany dyrektora nie można przeprowadzić błyskawicznie. Dariusz Guziak pełniący obowiązki dyrektora szpitala złożył wypowiedzenie z końcem czerwca br. Obowiązujący okres wypowiedzenia to trzy miesiące. Tak, więc w świnoujskim szpitalu pozostanie do końca września. W tej chwili prowadzone są w Urzędzie Miasta procedury związane z organizacją konkursu.
- Procedury konkursu są dość skomplikowane. Najpierw musimy stworzyć komisję konkursową. Zgodnie z obowiązującymi przepisami w tej komisji musimy mieć przedstawiciela wyznaczonego przez Okręgową Izbę Lekarską oraz przedstawiciela Okręgowej Izby Pielęgniarskiej. Dzisiaj wysyłamy stosowne pisma do tych instytucji i mamy nadzieję, że osoby te zostaną wskazane w przyszłym tygodniu (informacja z 13 lipca br. – przyp.red.). Następnie powołana komisja będzie musiała zatwierdzić regulamin i ogłosić konkurs. Konkurs musi być ogłoszony w prasie a termin na składanie ofert to 30 dni od daty ukazania się ogłoszenia – informuje Gabriela Flis - Niśkiewicz naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.
Tak, więc dyrektor Guziak jeszcze przez trzy miesiące będzie zarządzał szpitalami powiatowym w Świnoujściu i w Goleniowie.
Dariuszowi Guziakowi zaproponowano pracę w świnoujskim szpitalu w połowie 2008 r. Wówczas to już trzy lata pełnił funkcję dyrektora goleniowskiego szpitala i miał opinie dobrego menadżera. Jeden z regionalnych dzienników napisał o nim w 2008 r. :” Trzy lata konsekwentnych zmian w placówce (w Goleniowe – przyp. red.) doprowadziły do sytuacji, że na koniec ubiegłego roku jej bilans zamknął się zyskiem rzędu pół miliona złotych. Szpital nie ma żadnych wymagalnych zobowiązań, planowo spłaca zadłużenie, nie zaniedbując przy tym inwestycji w infrastrukturę. I to prawdopodobnie sukcesy dyrektora Guziaka sprawiły, że prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz zaproponował mu kierowanie tamtejszym szpitalem”.
W udzielonym tej gazecie wywiadzie dyrektor powiedział:
- Ustaliliśmy z prezydentem Żmurkiewiczem, że obejmę funkcję menedżera zarządzającego. Moim zadaniem będzie przeprowadzenie analizy sytuacji szpitala, zaproponowanie niezbędnych zmian i rozpoczęcie ich wdrażania. Jest oczywiste, że nie ma szans na łatwy sukces w postaci dodatniego wyniku finansowego już w tym roku. W Goleniowie na tę chwilę czekaliśmy trzy lata, w Świnoujściu na pewno nie pójdzie szybciej. Uważam jednak, że są wszelkie szanse na uzyskanie efektu podobnego do tego, który mamy w Goleniowie: ograniczenie kosztów i zmianę sposobu funkcjonowania placówki bez szkody dla pacjentów”.
Niestety w Świnoujściu nie udało się. Nie pomogło wprowadzenie do struktury szpitala nowych zadań, takich jak oddział anestezjologii i intensywnego nadzoru medycznego, szpitalnego oddziału ratunkowego, laboratorium analitycznego czy zakup karetki przewozowej i oddanie sprzątania szpitala w ręce zewnętrznej firmy. Po prawie czterech latach zarządzania szpitalem przez D. Guziaka okazało się, że szpital mimo wprowadzonych zmian generuje długi. Szpital zadłużony jest na około 15 mln. zł.(choć nieoficjalnie mówi się nawet o 18 mln zł). Tylko za rok ubiegły zadłużenie wyniosło około 4 mln. zł. Władze Miasta zaproponowały dyrektorowi, aby skupił się tylko na zarządzaniu jednym szpitalem, czyli szpitalem w Świnoujściu. Nie wyraził na to zgody. Perspektywy pozostania w Goleniowie okazały się być lepsze. Goleniowscy radni podjęli ostatnio uchwałę rozpoczynającą proces likwidacji publicznego szpitala. Swoją działalność w tej formie zakończy on 31 października, a dzień później na jego bazie funkcjonować zacznie Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, zarządzany przez powołaną przez powiat spółkę. Na prezesa spółki, która prowadzić będzie niepubliczny zakład opieki zdrowotnej powołany został dotychczasowy dyrektor szpitala, czyli D. Guziak.
str.4Będzie straszył, aż się zawali
W połowie lat dziewięćdziesiątych ub.w. sprzedany został budynek (bliźniaczy do tego, w którym znajduje się Urząd Miasta) przy Pl. Mickiewicza, obecnie „oflagowany” napisem „koszary sztuki”.
Nabywców wówczas było dwóch (spółka), a jednym z nich był pan Mariusz Rosiak, kolekcjoner sztuki współczesnej, krytyk, poeta, właściciel poznańskiej galerii „R”, zdaniem wielu jednej z najważniejszych w tym mieście, założonej w 1997 roku. Marzyło mu się także stworzenie muzeum sztuki współczesnej, właśnie w tym kupionym budynku. Niestety pan Mariusz złożony ciężką chorobą nie doczekał realizacji swojego marzenia.
Od paru lat w tej zabytkowej budowli nic się nie dzieje. Któregoś lata zdewastowane wnętrza zostały uprzątnięte, a w niektórych pomieszczeniach miała miejsce ciekawa wystawa sztuki współczesnej.
Obecnie nieznane są nam plany tyczące dalszego losu tego budynku. Jedno jest wiadome, bo widoczne gołym okiem, że ta budowla niszczeje i nadal jest dewastowana.
Dopytywaliśmy o tę sprawę w Wydziale Ewidencji i Obrotu Nieruchomościami UM, gdzie otrzymaliśmy informację, że nieruchomość tą zbyto w latach 90-tych, a więc wg starych zasad sprzedaży, a dopiero w 2003 roku wprowadzono do aktów sprzedaży zapis o konieczności wyremontowania bądź wybudowania obiektu w przeciągu pięciu lat od momentu sprzedaży i zawarcia umowy zakupu.
W Wydziale Podatków i Opłat Lokalnych, do którego każdego roku, w stosownych terminach uiszcza się podatek gruntowy, zapytaliśmy o kontakt do właściciela owego budynku. Nie podano go nam, zasłaniając się ochroną danych osobowych.
Monitowaliśmy także u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, gdzie z kolei usłyszeliśmy, że obiekt ten nie stanowi żadnego zagrożenia, nie grozi katastrofą budowlaną.
Można i tak. Dziwi tylko fakt, że budynek ten niszczejący budynek, usytuowany tuż OBOK Urzędu Miasta nikogo z urzędników nie kole w oczy.
Z powyższego wynika że albo widać, albo nic nie widać zza urzędniczego biurka. I czy nikomu w Urzędzie Miasta nie wstyd za takiego „sąsiada”?
str.6Posłowie popierają budowę tunelu
Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz i jego zastępca Barbara Michalska brali udział w specjalnym posiedzeniu Sejmowej Komisji Infrastruktury, poświęconemu budowie stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Wniosek o zwołanie posiedzenia złożyła grupa posłów PiS. Udział w tym posiedzeniu wzięli m.in. posłowie komisji, przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury, w tym wiceminister Radosław Stępień oraz przedstawiciel Ministerstwa Finansów.
Prezydent Janusz Żmurkiewicz przedstawił informację dotyczącą połączeń komunikacyjnych wysp Uznam i Wolin w Świnoujściu. Oto jej treść:
-
Obecny stan połączenia, czyli funkcjonujących przepraw promowych:
W Świnoujściu funkcjonują dwie przeprawy promowe, jedna w centrum miasta, tzw. przeprawa „Warszów” realizowana promami „Bielik”, oraz druga przeprawa realizowana promami typu „Karsibór”. Stan techniczny promów Karsibór jest zły z uwagi na znaczne wyeksploatowanie układów napędowych. Potwierdzają ten fakt wykonana ekspertyza techniczna oraz wystąpienie pokontrolne Najwyższej Izby Kontroli. Koszt koniecznej modernizacji szacuje się na kwotę 60 mln zł.
Dofinansowanie w kwocie 22 mln złz rezerwy subwencji ogólnej na utrzymanie rzecznych przepraw promowych z Art. 26 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz.U. z dnia 29 listopada 2003 r. Nr 203, . 1966) nie zapewnia w pełni pokrycia nawet podstawowych potrzeb eksploatacyjnych, a niezbędne remonty jednostek promowych są niemożliwe do udźwignięcia przez Miasto. W roku 2011 na remont promów Miasto otrzymało z subwencji ogólnej budżetu państwa kwotę 7 mln zł.
-
Plany dotyczące budowy stałego połączenia.
Zgodnie z porozumieniem z dnia 3 sierpnia 2007 r. pomiędzy Ministrem Transportu, Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad oraz Prezydentem Miasta Świnoujście, zostało opracowane na zlecenie GDDKiA studium techniczno-ekonomiczno- środowiskowe (STEŚ) zwierające studium wykonalności dla budowy stałego połączenia wysp Uznam i Wolin. W czerwcu 2010 uzyskano ostateczną decyzję środowiskową preferowanej w w.w. opracowaniach lokalizacji budowy stałego połączenia i technologii tunelowej.
W grudniu 2009 r. GDDKiA opracowała analizę finansową zawierającą koszt jaki musiałaby ponieść strona publiczna przy realizacji budowy stałego połączenia zgodnie ze studium wykonalności, przy nakładach inwestycyjnych planowanych na ok. 900 mln zł (dla jednej nawy tunelu).
Wynik opracowania, w którym wskazano obciążenie budżetu państwa w kwocie 40 – 50 mln zł rocznie spowodował stanowisko GDDKiA, że nie jest możliwe sfinansowanie tej inwestycji w najbliższym czasie. Temat ten może być ponownie rozpatrywany po 2012 r. Jednocześnie GDDKiA wystąpiła do Ministra Infrastruktury o wpisanie budowy stałego połączenia w Świnoujściu do Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2010 - 2015. W efekcie zadanie jest na w.w. liście w grupie II.
W lutym 2010 r. Miasto Świnoujście wykonało analizę ekonomiczną, która zwiera dodatkowe warianty finansowania inwestycji w stosunku do analizy opracowanej przez GDDKiA. Uwzględniając stanowisko GDDKiA dotyczące zbyt dużego finansowego obciążenia strony publicznej, w opracowanej analizie uwzględniono warianty zakładające wprowadzenie opłat za przejazd tunelem. Wynikiem analizy jest obciążenie strony publicznej w kwotach od 20 do 29 mln zł rocznie w okresie 30 lat (w zależności od wysokości kosztów finansowych związanych z pozyskaniem kredytu komercyjnego), przy wsparciu finansowym z UE zagwarantowanym w liście indykatywnej, tj. 211 mln zł. Powyższe opracowanie przekazano pismem z dnia 24 lutego br. do GDDKiA oraz Ministerstwa Infrastruktury. Ponadto Miasto Świnoujście bierze pod uwagę dofinansowanie zadania z własnych środków.
Uwzględniając fakt, że obecnie budżet państwa ponosi roczny koszt utrzymania przepraw promowych w kwocie 22 mln zł oraz to, że w studium wykonalności koszt utrzymania tych przepraw wyszacowano na 29 mln zł, można stwierdzić, że kwota na wybudowanie i utrzymanie tunelu (czyli tzw. opłata za dostępność) w okresie 30 lat jest porównywalna z w.w. Jednakże budowa tunelu pozwoli na trwałe osiągnięcie oczekiwanych wielkości przepustowości w ruchu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin oraz, co istotniejsze z ekonomicznego punktu widzenia, wyeliminuje konieczność poniesienia w przyszłości ogromnych i niezbędnych kosztów modernizacji przepraw promowych, szacowanych na ok. 450 mln zł.
str.10wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
· porady prawne, reprezentacja przed sądami,
· spadki, podział majątku
· wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości,
· mediacje
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2
(wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340
e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl
Drewno kominkowe i opałowe
tel. 693 399 346, 91 418 82 68
