Cmentarne nieprawidłowości
Aż trudno w to uwierzyć, ale prowadzenie (administrowanie i zarządzanie) cmentarzy komunalnych położonych na terenie Świnoujścia (przy ul. Karsiborskiej i w Przytorze) odbywa się nadal w oparciu o umowę zawartą 1 grudnia 1991 r. pomiędzy Stanisławem Dąbrowskim, prezesem zarządu Spółki „HADES”, a ...prezydentem Miasta mgr Leszkiem Miłoszem i wiceprezydentem Miasta mgr inż Mieczysławem Kubiakiem. Umowa ta opiewała wtedy na kwotę 300 milionów starych złotych i obowiązywała na czas nieokreślony. Od tamtego czasu zmieniły się wielokrotnie władze Miasta, zmieniła się zdecydowanie wartość kwotowa za prace do wykonania, rozszerzył się teren obu cmentarzy komunalnych (a co za tym idzie zakres rzeczowy obowiązków), zmienił się prezes spółki „Hades”, co zaś najistotniejsze zmieniły się od 1997 r. przepisy, obligujące gminy do zawierania umów na czas oznaczony. W efekcie wprowadzenia w 2004 r ustawy o zamówieniach publicznych gmina winna też przeprowadzać przetargi na prowadzenie cmentarzy. Zawarta umowa pozostała jednak jakby z betonu i nie uległa zmianie. Podobnie jak i Edward Szczepaniak, kierownik Biura Prawnego Urzędu Miasta Świnoujście, rodzinnie powiązany ze spółką „Hades”.
Jak potwierdza Grażyna Melerska, zastępca naczelnika Wydziału Gospodarki Komunalnej i Środowiska Urzędu Miasta Świnoujście (WGKiŚ), Miasto nadal wiąże ze spółką „Hades” umowa na czas nieokreślony zawarta 1 grudnia 1991 roku, czyli 18 lat temu. Umowa której zapis § 8 pkt. 5 brzmi „Strony ustalają, że orientacyjna wartość prac do wykonania przez Zleceniobiorcę na 1992 r stanowić będzie kwotę 300.000.000 zł (trzysta milionów złotych)”(...). W tym samym paragrafie w pkt. 1 czytamy : „Szczegółowy zakres prac (kosztorys) wymienionych w § 6 na miesiąc grudzień stanowi załącznik nr 2 do umowy”. Tego zaś załącznika, który de facto określa zakres prac do wykonania na cmentarzach po prostu...nie ma!
- Szukaliśmy, ale nie udało nam się nigdzie trafić w aktach na ten dokument – mówi ze stoickim spokojem G. Melerska. Zatem jak urzędnicy sprawdzają szczegółowe wykonanie prac zgodnie z umową zanim wypłacą kilkaset tysięcy rocznie? Nasuwa to jednoznaczne podejrzenie o niegospodarność.
Mijały lata
Do tej pierwotnej umowy przez długie lata podpisywano jedynie aneksy zmieniające wartość prac objętych umową na kolejne lata w oparciu o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w roku poprzednim. 11 lat później sporządzono także jednolity tekst przedmiotowej umowy. Jak nam powiedziała G. Melerska powstał on na podstawie uchwały ówczesnego Zarządu Miasta Świnoujścia w sprawie zatwierdzenia treści Aneksu Nr 4 z 28 lutego 2002 r wprowadzającego do postanowień umowy zmiany. Ów jednolity tekst różniący się w zapisach od pierwotnej umowy nie jest przez nikogo podpisany, a nawet parafowany,nie jest opieczętowany i również nie posiada żadnych załączników. Określa się w nim , że umowa obowiązuje od 1 grudnia 1991 r. na czas nieokreślony. Zawiera natomiast już zapis, że wartość prac ustala się w 2002 r na kwotę 265 tysięcy złotych, a wartość prac na 2003 r stanowić będzie kwota ustalona na rok 2002 powiększona o średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych , ogłoszony przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Ujednolicony tekst zawiera m.in. także inny niż w pierwotnej umowie, całkiem nowy zapis § 8 pkt. 5 który brzmi następująco: „Zleceniobiorca zobowiązuje się do dokumentowania wydatkowanych kwot otrzymanych na podstawie niniejszej umowy w oparciu o załączone zestawienie comiesięcznych kosztów wykonywanych prac” . Tekst jednolity umowy z 2002 r. jak widać zawiera więc nowe brzmienia, których nie ma w pierwotnej umowie. Nowej umowy jednak nie podpisano.
Ostatni aneks obowiązujący od 1 stycznia 2009 r. nie ma nawet swojego numeru, ani daty, a wartość prac na cmentarzach ustalono netto w wysokości ponad 310 tysięcy złotych. Od strony prawnej akceptował ten aneks Edward Szczepaniak, kierownik Biura Prawnego Urzędu Miasta Świnoujście Podpisali go natomiast wiceprezes zarządu spółki „Hades” Stanisław Dąbrowski i zastępca prezydenta Leon Ryszard Kowalski. Wydane kilka dni później zarządzenie Nr 119/2009 Prezydenta Miasta Świnoujście z 17 lutego 2009 r. w sprawie ustalenia cen za korzystanie z Cmentarzy Komunalnych w Świnoujściu w 2009 roku potwierdziła swoim podpisem prezes zarządu Marzena Szczepaniak (synowa radcy prawnego Urzędu E. Szczepaniaka). Zmienił się więc zakres przedmiotu umowy i władze spółki „Hades”, ale umowa nadal obowiązywała ta sama.
Każde nawet dziecko w Świnoujściu wie, że oba cmentarze rozszerzono znacznie o nowe tereny na pochówek przez co zwiększył się zakres wykonywanych prac przez Zleceniobiorcę, zajmującego się prowadzeniem cmentarzy. Umowy jednak nie zmieniono .
Więcej na str. 3 i 13
14 obrazów dla mieszkańców
Syn hrabiego podarował
(MIĘDZYZDROJE). Do Międzynarodowego Domu Kultury dotarły już obrazy hrabiego Eryka von Zedtwitza, dawnego mieszkańca Międzyzdrojów, podarowane miastu przez syna artysty. W sumie jest ich 14.
Syn malarza Hans von Zedtwitz, mieszkający aktualnie we Freiburgu (Niemcy), nie mógł osobiście przyjechać do Międzyzdrojów, dlatego obrazy ojca przekazał pracownikom MDK za pośrednictwem Janusza Brzeskiego (na zdjęciu). Oprócz pejzaży do gminy wróci również książka pamiątkowa z wpisami gości oraz 5 rejestrów obrazów, których hrabia Eryk namalował ok. dwa tysiące.
Wernisaż podarowanych prac zaplanowano na 18 bm. podczas spotkania wigilijnego zorganizowanego przez gminę dla wszystkich gminnych środowisk. Jest również pomysł na wydanie kalendarza z pracami artysty.
str. 3Było polecenie prezydenta czy też nie?
Komu dłuuuuugi nos Pinokia?
W dniu 3 grudnia otrzymaliśmy skan oświadczenia (publikujemy go na następnej stronie) jakie złożył prezydentowi Miasta Januszowi Żmurkiewiczowi dyrektor Żeglugi Świnoujskiej Leszek Paprzycki. W oświadczeniu kierowanym do prezydenta, dyrektor Paprzycki m.in. kategorycznie zaprzecza jakoby otrzymał polecenie od prezydenta dotyczące redukcji załogi w 2010 r o 50%, o czym w jednej z lokalnych z telewizji kablowych mówił związkowiec ŻŚ Andrzej Jercha.
Przewodniczący NSZZ „Solidarność 80” przy ŻŚ A. Jercha potwierdził nam jednak, że takie słowa nie tylko on usłyszał z ust dyrektora. Słyszał to także cały zarząd związkowej organizacji zakładowej. Dlatego Andrzej Jercha ze spokojem zapewnia, że przed każdym sądem potwierdzi, iż dyrektor mówił o poleceniu prezydenta w sprawie redukcji załóg promowych ŻŚ w 2010 r.
- Zapytałem 23 listopada, czy dyrektor otrzymał takie polecenie od prezydenta na piśmie . Dyrektor Paprzycki odpowiedział, że prezydent nie musi dawać poleceń na piśmie i dał ustnie. - twierdzi z przekonaniem A. Jercha.
W konsekwencji dyrektor Paprzycki przygotował wniosek w sprawie redukcji blisko 70 osób ze stanu załóg promowych, skierowany do dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie. Jeden z egzemplarzy wniosku przekazał zgodnie z życzeniem związkowcom dwóch związków ŻŚ. Już jednak tego samego dnia dyrektor L. Paprzycki wycofał się ze złożenia tego wniosku o redukcję załóg i poprosił związkowców o zwrot przekazanego im pisma.
- Dyrektor wezwał sekretarkę polecił jej odkleić znaczki z koperty do Urzędu Morskiego w Szczecinie z przygotowanym wnioskiem o redukcję załóg. Polecił wrzucić wniosek do niszczarki wraz z wnioskami przekazanymi mojej komisji i Związkowi Pracowników Gospodarki Morskiej – opowiada A. Jercha.
- Wcześniej jednak A. Jercha wraz z przewodniczący Rady Miasta Zbigniewem Pomieczyńskim skserował w Biurze Rady Miasta Świnoujścia jeden egzemplarz wniosku przekazanego związkowcom. Zostawił go jak twierdzi Z. Pomieczyńskiem. Ten miał poprosić kierownika Biura Rady aby wniosek skserowano i żeby otrzymali go wszyscy radni. Miał on być powielony dla radnych i włożony do szufladek na materiały sesyjne wraz z pismem kierowanym przez dyrektora ŻŚ 16 listopada do prezydenta, jakie A. Jercha pozostawił w Biurze Rady. Sprawy potoczyły sie jednak zupełnie inaczej. Do szufladek radnych trafiło tylko niewiele znaczące pismo dyrektora Paprzyckiego do prezydenta z dnia 16 listopada w którym dyrektor informuje o dopasowaniu się do zaleceń służb Skarbnika Miasta w materii zmniejszenia na przyszły rok budżetu ŻŚ. Natomiast ksero wniosku o redukcję załóg jakie przekazał Z. Pomieczyńskiemu dla radnych A. Jercha nikt z nich nie otrzymał. Ba, przewodniczący Pomieczyński twierdzi żarliwie, że żadnego takiego wniosku nie dostał, a związkowiec A, Jercha zapewnia, że pismo zostawił Pomieczyńskiemu, co może także potwierdzić przed sądem. I pewnie cała sprawa nie ujrzałaby światła dziennego gdyby właśnie nie wystąpienie A. Jerchy w lokalnej telewizji. To z kolei zaowocowało kuriozalnym oświadczeniem dyrektora L. Paprzyckiego zaprzeczającego, że dostał prezydenckie polecenie redukcji załóg.
Jak życie nie po raz pierwszy udowadnia, grube ryby pływają najczęściej w mętnej wodzie.
str 3 i 4
Gdyńska po kawałku
Jedną z bardziej zaniedbanych, jeśli chodzi o nawierzchnię, jest na prawobrzeżu ul. Gdyńska. Jezdnia tej ulicy wykonana jest z różnych materiałów. Odcinek od ul. Gdańskiej do ul. Szkolnej ma nawierzchnię asfaltową, kilkadziesiąt razy łataną, z dużymi ubytkami asfaltu. Odcinek od ul Szkolnej do pierwszych budynków Osiedla Zachodniego posiada nawierzchnię z kostki. Odcinek biegnący na obrzeżu osiedla to płyty budowlane, położone w trakcie budowy osiedla przed niemal 30 laty. Ulica ma też kilku właścicieli. Największą jej część posiada Miasto. Mniejsze części należą do Spółdzielni Mieszkaniowej „Słowianin” i wspólnoty mieszkaniowej.
To mieszkańcy tej ulicy zabiegali o wpisanie remontu do wieloletniego planu inwestycyjnego. Dwa lata temu złożyli do Urzędu Miasta petycję w tej sprawie, pod którą podpisało się około 400 osób. Poparli ją niektórzy radni. Inwestycja znalazła się w planie na 2009 r. i lata kolejne.
Aktualnie opracowywana jest dokumentacja na przebudowę. Prace mają rozpocząć się w przyszłym roku. Niestety nie w takim zakresie, jakiego należałoby się spodziewać. Miasto nie uzyskało na tę inwestycję pieniędzy zewnętrznych. Z tego powodu w przyszłym roku wykona jedynie remont odcinka od ul. Szkolnej do terenów zajmowanych przez SM ”Słowianin” i wspólnotę. Przed wystąpieniem o zewnętrzne fundusze Miasto podpisało ze spółdzielnią porozumienie w sprawie współfinansowania remontu ulicy. Porozumienie miało być jednym z atutów wystąpienia o fundusze zewnętrzne.
- Bez wsparcia zewnętrznego, nawet gdyby była współpraca pomiędzy Miastem, wspólnotą i spółdzielnią, to spółdzielni nie stać na remont tego odcinka drogi. Są w tej chwili ważniejsze zadania takie jak ocieplanie budynków. W tej części ulica przez najbliższe kilka lat będzie nadal wyglądała tak jak wygląda – mówi Mariusz Łukaszyk dyrektor SM „Słowianin”.
Tak, więc środkowy odcinek ul. Gdyńskiej otrzyma w przyszłym roku nową kanalizację, nowe oświetlenie. Położona zostanie nowa nawierzchnia i wykonane będą chodniki po obu stronach remontowanej części. Pozostałe odcinki muszą poczekać na lepsze czasy.
str. 5W Świnoujściu powstało nowe stowarzyszenie
Na Warszowie zorganizowała się grupa osób tworząca apolityczną inicjatywę społeczną mieszkańców i sympatyków Świnoujścia, która będzie reprezentować i działać na rzecz dobra lokalnej społeczności miasta. Na czele tego „Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Prawobrzeża Świnoujścia” stanął Sebastian Jasiński . Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Urzędzie Miasta Świnoujście w dniu 1 grudnia.
To stowarzyszenie zawiązało się w zasadzie 23 listopada, a towarzyszyła temu atmosfera pewnego niezadowolenia z ignorowania mieszkańców Świnoujścia, a głównie jego prawobrzeża przez Polskie LNG, zamierzające budować terminal LNG w dzielnicy Warszów. Stowarzyszenie zwykłe, jakim jest to powstałe na Warszowie zostało zgodnie z przepisami zarejestrowane w UM. Celem stowarzyszenia jest ochrona interesów lokalnej społeczności przed negatywnymi oddziaływaniami powstałymi w czasie budowy i eksploatacji terminalu LNG i portu zewnętrznego; ochrona środowiska i działania na rzecz zachowania i rozwoju walorów turystycznych i wypoczynkowych prawobrzeżnej części Świnoujścia oraz rozwój demokracji lokalnej i działania na rzecz integracji mieszkańców Świnoujścia.
Stowarzyszenie zamierza m.in. reprezentować mieszkańców Świnoujścia w rozmowach z inwestorami realizującymi terminal LNG i port zewnętrzny oraz informować lokalną społeczność o pozytywnych i negatywnych skutkach budowy tej inwestycji i jej późniejszego funkcjonowania; występować z wnioskami i opiniami do właściwych organów administracji państwowej i samorządowej; mobilizować opinię publiczną i wywierać nacisk na władze samorządowe i państwowe w celu wprowadzenia zmian zgodnych z celem działania stowarzyszenia, a także prowadzić edukację ekologiczną, prelekcje, happeningi. Stowarzyszenie zamierza także wykorzystywać możliwość organizacji referendum i obywatelskich inicjatyw ustawodawczych jako środków realizacji swoich określonych celów.
Prezesem stowarzyszenia wybrano Sebastiana Jasińskiego, sekretarzem Piotra Piwowarczyka, a wiceprezesem Zenona Nowaka (w tej kolejności na zdjęciu od prawej) Kontakt telefoniczny do prezesa - nr 793521407
str. 5Fort Gerharda wyróżniony
Dotychczasowa współpraca świnoujskiego dzierżawcy Fortu Gerharda z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu została doceniona przez Dyrekcję tej prestiżowej placówki. Przedstawiciel Fortu, Piotr Piwowarczyk podczas uroczystej gali KAPITAŁ KULTURY podsumowującej sezon kulturalny 2009 znalazł się w gronie wyróżnionych przyjaciół kołobrzeskiego muzeum. Wyróżnienie przyznano również świnoujskiemu prezydentowi
Z rąk dyrektora Pawła Pawłowskiego, Piotr Piwowarczyk (obaj na zdjęciu) odebrał w Kołobrzegu specjalne wyróżnienie i podziękowania za współpracę w 2009 roku oraz tytuł mecenasa muzeum. Piwowarczyk odebrał też przyznane tam wyróżnienie dla Prezydenta Miasta Świnoujście Janusza Żmurkiewicza, za objęcie mecenatem Seminarium Muzealnictwa Wojskowego. Wyróżnienie dla prezydenta zostało wręczone w dniu 1 grudnia podczas spotkania w Forcie Gerharda, które dotyczyło oczekiwanych rekompensat od Polskiego LNG z tytułu budowy terminalu LNG.
Warto przypomnieć, że Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, to drugie po MWP w Warszawie muzeum wojskowe w Polsce. W mijającym roku Fort Gerharda razem z kołobrzeską placówką muzealną współorganizował między innymi: Seminarium Muzealnictwa Wojskowego, Krajową Inaugurację Europejskich Dni Dziedzictwa, I Piknik Historyczny. Ostatnie wspólne przedsięwzięcie to prezentowana w Kołobrzegu od połowy listopada wystawa „Od grodu po schron” ( kilkadziesiąt eksponatów wyposażenia dioramy schronu z I wojny pochodzi z Fortu Gerharda). Ta ciekawa ekspozycja przedstawia historię architektury obronnej od warowni i grodów epoki kamiennej przez średniowieczne zamki, umocnienia bastejowe, twierdze bastionowe, fortece, XIX - XX-wieczne forty, po żelbetowe schrony z epoki II wojny światowej. Jej autorem jest Robert Jurga, a poza jego mistrzowskiej klasy rysunkami, na wystawie będzie można podziwiać pierwszą w Polsce dioramę pierwszowojennego schron. Wystawę będzie można obejrzeć do dnia 28 lutego 2010 r. Trwają starania, by ekspozycji w Kołobrzegu, trafiła wiosną do naszego miasta.
str. 7Wygodny produkt nawigacyjny dla turystów
Prezentacja systemu Navigo i strony ECRB
W sali Międzynarodowego Domu Kultury w Międzyzdrojach odbyła się 3 grudnia prezentacja systemu nawigacji GPS z treścią turystyczną i funkcją Przewodnika Głosowego - Navigo Tour Wolin - Uznam" . Opracowała go spółka ,,Navigo" na potrzeby Europejskiego Centrum Różnorodności Biologicznej (ECRB). Tam też przedstawiciel firmy Green House z Bydgoszczy zaprezentował stronę internetową ECRB www.ecrb.org.pl. www.wolin-uznam.pl, skąd też można bezpłatnie pobrać system „Navigo Tour Wolin-Uznam”
Prezentacja obejmowała produkty przygotowane dla Europejskiego Centrum Różnorodności Biologicznej (ECRB) , które na mocy zawartego porozumienia powołały trzy gminy : Świnoujście, Międzyzdroje i Wolin. Jego celem było prowadzenie wspólnego programu rozwoju turystycznego regionu ujścia Odry, w tym wysp Wolin i Uznam. Efekty działań prowadzonych od marca 2008 r przez ECRB, w ocenie władz Świnoujścia nie były zadowalające. Stąd też na tegorocznej listopadowej sesji świnoujscy radni podjęli uchwałę o odstąpieniu od porozumienia międzygminnego. Stało się tak pomimo prośby Joanny Ścigały, prowadzącej ECRB, aby świnoujscy radni wstrzymali się z podjęciem decyzji do momentu prezentacji systemu NAVIGO, który jest przecież konkretnym efektem działań podejmowanych przez Centrum.
W czwartek 3 grudnia na tym prezentacyjnym spotkaniu Leszek Dorosz, burmistrz Międzyzdrojów zaznaczył, iż do współpracy od nowego roku w ramach ECRB zaproszono już Kamień Pomorski, Dziwnów, Golczewo i Świerzno. Wyraził też nadzieję, że Centrum będzie dalej efektywnie funkcjonować rozszerzając swoja działalność. To co zostało jeszcze w tym roku wykonane przez ECRB pozostaje także udziałem Świnoujścia.
Podczas spotkania w MDK w Międzyzdrojach z udziałem około 40 osób Wojciech Młotkowski z firmy Navigo zaprezentował ów interaktywny system nawigacyjny NAVIGO Tour Wolin - Uznam" z treścią turystyczną i funkcjami Przewodnika Głosowego oraz planera podróży. Prosty w obsłudze system oparty o GPS z rozbudowanymi funkcjami informacyjnymi ma dostarczyć turyście wiedzy historycznej i krajoznawczej w trakcie podróży po okolicy obejmującej Świnoujście, Międzyzdroje i Wolin. Dotąd w systemie z komentarzem głosowym (czytanym przez Tomasza Knapika) i opisem opracowano 32 punkty. Podawane są zatem interesujące informacje o atrakcjach turystycznych, muzeach, miejscowościach, obiektach sakralnych, pomnikach przyrody, rezerwatach z trzech wspomnianych gmin. Ten multimedialny system NAVIGO w ramach wirtualnego spaceru wskazuje i opisuje w Świnoujściu następujące miejsca: Fort Gerharda, Fort Zachodni, Fort Anioła , Kościół Chrystusa Króla, Stawę Młyny, Muzeum Rybołówstwa Morskiego, Pomnik Lotników RAF, deltę wsteczną Świny, latarnię morską i Kanał Piastowski. W Międzyzdrojach sa to; Kawcza Góra i klif Gosań, Zagroda żubrów, Muzeum Wolińskiego Parku Narodowego, Międzyzdroje i tamtejszy kościół, wyrzutnię V-3, Drożkowe Łąki, Fabrykę cementu portlandzkiego, Jezioro Turkusowe, grodzisko Lubin i widok na deltę Świny. W gminie Wolin zaś objęte systemem są następujące atrakcje turystyczne: Cieśnina Dziwny, Muzeum Historii Wolina, kolegiata w wolinie, Skansen Słowian i Wikingów, Srebrne Wzgórze, Pomnik Trygława, Ścieżkę przyrodniczą Wola Struga, kościółek w Koniewie, Szlak kajakowy Grzybnicy oraz Wzgórze Wisielców. Istnieje także możliwość dalszego rozszerzania tego systemu informacyjnego, a każdy z korzystających z niego może według własnych potrzeb ustalać np. od jakiej odległości od konkretnego punktu podawany jest komunikat czytany przez lektora. Teksty do opisywanych atrakcji pisał Wrzesław Mechło i były one konsultowane z komórkami urzędowymi zajmującymi się promocją poszczególnych miejscowości.
System można nieodpłatnie zgrać z nowej strony internetowej ECRB do komputera, na kartę nawigacji samochodowej lub do pamięci komórki (zajmuje niespełna 80 MB). Turysta przed przyjazdem na wyspy będzie więc mógł sobie pobrać ten system łączący obrazy, dźwięk i nawigację przygotowując się wcześniej do zwiedzania atrakcji turystycznych. Można będzie również pożyczać w zainteresowanych hotelach i pensjonatach urządzenia do nawigacji z wgranym programem NAVIGO. Przez system ten można także np. wyszukiwać hotele. Jest przygotowany również w wersji niemiecko- i angielskojęzycznej.
Nową stronę ECRB (dwa adresy : www.ecerb.org.pl lub www.wolin-uznam.pl) zaprezentował w trakcie czwartkowego spotkania Paweł Kranc z firmy Green House. Firma ta opracowała również logotyp Centrum w kształcie stylizowanego motyla i zajmie się promocją przygotowanej strony internetowej. Przedstawiciel tej firmy zaprezentował też stosowany już w Bydgoszczy pomysł wprowadzenia Lokalnej Karty Promocyjnej do wykorzystania w celach informacyjnych i promocyjnych.
str.8
Święto osób niepełnosprawnych
3 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Na świecie żyje ponad 500 mln osób niepełnosprawnych, co stanowi blisko 10% całej ludzkości. W krajach Europy Zachodniej i Polsce wskaźnik ten przekracza 14% i ma tendencję rosnącą.
W Świnoujściu funkcjonuje kilka organizacji pozarządowych skupiających wokół siebie osoby niepełnosprawne. Jedną z nich jest Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym kierowane przez Jadwigę Preuss. Stowarzyszenie powstało 10 lat temu. Obchody jubileuszu zbiegły się z obchodami Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Obchodzono je w piątek 4 grudnia br. Na uroczystość jubileuszową, która miała miejsce w Domu Kultury SM „Słowianin”, zaproszono wielu gości. Oprócz władz Miasta, MOPR-u, organizacji pomocowych i instytucji wspierających stowarzyszenie, na uroczystość przyjechali goście z Niemiecko – Polskiego Forum Kobiet z Wolgastu, przedstawiciele: ministerstwa landu Meklemburgii Przedpomorza Wschodniego, zajmującego się sprawami osób niepełnosprawnych i stowarzyszenia osób niepełnosprawnych z Wolgastu. Przewodnim tematem jubileuszowego spotkania była integracja osób niepełnosprawnych oraz wolontariat. Na ten temat mówiła w swoim wystąpieniu Irena Dolińska reprezentująca Polski Związek Głuchych. Jeśli chodzi o wolontariat, to stowarzyszenie ma duże wsparcie Koła Młodych Wolontariuszy z Gimnazjum Publicznego nr 2, którym opiekuje się Patrycja Dembowska. Wolontariusze to także 13 Świnoujska Drużyna Harcerska „Ptaki” oraz uczniowie LO z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I. Uroczystość była też dobrym momentem do podziękowań i wyróżnień skierowanych do wielu osób współpracujących ze stowarzyszeniem. Z rąk prezydenta Miasta otrzymali je za szczególna pomoc: Irena Dolińska, Alicja Kasjan, Anna Preuss, Paweł Preuss, Rafał Tan, Anna Maciejewska, Irena Załuska, Andrzej Załuski. Ponadto 26 osób otrzymało wyróżnienia przyznane przez
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, które od 10 lat pomaga osobom w różnym przedziale wiekowym i ze wszystkimi schorzeniami. W chwili obecnej stowarzyszenie to 148 osób, z czego ponad 90 czynnie uczestniczy w życiu tej organizacji.
- Dwa razy w tygodniu mamy drzwi otwarte dla wszystkich mieszkańców Świnoujścia i okolic. Stowarzyszenie udziela pomocy w załatwianiu urzędowych spraw także osobom nie należącym do stowarzyszenia. Każdego miesiąca mamy czwartkowe spotkania wsparcia. W ciągu roku organizujemy imprezę – pieczenie ziemniaka, pikniki, koncerty. Organizujemy też wycieczki turystyczne, turnusy rehabilitacyjne. Urządzamy wspólną Wigilię – mówi Jadwiga Preuss.
Stowarzyszenie utrzymuje się z dzięki różnym funduszom. Miasto współfinansuje utrzymanie lokalu stowarzyszenia i pokrywa koszty jego działalności. Otrzymuje ono także 1% podatków odprowadzanych w trakcie rocznych rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Część środków pochodzi z PFRON-u i MOPR-u. Otrzymuje też datki od sponsorów. Są też składki członkowskie.
Uroczystość jubileuszową zakończył koncert niewidomego artysty śpiewaka z Gorzowa Wielkopolskiego Armanda Perykietki. Dopełnieniem była część nieoficjalna – spotkanie przy kawie i wypiekach przygotowanych przez Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ul Piastowskiej.
str. 9wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop
MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
specjalista
DERMATOLOG I WENEROLOG
dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ
► dermatochirurgia,
►onkologia skóry,
►dermatologia estetyczna
ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście
rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
- porady prawne, reprezentacja przed sądami,
- spadki, sąd pracy,
- obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340 e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl