WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    48/435

Radni podjęli decyzję na czwartkowej sesji

Woda i ścieki w 2010r. droższe

Od nowego roku kalendarzowego płacić będziemy więcej z wodę i ścieki. Taką decyzję podjęli na sesji radni Świnoujścia. Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) przedstawił Radzie dwa warianty cen. Pierwszy rynkowy, co oznaczało wysoki ich wzrost, głównie dla gospodarstw domowych (o 63,7 %) oraz drugi tzw. „społeczny” z 5% wzrostem ceny i dopłatą z kasy Miasta głównie dla gospodarstw domowych. Radni przyjęli wariant „społeczny” 17 głosami przy 2 wstrzymujących się.

Wariant „społeczny” bazuje na przyjętej przez Radę Miasta uchwale z sierpnia 2004 r. „w sprawie polityki Miasta w zakresie kształtowania taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków”. Ustalono wówczas, że ceny dla gospodarstw domowych, co roku będą wzrastały o 4% w stosunku do wskaźnika inflacji prognozowanego na dany rok. Natomiast ceny dla pozostałych odbiorców będą na poziomie pokrywającym niezbędne przychody, nie mniejszym jednak od cen obowiązujących dla danej grupy odbiorców w 2004 r.

ZWiK przyszłoroczną podwyżkę uzasadniał wzrostem inflacji, wyższą ceną energii elektrycznej, wyższym podatkiem od nieruchomości oraz wzrostem kosztów zaciągniętych kredytów. Zdaniem ZWiK wpływ na cenę wody i ścieków ma także spadek zużycia wody w mieście – średnio o 3,4% rocznie.

str. 3
Zdjecie

Niezgodny z zasadami heraldyki

Herb Międzyzdrojów do wymiany?

(MIĘDZYZDROJE) Miał podkreślać charakter miejscowości, szybko przyjął się w tutejszym społeczeństwie i stał się rozpoznawalnym symbolem wypoczynkowej funkcji kurortu. Po blisko 25 latach funkcjonowania okazało się, że jest niezgodny z zasadami heraldyki i wymaga zmiany. Okazało się również, że herb gminy nigdy nie został zatwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdyż samorządowcy przy uchwalaniu symbolu nigdy się o to do resortu nie zwrócili.

Siedem lat później, w roku 2003 wojewoda zachodniopomorski - przy okazji zatwierdzania uchwały w sprawie uchwalenia statutu gminy Międzyzdroje - stwierdził nieważność wzoru herbu, zauważając, że Rada Miejska nie dopełniła obowiązku uzyskania, przed podjęciem uchwały, opinii Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w zakresie wzoru symbolu. Formalności jednak nie dopełniono, a ówczesne władze nadmorskiej gminy sprawę herbu odłożyły na urzędową półkę.

Po blisko 6 latach odkurzył ją obecny burmistrz Międzyzdrojów Leszek Dorosz, który - przy okazji zatwierdzania logo dla gminy - postanowił uporządkować sprawę herbu i flagi.

str. 3

W marszu trwającym już 10 lat

Krok do przodu

Trzy miesiące trwała procedura uzgodnień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dzielnicy nadmorskiej z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Szczecinie. Ostatecznie plan uzyskał wszelkie niezbędne uzgodnienia. Pozostaje jeszcze kolejne, trzecie już wyłożenie do publicznego wglądu. Tym razem będzie to wyłożenie ograniczone tylko do osób, których zarzuty i protesty zostały przez Radę Miasta Świnoujścia uwzględnione. Plan ma być wyłożony w grudniu br. Po zakończeniu wyłożenia będzie można przedłożyć go Radzie do zatwierdzenia. To nastąpi na początku przyszłego roku.

str. 5
Zdjecie

Z trzech gmin pozostały już dwie

28 lutego 2008 roku Prezydent Miasta Świnoujście, Burmistrz Międzyzdrojów oraz Burmistrz Wolina podpisali porozumienie międzygminne w sprawie powołania „Europejskiego Centrum Różnorodności Biologicznej Wolin – Uznam”. Jego celem było prowadzenie wspólnego programu rozwoju turystycznego regionu ujścia Odry, w tym wysp Wolin i Uznam. Efekty działań prowadzonych od tego czasu przez Europejskie Centrum Różnorodności Biologicznej (ECRB) w ocenie władz Świnoujścia nie były zadowalające, a koszty utrzymania wysokie. Stąd też na wczorajszej sesji świnoujscy radni zajęli się sygnalizowaną już przez nas sprawą odstąpienia przez Gminę-Miasto Świnoujście od porozumienia międzygminnego. I taką też podjęto uchwałę.

 

Na prowadzenie ECRB rocznie każda z gmin przeznaczała po 50 tysięcy złotych. Po ponad półtorarocznym istnieniu okazało się, że owo Centrum nie podjęło znaczących inicjatyw, nie ma jeszcze strony internetowej, a składkowe pieniądze pochłaniało utrzymanie jego kierownika i opłata za lokal. Stąd też świnoujski prezydent wystąpił teraz do Rady Miasta Świnoujście (która wcześniej akceptowała przystąpienie do międzygminnego porozumienia) o odstąpienie Świnoujścia od tego porozumienia. Na wczorajszą sesję przybyła z Międzyzdrojów Joanna Ścigała , kierownik ECRB (na zdjęciu), która próbowała powstrzymać tę rezygnację. Informowała o utworzonym właśnie systemie „Navigo Tour Wolin - Uznam" - nowoczesnej nawigacji satelitarnej wykonanej przez spółkę ,,Navigo" na potrzeby ECRB.

str. 9
Zdjecie

Jeszcze o rekompensatach dla rybaków

Trwa urzędnicze "wciskanie kitu" z pominięciem prawdy

Po ubiegłotygodniowej publikacji w „Wyspiarzu niebieskim” euforycznego tekstu przesłanego z Urzędu Miasta o sukcesie świnoujskiego prezydenta, który „jako pierwszy podjął działania zmierzające do umożliwienia skorzystania z zapisów rozporządzenia i otrzymania rekompensat przez rybaków ze Świnoujścia, w tym byłych pracowników PPDiUR „ODRA””, co spowodowało zgłoszenie się ponad 1600 byłych rybaków i po naszym wytłumaczeniu w oparciu o przepisy, że dla rybaków byłej „ODRY” nie ma takiej możliwości, sądziliśmy, że już nikt do tego nie wróci. Naturalne wydawało się spuszczenie na ten temat pełnej zakłopotania zasłony milczenia, wobec plamy urzędniczych interpretatorów prawa. Nic bardziej mylnego, gdyż jak się okazuje świnoujska władza i tak wie lepiej, a cała reszta to tylko ludzie nie potrafiący ze rozumieniem czytać przepisów. Warto żeby władza w Świnoujściu zrozumiała, że uporczywe trzymanie się własnego błędu to jak postawa kamikadze , a urzędniczą energię należy spożytkować, ale we właściwym kierunku, godnym lepszej sprawy.

 

Świnoujskie władze rozpętały akcję dotyczącą możliwości uzyskania rekompensat przez rybaków, w tym byłych pracowników PPDiUR „ODRA”, w oparciu o wydane 26 czerwca 2009 r rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwracania pomocy finansowej na realizację środków objętych osią priorytetową 1 - Środki na rzecz dostosowania floty rybackiej, zawartą w programie operacyjnym "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". Prezydent spotkał się z rybakami, a do mediów rozesłano „chwalaczkę” jaka to genialna władza, która nagle wsparła rybaków wskazując na źródło pozyskania pomocowych pieniędzy ze wspomnianego rozporządzenia. Wytknęliśmy oczywiste błędy takiego rozumowania dotyczącego rybaków nieboszczki „ODRY”.

Jednak podczas czwartkowej (26 bm.) sesji Rady Miasta Świnoujścia, sekretarz Miasta, Dariusz Wojcieszek (na zdjęciu) nie wskazując palcem na „Wyspiarza niebieskiego” z przekonaniem mówił o „MEDIOKRACJI” . Wyraźnie „pił” do nas usiłując nieudolnie, używając niekiedy francuskich zwrotów przykleić nam łatkę tych, którzy nie potrafią czytać przepisów w sprawie rekompensat dla rybaków . Przywołał na dowód swoich racji wspomniane rozporządzenie przekonując, że rekompensaty się należą, trzeba tylko uważnie i ze zrozumieniem czytać jego zapisy.

str. 13
Zdjecie

Kto za to odpowie

Rozpadający się zabytek

Świnoujska dawna stocznia z nabrzeżami Basenu Północnego została wpisana do rejestru zabytków w 2001 r. Zabudowa stoczni powstała w latach 1897 – 1903. Stocznia królewska, a później państwowa funkcjonowała aż do 1945 r. Później, do 1993 r. stocznię przejęła Marynarka Wojenna ZSRR. Zespół dawnej stoczni usytuowany jest po zachodniej i północnej stronie Basenu Północnego. Z muru, który okalał stocznię zostały zaledwie fragmenty. Są tam także dwie bramy (aż dziwne, że ich jeszcze nikt nie ukradł !). Budynki, które oparły się czasowi (jeszcze) zbudowane są z cegły, a ich konstrukcja jest ryglowa. Na szczególną uwagę zasługują tu budowle o wystroju architektonicznym charakterystycznym dla architektury XIX i XX wieku (oprócz zespołu zabudowy architektury przemysłowej), a są to: budynek administracyjny, wieżyczka wodospadowa (neogotycki wystrój architektoniczny) – niedawno odremontowana oraz kolejowa wieża wodna (zbudowana w 1898 r.) o wysokości 25 m. I o tą wieżę w tej chwili chodzi. Kilka lat temu został wyremontowany jej dach, natomiast cała reszta po prostu niszczeje, a za chwilę się zapadnie. Wewnętrzne schody (metalowe) mają ubytki i są skorodowane, natomiast mur jest tak spękany, że grozi nawet i zawaleniem się. Żeby budowla ta oparła się niszczącemu działaniu czasu niezbędne jest jej choćby oklamrowanie.

Terenem Basenu Północnego w imieniu Miasta obecnie zarządza OSiR „Wyspiarz”, który sam jest dotowany przez Miasto, więc nie posiada funduszy na remonty zabytkowych budowli. Ratowanie zabytków należy do obowiązków właściciela czyli Miasta. - Inwestycje na terenie basenu to koszt około 18 mln zł – informuje menedżer ds. technicznych OSiR, radny i wiceprzewodniczący Rady Miasta Świnoujście, Ryszard Teterycz - Obecnie trwają czynności związane z planem zagospodarowania przestrzennego tego obszaru, który w I – II kwartale 2010 r. zostanie przedstawiony radnym do zatwierdzenia. Zaś my, jako OSiR praktycznie zawiadujemy mariną i w przyszłym roku czeka nas kolejny remont nabrzeży.

str. 11
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski