WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    11/450

Nowa siła w Świnoujściu

Zainicjonowano Ruch Aktywności Samorządowej

Około 50 osób z różnych środowisk Świnoujścia zainicjowało we wtorek 9 marca powstanie niezwykle szerokiego, ponadpartyjnego porozumienia społecznego, zrzeszającego ludzi o zróżnicowanych poglądach pod nazwą Ruch Aktywności Samorządowej (RAS). Celem jest utworzenie Społecznego Komitetu Wyborczego przed zbliżającymi się wyborami samorządowymi i doprowadzenie w efekcie do otwarcia nowej epoki - w pełni demokratycznych i prawdziwie transparentnych władz Miasta nad Świną.

Do spotkanie doszło w Jazz Clubie Centrala, gdzie zabrali się mieszkańcy, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji, Rad Osiedlowych, związków zawodowych, a także partii reprezentujący dosłownie poglądy od lewa do prawa. W trakcie rozmów ugruntowały się przekonania o konieczności tchnienia zupełnie nowego wiatru w żagle naszego Miasta. Dla scementowania wspólnego społecznego frontu działania usłyszano deklaracje o nie kandydowaniu w kampanii na stanowiska prezydenta Miasta ze strony radnych Ireny Kurszewskiej i Stanisława Możejki. Ustalony został harmonogram najbliższych działań RAS. Wybrano też siedem osób, które będą stanowiły podstawową grupę organizacyjną. W składzie tym w porządku alfabetycznym są następujące osoby: Danuta Bursiak, Andrzej Lebdowicz, Stanisław Możejko, Krzysztof Nowak, Zenon Nowak, Tomasz Woźniak i Stanisław Zdziech.

Już w sobotę 13 marca spotkała się grupa organizacyjna RAS. Podczas jej obrad doprecyzowano pojęcie samego ruchu i rozważano priorytetowe kierunki działań, które w formie propozycji programowej zostaną zaprezentowane na spotkaniu całego gremium w dniu 8 kwietnia. Zgodnie z wypracowaną i zaakceptowaną formułą Ruch Aktywności Samorządowej jest szeroko pojętą inicjatywą obywatelską zmierzającą do dokonania przełomowej zmiany jakościowej funkcjonowania Miasta, opartej o zasady partnerstwa, transparentności i praworządności. RAS jest nurtem niezależnym, niekomercyjnym, aktywizującym lokalną społeczność. W sobotnim spotkaniu brało udział z grona grupy organizacyjnej sześć osób: Andrzej Lebdowicz, Stanisław Możejko, Krzysztof Nowak, Zenon Nowak, Tomasz Woźniak i Stanisław Zdziech.

srt. 3

Dariusz Śliwiński nowym Przewodniczącym PO

Jak nas poinformowała Ewa Żmuda-Trzebiatowska, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej RP Powiatu Świnoujście w sobotę 13. marca obradował Zjazd Platformy Obywatelskiej RP Powiatu Świnoujście. Po części ogólnej Zjazdu (podczas której wybrano Prezydium Zjazdu, uchwalono regulamin obrad, powołano Komisje Zjazdowe i rozpatrzono kadencyjne sprawozdanie Zarządu w Powiecie), wybrano także przewodniczącego, członków Rady Powiatu oraz delegatów na Zjazd Regionu. Nowym Przewodniczącym Platformy Obywatelskiej RP Powiatu Świnoujście wybrany został Dariusz Śliwiński. Dotychczasowa przewodnicząca radna Irena Kurszewska nie kandydowała. W obradach z ramienia Zarządu Regionu uczestniczył  poseł na Sejm RP Arkadiusz Litwiński.

Rada Powiatu zebrała się na pierwszym posiedzeniu 15. marca w godzinach popołudniowych. Podczas tych obrad zaplanowano wybór Zarząd Powiatu. Z uwagi na cykl wydawniczy gazety więcej na ten temat napiszemy w następnym wydaniu.

 

str. 3

Blisko sześciogodzinne seminarium

Eksperci uspokajają

W środę 10 marca w sali teatralnej MDK w Świnoujściu odbyło się otwarte dla wszystkich seminarium w sprawie terminalu LNG. Uczestniczyli w nim mieszkańcy radni, przedstawiciele inwestora i pięciu zaledwie z dużego grona zaproszonych ekspertów. Spotkanie trwało blisko sześć godzin i w jego koncówce na sali z blisko 200 osób pozostało jedynie około pięćdziesięciu. Eksperci wypowiadali sie w tonie uspokajającym, a prezes Polskiego LNG Zbigniew Rapciak podkreślał, że są firmą wiarygodną, a mieszkańcy są poddawani zmanipulowanym informacjom. Jednak odpowiedzi ekspertów z praktycznie jednej strony na 101 postawionych pytań nie były w pełni satysfakcjonujące, bywały niepełne i niejasne. Zarówno Polskie LNG, jak i Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Prawobrzeża Świnoujścia nie zaprezentowały też zapowiadanych wyników sondażu i ankiet.

Podczas tych kilku godzin zabrało głos czterech ekspertów zapraszonych z listy Polskiego LNG, które to pokrywało koszty ich przyjazdu i jeden z listy Rady Miasta Świnoujścia. Zabrakło ekspertów o których zaproszenie ubiegało się Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Prawobrzeża Świnoujścia. Nie było bowiem chętnych, którzy pokryliby koszty ich przyjazdu na seminarium.

Seminarium od samego początku wyraźnie zdominowało PLNG i jego eksperci. Wbrew przyjętemu i rozesłanemu programowi tego spotkania obszernie na poczatku wypowiedział sie zarówno prezes Polskiego LNG Zbigniew Rapciak jak i część jego ekspertów. Prezes podkreślał, że nikt się do Świnoujścia nie pchał z terminalem, ale zabiegał przeceież o to prezydent Miasta i radni. Eksperci zamiast odpowiadać na pytania ogólnikowo mówili o idei terminalu LNG i jego przewagach. W koncu seminarium przybrało jednak właściwą, zapowiadaną formę. Szkoda tylko, że eksperci odpowiadając na pytania w tonie uspokajającym, trącili często zwykłą arogancją.

Podczas seminarium zebrani na sali byli przekonywani, że transport LNG odbywa się już 50 lat i o od tego czasu odnotowano tylko 7. wypadków na terminalach. Ekspert od spraw bezpieczeństwa dr inż Witold Skomra (Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Biuro Ochrony Infrastruktury Krytycznej) uznał, że ryzyko ataku terrorystycznego nieopodal bazy NATO jest znikome, a korzyści z takiego aktu dla terrorystów praktycznie żadne, gdyż atak nie spowoduje zbyt dużej liczby ofiar. Co najwyżej może przecież zginąć zdaniem W. Skomry tylko kilka osób. Ponadto jak uspokajano inwestor dostosuje się do najbardziej wymagających, restrykcyjnych przepisów z zakresu bezpieczeństwa. Polskie LNG kupuje też do terminalu LNG specjalistyczny samochód ratowniczy za 1,5 mln euro.

Zdaniem prezesa Z. Rapciaka PLNG, które będzie płacić podatki do kasy Miasta rzędu 110 mln zł (jeśli nie zmienią się przepisy) nie czuje się w obowiązku płacić jeszcze dla Miasta jakiś dodatkowych rekompensat. Prezes zaznaczał, że i tak PLNG będzie sporo na początku finansować wykonując ulicę Ku Morzu oraz ścieżkę rowerową, parking wraz z zejściem na plażę, a także realizowaną już pomoc dla świnoujskich szkół. Uspokajał również, że firma jest przygotowana na ewentualne odszkodowania dla mieszkańców.

Padła także zapowiedź, że przy pełnej zdolności terminal LNG może zatrudniać 300 osób, a przy budowie będzie 2 tysiące miejsc pracy. Zarobki w terminalu mają sięgać kwot wyższych od średniej krajowej.

W odpowiedziach na pytania dało się m.in. słyszeć opinie dość kontrowersyjne. Otóż zarówno prof dr hab kpt. ż.w Stanisław Gucma z Akademii Morskiej w Szczecinie jak i Andrzej Borowiec, dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie uważają, że wpływające w przyszłości do Świnoujścia gazowce będą stanowić atrakcje turystyczną. Ich wpłynięcie ma spowodować jak deklarowano wstrzymanie jedynie ruchu w porcie zewnętrznym. Po raz pierwszy też pojawiła się podczas seminarium informacja, że od strony południowej części naziemnej ma powstać wał ziemny z odkładu, który zostanie obsadzony drzewami.

Odnosząc się do pytań dotyczących konieczności przeprowadzenia rozprawy administracyjnej, a wśród mieszkańców referendum eksperci reprezentujący PLNG stwierdzili , że nie było takiego wymogu oraz, że nie wymagają tego przepisy unijne.

 

Więcej na str. 3 i 4

Obchody w Świnoujściu i na wzgórzu Golm

65. rocznicz nalotu na Świnoujście

Przy lapidarium na cmentarzu komunalnym w Świnoujściu odbyła się 11 marca pierwsza część uroczystości z okazji 65. rocznicy bombardowania miasta przez aliantów. Następnego dnia w przypadającą wówczas rocznicę nalotu (12 marca 1945 r.) upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń miało miejsce cmentarzu wojennym na wzgórzu Golm w pobliskim Kamminke.

W pamiętnym bombardowaniu według różnych źródeł zginęło od 9 do nawet 20 tysięcy osób., głównie ludności cywilnej. Organizatorem obchodów upamiętniających to tragiczne zdarzenie był dr Nils Koehler, dyrektor Ośrodka Spotkań Młodzieży Golm w Kamminke należącego do Narodowego Związku Opieki nad Niemieckimi Grobami Wojennymi. Podczas czwartkowego spotkania na świnoujskim cmentarzu wspomniano tragiczne bombardowanie., a wystąpienia okazjonalne wygłosił ksiądz dziekan Zbigniew Rzeszótko oraz kobieta pastor Ute Freudenberg z Ahlbecku. Wspólnie też odmówiono modlitwę Ojcze Nasz w języku polskim i niemieckim. Pod pamiatkową tablicą złożono kwiaty. W uroczystości brały udział także władze miasta, młodzież z LO im Mieszka I i uczniowie z Gimnazjum im. Księcia Ernsta z Ülzen, którzy gościli w Ośrodku w Kamminke.

W piątek 12 marca w 65 rocznicę bombardowania odbyły się główne uroczystości na cmentarzu wojennym na wzgórzu Golm w pobliskim Kamminke. W tej godzinnej uroczystości brali udział mieszkańcy wyspy Uznam, przedstawiciele władz niemieckich i polskich. Byli także uczestnicy tamtych wydarzeń, którzy stracili bliskich podczas pamiętnego bombardowania. Wspominano tamten czas i ludzi którzy zginęli modląc się za nich. Pod pomnikiem matki żołnierza złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów. Uroczystości towarzyszyły utwory wykonywane przez zespół instrumentów dętych oraz inne okazjonalne akcenty muzyczne.

str. 5

Gmina wygospodarowała pieniądze

Kolejowa i Norwida do remontu

(MIĘDZYZDROJE). Rok wcześniej niż zakładano, wykonany zostanie remont 1,1 km odcinka ulic: Kolejowej, Norwida i Stromej. Przyspieszenie jest możliwe dzięki rządowej dotacji i odzyskanemu od Urzędu Morskiego zaległemu podatkowi od dna pod wewnętrznymi wodami morskimi.

Na tę inwestycje mieszkańcy czekają od lat. Ulica Kolejowa to pierwsza „wizytówka” miasta dla turystów przybywających do kurortu koleją. Dotąd na remont brakowało pieniędzy. Według kosztorysu całkowita wartość przedsięwzięcia wyniesie ok. 10 mln złotych. W tym miesiącu zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania. Roboty powinny ruszyć wiosną i potrwają do jesieni br.

  - Na realizację inwestycji przyznano miastu kwotę 3 mln zł dofinansowania z budżetu państwa w ramach „Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011”. Brakujące środki własne udało się zabezpieczyć m.in. dzięki odzyskanemu od Urzędu Morskiego, podatkowi od dna pod wewnętrznymi wodami morskimi - informuje Leszek Dorosz, burmistrz Międzyzdrojów. Jak już pisaliśmy, że w grudniu ubiegłego roku na konto miasta wpłynęła pierwsza (z trzech oczekiwanych) rata zaległego podatku od UM w wysokości 14,5 mln złotych.

Zgodnie z projektem, na odcinku 1,1 km ulic Kolejowej, Norwida i Stromej zostanie ułożona dwuwarstwowa nawierzchnia bitumiczna, powstaną nowe chodniki pokryte barwioną kostką betonową oraz zatoki postojowe i dodatkowe miejsca parkingowe. Planowana jest również budowa kanalizacji deszczowej i sanitarnej wraz z przyłączami, wykonanie oświetlenia ulicznego wraz z wymianą słupów oświetleniowych oraz urządzenie małej architektury i zieleni. Po przebudowie ulic nie zmieni się w tym miejscu organizacja ruchu. Ulice Kolejowa i Norwida nadal pozostaną jednokierunkowe. Powstanie za to więcej miejsc parkingowych. Przebudowa całości powinna zostać zakończona w połowie listopada br.

str. 6

Konkurs o laur Konika Morskiego

Miejski Dom Kultury i Klub Literacki „Na Wyspie” ogłosiły VII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego o laur Konika Morskiego. Współorganizatorami tego już popularnego nie tylko w Polsce konkursu są także Miejska Biblioteka Publiczna oraz Wydział Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej. Tradycją konkursów jest to, iż jednym z dwu tematów, na który mogą pisać poeci w nim startujący, są wszystkie aspekty morza. Drugim tematem, jest jest życie w ogólnym pojęciu.

W obu kategoriach przyznawane są złote, srebrne i brązowe Koniki Morskie. Oprócz statuetek jury przyznaje także nagrody finansowe. Laureaci pierwszych miejsc mogą też spędzić w Świnoujściu dwa dni poznając jego uroki. Noclegi opłacane są przez sponsorów konkursu.

Tytuł tegorocznej edycji konkursu to „Skarby morza”. Jest to także temat jednej z dwu kategorii konkursu. Druga kategoria to „Bogactwo morza”. W konkursie mogą brać udział osoby powyżej 15 roku życia. Aby zakwalifikować się do niego należy na adres biura konkursu nadesłać 3 egzemplarze zestawu 3 niepublikowanych dotychczas wierszy w wybranej przez siebie kategorii. Każdy utwór należy opatrzyć godłem w formie nazwy własnej. To samo godło winno być umieszczone na zaklejonej kopercie zawierającej kartkę z imieniem, nazwiskiem wraz z określeniem wieku oraz adresem, adresem elektronicznym i nr telefonu. Uczniowie biorący udział w konkursie podają dodatkowo nazwę i adres szkoły. Prace można wysyłać do 15 maja br. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się 22 czerwca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tegoroczny konkurs towarzyszyć będzie Dniom Morza.

Pełny regulamin konkursu dostępny jest na stronie internetowej Klubu Literackiego „Na Wyspie” www.klnawyspie-poezja.webpark.pl oraz na stronie internetowej Miejskiego Domu Kultury. Informacji o konkursie można też zasięgnąć w biurze konkursu pod numerem 791506950.

Organizatorzy szczególnie zapraszają do wzięcia udziału w konkursie mieszkańców Świnoujścia, Międzyzdrojów i Wolina.

str. 12
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski