WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    22 (513)

Pismo o wstrzymanie dalszej wycinki dotarło

układu komunikacyjnego. Jak się okazało podczas czwartkowej sesji Rady Miasta pismo owszem dotarło, gorzej niestety z dotarciem jego wydźwięku do niektórych urzędniczych umysłów. Również ich pamięć wykazuje niebywałe luki, co może tylko dowodzić, że nie nadają się do pełnienia swoich funkcji.

Po artykule jaki się ukazał w naszej gazecie oraz na stronie internetowej, o niezgodnej z prawem, o tej porze roku wycince drzew na ul. Piastowskiej sprawa ta była także jednym z tematów sesji Rady Miasta Świnoujście w dniu 26 maja. Interpelację dotyczącą bezprawnej wycinki wraz z pytaniem kto poniesie konsekwencje z tego powodu złożył radny PO Dariusz Śliwiński. Prezydent nie odpowiedział na te interpelację. W tej sprawie wypowiedział się natomiast Rafał Łysiak, naczelnik Wydziału Inżyniera Miasta UM Świnoujście. Naczelnik twierdził, że wszystko było w porządku, a na drzewach nie było żadnych ptasich gniazd. Zapewniał, że była zgoda na wycinkę drzew ze strony konserwatora z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie. Mówiąc o piśmie RDOŚ jakie napłynęło do świnoujskiego urzędu stwierdził tylko, że będą teraz wyjaśniać tę sprawę, gdyż są jeszcze kolejne drzewa do wycięcia na ul. Piastowskiej.

Obszernie na temat tej bezprawnej o tej porze roku wycince pisaliśmy w poprzednim wydaniu tygodnika. Warto tylko przypomnieć fakt, iż to sam Urząd Miasta Świnoujście w karcie informacyjnej oddziaływania inwestycji na środowisko zaznaczył, że wycinka będzie prowadzona od października do marca, a więc poza okresem lęgowym ptaków i wegetacyjnym roślin. W oparciu o taki zapis właśnie RDOŚ nie widział żadnych przeciwwskazań.

- Urzędnicy i wykonawcy wiedzą o tym kiedy jest okres lęgowy i że wówczas nie wolno wycinać drzew. W swoich postanowieniach zawsze zamieszczamy zapis , że wycinka drzew jest możliwa poza okresem lęgowym ptaków i poza okresem wegetacyjnym roślin – mówiła nam Agata Suchta, rzecznik prasowy RDOŚ w Szczecinie .

- W swoich decyzjach zawieramy pouczenie, że pozwolenie na wycinkę drzew nie zwalnia z obowiązku przestrzegania innych przepisów w tym zakresie o czym np. mówi art. 52 ustawy o ochronie przyrody – powiedziała z kolei Marianna Limberger z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie, który wydawał decyzję z punktu widzenia konserwatorskiego.

Z pewnością błędem było to, iż umowę ze szczecińskim wykonawcą inwestycji zawarto bardzo późno, bowiem dopiero 21 lutego br. Wedle informacji urzędników Wydziału Inżyniera Miasta realizacja prac jest też opóźniona o blisko dwa tygodnie. Zastanawiające jest również i to, że w harmonogramie prac dołączonym do umowy prace przygotowawcze w których ujęto również wycinkę drzew bez szczegółowego rozbicia rozpisano na miesiące marzec-czerwiec.

 

Wycinka do jakiej dopuszczono w Świnoujściu to złamanie zarówno zapisów polskiego jak i unijnego prawa. A rzecznik RDOŚ A. Suchta jednoznacznie stwierdziła, że w tym momencie wycinka drzew jest niedopuszczalna. Świnoujscy urzędnicy zachowują się jednak tak jakby nic się nie stało. Ciekawe co na to prokuratura oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, który w 30% pokrywa koszty tej inwestycji?

KMN

str. 3

Rada Społeczna szpitala nie przyjęła planu finansowego na 2011r.

 

We środę ubiegłego tygodnia zebrała się Rada Społeczna świnoujskiego szpitala, która miała przyjąć sprawozdanie finansowe za 2010 r., zaopiniować plan finansowy na 2011 r. a także wyjaśnić bulwersujące personel i społeczeństwo Świnoujścia sygnały o nieprawidłowościach zaistniałych na terenie szpitala.

- Rada Społeczna zajmuje się dzisiaj sytuacją w szpitalu, dlatego że dotarły sygnały, iż są niepokoje wśród personelu lekarskiego jak i pielęgniarek, dotyczące właśnie braku informacji o rzeczywistej sytuacji szpitala. Drugi powód spotkania z zarządem szpitala to to, aby dyrektor jednoznacznie zdeklarował się czy chce być dyrektorem dwóch szpitali czy jednego (w Świnoujściu i Goleniowie). W mojej ocenie, w tak skomplikowanej sytuacji wszystkich szpitali w Polsce, pełnienie funkcji dyrektora w kilku szpitalach jest niemożliwe. Cierpi na tym świnoujski szpital. Oczekuję na decyzję, czy dyrektor Guziak zdecyduje się na pracę tylko w Świnoujściu - powiedział nam Ryszard Teterycz członek Rady Społecznej - Jako członek Rady Społecznej jestem za tym, aby dyrektor poświęcił się tylko sytuacji świnoujskiego szpitala, ponieważ jest ona skomplikowana. Jak wynika ze sprawozdania finansowego za 2010 r. w ubiegłym roku szpital wygenerował dług w wysokości 5 mln.zł. Mimo takiej sytuacji dyrektor zatrudnił swojego zastępcę do spraw marketingu i rozwoju, co generuje dodatkowe koszty. Sytuacja szpitala jest ciężka i nikt nie może zrozumieć, dlaczego zatrudnia się dodatkową osobę, która generuje kolejne koszty i odciąża z części obowiązków dyrektora szpitala. Jednocześnie mówi się lekarzom i pielęgniarkom, że podwyżek nie będzie. To jest brak logiki - dodał R. Teterycz

eska


 

str. 6

Listy mieszkań do wymiany

Zakończył pracę zespół powołany przez prezydenta miasta do zbadania sytuacji związanej z projektem listy osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu mieszkań socjalnych na czas nieokreślony. Zespół powołany został po sygnałach, między innymi społecznej komisji mieszkaniowej, że na liście znalazł się syn dyrektorki Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej Joanny Rachuty (na zdjęciu) oraz członkowie rodzin innych pracowników tej instytucji.

O wynikach pracy zespołu informowała na sesji Rady Miasta w dniu 26 maja zastępca prezydenta Barbara Michalska, jednocześnie członek tego zespołu.

- W skład zespołu wchodzili przedstawiciele wydziałów merytorycznych Urzędu Miasta, w tym biura prawnego. Poprosiliśmy też do współpracy przedstawicieli MOPR i ZGM. Temat był skomplikowany proceduralnie, bowiem sama uchwała Rady Miasta, w której została ustalona punktacja do ustalenia kolejności na listach nie do końca odpowiadała oczekiwaniom społecznej komisji mieszkaniowej, jak również samych pracowników ZGM. Jednak jak wynika z ustaleń z ZGM na bazie tej uchwały innej listy nie można było sporządzić – mówiła Barbara Michalska.

Zespół po analizie wniosków złożył zastrzeżenia do prawidłowości stosowanego trybu postępowania przy rozpatrywaniu wniosków. Dotyczyły one między innymi sposobu obiegu i kompletowania dokumentów, braku pisemnej instrukcji dotyczącej rozpatrywania wniosków, współpracy pomiędzy ZGM, a społeczną komisją mieszkaniową, współpracy merytorycznej pomiędzy pracownikami, a dyrektorem ZGM. Ponadto zespół stwierdził, że część osób znajdujących się na projekcie listy, nie powinna być zakwalifikowana do zawarcia umowy z uwagi na nie spełnienie warunków zawartych w uchwale Rady Miasta. W przypadku niektórych wniosków niewłaściwie przyznano punkty za spełnienie poszczególnych kryteriów.

- Zespół wypracował wnioski między innymi dotyczące kryteriów zawierania umów najmu, oraz punktacji wniosków, zawartych w obowiązującej uchwale. Uważaliśmy, że to wymaga zmiany, ponieważ zastosowanie dotychczasowych kryteriów prowadzi do tworzenia projektów list sprzecznych z społecznym poczuciem sprawiedliwości. W uchwale są luki ułatwiające pozytywną kwalifikację wniosków osób, których potrzeby są zdecydowanie mniej pilne od potrzeb głównych adresatów uchwały. Luki te dotyczą między innymi kryterium dochodów – uważa B.Michalska

Zdaniem zespołu projekt listy nie powinien zostać zatwierdzony z uwagi na konieczność ponownego przygotowania listy, wycofanie wniosków przez krewnych pracowników ZGM pomimo, że w myśl uchwały osoby spokrewnione z pracownikami ZGM miały prawo złożyć wnioski. Natomiast ewentualnego rozpatrzenia może wymagać kwestia oceny, czy poszczególni pracownicy ZGM naruszyli zasady etyki, czy też ciążące na nich obowiązki.

- Nie ma przepisów, które by mówiły, czy taki pracownik lub jego rodzina podlega wykluczeniu, chociaż te sprawy także wymagają regulacji – stwierdziła B.Michalska.

Aby obecna sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości pilną sprawą do załatwienia jest opracowanie przez ZGM i zatwierdzenie przez prezydenta precyzyjnej instrukcji zasad rozpatrywania wniosków o zawarcie umów najmu, przygotowywania list oraz współpracy pomiędzy ZGM, a społeczną komisją mieszkaniową.

Zdaniem prezydenckiego zespołu nową listę osób zakwalifikowanych do podpisania umowy najmu mieszkania socjalnego można będzie sporządzić dopiero po zmianie obowiązującej w tym zakresie uchwały.

eska

str. 9

Wczasy na wyspach

Tanie czy drogie? Dzisiaj wszyscy trzymają się za portfele. No, może nie wszyscy. Od kilku lat zapanowała moda na spędzenie urlopów jak najdalej od polszczyzny. Teneryfa, Indie, Kreta, Rodos, Egipt, Tunezja, ... To w niektórych kołach nobilituje. Ale gdyby ich spytać o znajomość polskich krain – kaplica. Niewiedza.

W tym temacie jakoś obronną ręką wychodzą okolice nadmorskie, zwłaszcza te, gdzie woda czysta i plaża szeroka. Do tych zjeżdżają turyści, wczasowicze, wycieczki, kuracjusze. Na 44 wyspach czekają i zapraszają hotele, apartamenty, pensjonaty, kwatery i pokoje, ośrodki szkoleniowo – wypoczynkowe, wille. O tym jakie, w którym miejscu, przy której ulicy są usytuowane, z jakim wyposażeniem można się dowiedzieć po pierwsze ze stron internetowych, w biurach podróży, wreszcie na miejscu w Świnoujściu , czy w Międzyzdrojach, w Centrum Informacji Turystycznej. W tej ostatniej znajdziemy mnóstwo materiałów reklamowych, kolorowych, przyciągających wzrok. Najwięcej zachęcających prospektów dotyczy apartamentów, a tych jest ci u nas dostatek... Każdy apartament w tym budynku jest indywidualnie urządzony i charakteryzuje się wysokim standardem wykończenia... W pokojach gościnnych znajdują się aneksy kuchenne... Wszystkie mieszkania posiadają TV sat. I balkony bądź tarasy. Do niektórych apartamentów przynależą parkingi podziemne... Budynki leżą na wydmach pomiędzy promenadą, a plażą... Wszystkie zostały tak zaprojektowane, aby efektowne przeszklenia i balkony znajdowały się od strony południowej z widokiem na ujście Świny... Willa ta zbudowana została na początku lat dwudziestych i wyróżnia się pięknymi, dobrze zachowanymi elementami starej architektury... Gustownie urządzony apartament dwupokojowy na parterze, z sypialnią z łóżkiem małżeńskim, pokojem dziennym, aneksem kuchennym...

W ceny wliczono: pościel, ręczniki, prąd, wodę, ogrzewanie, opłatę parkingową, sprzątanie końcowe, opłatę uzdrowiskową. Za zwierzęta (tam, gdzie można przebywać z nimi) doliczana jest opłata dodatkowa.

W prospektach zawarta jest także bardzo ważna dla tych, którzy inwestują w turystykę, taka oto informacja: … Wynajęcie apartamentu przez krótki okres wakacji nie stanowi większego wyzwania. Jednak o rentowności inwestycji w nieruchomości zlokalizowane w nadbałtyckich kurortach decyduje najem poza ścisłym sezonem. Z praktyki wiadomo, że urlopowe nawyki Niemców przekraczają daleko poza lipiec i sierpień. Goście zza zachodniej granicy obecni są nad Bałtykiem podczas Świąt Wielkanocnych oraz na Boże Narodzenie i sylwestra. Dlatego należy koncentrować się na najbardziej perspektywicznym segmencie ruchu turystycznego w Świnoujściu, jakimi są turyści z Niemiec.

Aktywne pozyskiwanie turystów wymaga korzystania z wielu narzędzi marketingowych. Dlatego najważniejsze są reklamy, stale obecne w mediach drukowanych, prezentacje na imprezach targowych w Polsce, w Niemczech (Berlin, Hamburg, Poznań, Warszawa). Ogromną wagę przywiązuje się do internetu. Tam można znaleźć szczegółowe informacje na temat obiektów, pokojów, apartamentów. Tam też znajdują się specjalne formularze rezerwacyjne. Obsługa turystów i w ogóle przyjezdnych, dzięki wieloletniemu doświadczeniu jest obecnie bardzo profesjonalna.

No i na koniec o cenach. Wszystkie zawsze zależą od usytuowania (parter – piętro – które?), od wyposażenia czyli standardu, no i od sezonu, który został podzielony na cztery części: sezon A: 16.07 – 13.08, sezon B: 4.06. - 16.07 i 13.08 – 3. 09, sezon C: 1.04 – 4.06, 3.09 – 1.11, 24.12 - 9.01 i 23.12 – 8.01, sezon D: 1.11 – 23.12, 9.01 – 1.04. W ślad za tym idą ceny, które w apartamentach wahają się od 110 do 500 zł za dobę. Ceny te są zbliżone do hotelowych, chociaż w willach znaleźć można i takie propozycje: pokój 1 osobowy od 90 – 140 zł, w pokoju komfort cena będzie od 190 – 280 zł. Do tego można doliczyć (chociaż korzystanie z posiłków tam, gdzie one są, nie jest konieczne) obiad i kolację od 35 – 45 zł albo obiado – kolacja 25 – 35 zł.

Natomiast ceny za noclegi w pensjonatach, podawane od osoby wahają się od 30 do 60 zł, w domach wczasowych od 25 do 80 zł, w kwaterach prywatnych (w zależności od lokalizacji) od 25 - 30 - 50, w willach od 45 nawet do 140 zł. Nieco taniej jest w Karsiborze. Tu apartament wynajmiemy już od 38 - 44 zł od osoby, w samodzielnym mieszkaniu zapłacimy za pobyt od 25 zł za osobę.

kul

str. 10
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

·       porady prawne, reprezentacja przed sądami,

·       spadki, podział majątku

·       wspólnoty mieszkaniowe, nieruchomości,

·       mediacje

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2

(wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340   

   e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

 

 

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski