Gminne święto plonów
(Wolin) W niedzielę 20 września w wolińskim amfiteatrze odbyły się tradycyjne gminne dożynki. Tłumnie uczestniczyli w nich mieszkańcy miasta i okolicznych gmin. W czasie wielogodzinnej imprezy m.in. wręczono nagrody za najpiękniejsze wieńce dożynkowe, odbywały się konkursy i występy oraz jarmark.
Uroczystości rozpoczęły się przy katedrze w Wolinie skąd korowód dożynkowy przemaszerował do tamtejszego amfiteatru, gdzie odbyła się również msza dziękczynna za plony. Przy amfiteatrze ruszył w najlepsze jarmark na którym oferowano tegoroczne zbiory oraz liczne przetwory, ale także wiele wypieków własnej roboty, obrazy , rzeźby i pamiątki. Rozdzielono nagrody w konkursie na najładniejszy gminny wieniec dożynkowy. Wygrał ten przygotowany przez dwie panie ze Skoszewa (na zdjęciu zwycięski wieniec). Na drugim miejscu uplasował się wieniec dożynkowy z Sierosławia, a na trzecim z Chynowa. Te nagrodzone prace brały także udział w konkursie międzygminnym. W ocenie jurorów najpiękniejszym wieńcem dożynkowym został ten wykonany w Drzewicach (gmina Golczewo), przed wieńcem ze Skoszewa (gmina wolin) i Kalenia (gmina Świerzno). Ocenie podlegały również stoiska z jarmarku święta plonów. W tej rywalizacji zwyciężyła ponownie miejscowość Drzewica (być może przeważyła ocena znakomitej jak powiadali próbujący nalewki poprawiającej humor). Na drugim miejscu uplasowało się stoisko z Ładzina-Kodrąbka, a na trzecim z Kalenia. Rozdano nagrody również w konkursie „Najpiękniejsza wieś Ziemi Wolińskiej” . Najwyżej oceniono w nim Sołectwo Zagórze przed Dargobądzem i Ostromicami. Wśród najpiękniejszych zagród zwyciężyła ta należąca do Sabiny Szczęsnej z Dargobądza, na drugim miejscu uplasowali się Urszula i Stanisław Grocholscy z Zagórza , a na trzecim Maria i Mieczysław Kowal z Domysłowa.
W amfiteatrze przez wiele godzi trwały występy. Zaprezentowali się m.in. wolińscy przedszkolacy, zespoły: „Stuchowianki”, „Pomorzanie”, „Wolinianki”, Kapela z Ostromic, Gminny Chór „JULIN” pod kierunkiem Józefa Romanowskiego oraz zespół disco polo „Jagódki”. W wolinie bawiło się także liczne grono gminnych VIP-ów , a wśród których obecny był również świnoujski radny Stanisław Huszcza wraz ze swoją prawą ręką Małgorzatą Kruszniak.
str. 3
Kawcza Góra - drugie podejście
Kryzys pokrzyżuje plany?
(MIĘDZYZDROJE) Zbliża się termin drugiego przetargu na wielomilionową sprzedaż gminnego terenu zwanego Kawczą Górą. Choć są zainteresowani kupnem, włodarze liczą się z tym, że aktualna sytuacja na rynku nieruchomości oddali w czasie transakcję. Na wszelki wypadek przygotowują „plan B”, czyli cięcia w budżecie gminy.
Termin drugiego przetargu wyznaczono na 15 października br. Aktualnie trwają rozmowy z pięcioma podmiotami zainteresowanymi kupnem. Trzy z nich interesowały się działką już przed pierwszym przetargiem, dwa nowe to firma z kapitałem irlandzko - niemieckim oraz fundusz inwestycyjny z Warszawy. - Wielu zainteresowanych twierdzi, że są zdecydowani kupić tę działkę, ale najwcześniej w drugiej połowie 2010 roku - twierdzi Leszek Dorosz, burmistrz gminy. - Inwestorom nie chodzi tylko o kupno działki, ale o to by coś na niej postawić. Na tym terenie, po uchwaleniu planu przestrzennego zagospodarowania, zgodnie z koncepcją rewitalizacji będą mogły powstać trzy budynki powyżej 15 kondygnacji. A to inwestycja rzędu co najmniej 200 mln złotych.
Jak podkreśla, wielu zainteresowanych chce poczekać na lepszą sytuację gospodarczą, a także na uchwalenie przez miasto planu zagospodarowania dla tego terenu, który pozwoli im przystąpić do realizacji zaplanowanej inwestycji. Wskazują, że chętnie kupi, ale najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku.
- My możemy poczekać. Budżet gminy się nie zawali. Wiele naszych inwestycji również zostało przesuniętych w czasie - głównie ze względów proceduralnych, nie finansowych - uważa L. Dorosz. - Były również sygnały mówiące: „jak spuścicie z ceny, to my kupimy”, jednak my nie chcemy niższej kwoty. Cena wywoławcza brzmi: 26,5 mln. Liczymy na więcej.
Jeśli w październiku nie uda się sprzedać Kawczej góry, burmistrz planuje ograniczyć tegoroczny budżet gminy do kwoty 36 mln złotych - kosztem rozpoczęcia niektórych gminnych inwestycji. - Skupimy się na tych priorytetowych, czyli takich, na które otrzymaliśmy już dofinansowanie z zewnątrz tj. hala sportowa przy szkole nr 1, boisko w Wapnicy, ulica Nowomyśliwska. Na pewno zaczniemy w przyszłym roku modernizację promenady, budynek komunalny, przystań w Wapnicy oraz ulice Kolejową, Norwida, Stromą - wylicza burmistrz. - W najbliższym czasie nie zrobimy natomiast większości ulic prostopadłych do promenady. Część inwestycji zostanie przesunięta nie dlatego, że nie sprzedaliśmy Kawczej Góry, lecz ze względu na przedłużające się procedury.
str. 3Szczepienia dla sześćdziesięciolatków
Wszystkie osoby, które ukończyły 60-ty rok życia będą mogły bezpłatnie zaszczepić się w szpitalu przeciwko grypie. W ogłoszonym przez szpital przetargu na dostawę 2200 szczepionek, zgłosiły się dwie firmy. Wybrano firmę SOLVAY PHARMA Sp. z o.o. z Piaseczna. Jeżeli do środy tego tygodnia, firma odrzucona nie zgłosi protestu, od przyszłego tygodnia może rozpocząć się szczepienie. Na tegoroczne szczepienia w budżecie Miasta zarezerwowano około 80 tys.zł. Koszt samej szczepionki, jak podano na stronie internetowej szpitala, to ponad 30 tys.zł. Pozostałe koszty to koszty badania pacjentów przed zaszczepieniem, jakie będzie wykonywał szpital.
Od 2004 kiedy to Miasto finansuje szczepienia, korzysta z nich mniej więcej stała liczba osób. W 2004 r. zaszczepiło się 2047 osób, w 2005 – 1700, w 2006 – 1950, w 2007 – 2172, w ubiegłym roku 2226 osób. Jak zapewniają władze miasta każda osoba, która się na szczepienie zgłosi, a nie będzie ku temu przeszkód zdrowotnych, zostanie zaszczepiona.
str. 5Wybżerz Władysława IV i ul. Daszyńskiego do przebudowy
W ubiegłym tygodniu Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę ul. Wybrzeże Władysława IV i ul. Daszyńskiego na odcinku od ul. Marynarzy do ul. Steyera. Zadanie to jest częścią dużego projektu pn. Przebudowa centralnego układu komunikacyjnego śródmieścia w Świnoujściu.
Przyszły wykonawca, w ramach podpisanej z Miastem umowy, będzie musiał wykonać rozbiórkę istniejącego ogrodzenia placu składowego opału, części nawierzchni tego placu oraz istniejącej konstrukcji jezdni i chodników. Po dokonaniu tych czynności wybuduje jezdnię o szerokości 7 m, chodniki po obu stronach budowanego odcinaka ulicy, ścieżki rowerowej, parkingów w formie zatok postojowych a także oświetlenia ulicy. Do zadań wykonawcy będzie też należało wykonanie trawników, posadzenie 37 drzew i 740 szt. krzewów. A także ustawienie 46 szt. ławek i 16 koszy na odpadki. Na wykonanie zadanie wykonawca będzie miał 8 miesięcy od chwili podpisania umowy. Termin składania ofert w tym przetargu mija 6 października br.
Jednocześnie Miasto ogłosiło przetarg na nadzór inwestorski nad realizacją tego zadania. Termin składania ofert w tym przetargu mija 5 października br.
str. 6O pomocy dla rybaków i programie "RYBA"
W sali Filii Miejskiego Domu Kultury w dzielnicy Warszów przez kilka godzin trwało we wtorek 15 bm. spotkanie nielicznych mieszkańców z przedstawicielami władz miasta reprezentowanymi m.in. przez zastępcę prezydenta Andrzeja Szczodrego i Tadeusza Krajniaka szefa świnoujskiego Oddziału Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni. Dotyczyło ono pomocy finansowej dla świnoujskich rybaków oraz szerokiego spektrum spraw związanych z założeniami programu operacyjnego „RYBA” , powołaną Lokalną Grupą Rybacką, a także wstępną oceną szans i zagrożeń związanych z tworzoną strategią działań zmierzających do wykorzystania środków na ewolucyjne zmiany w sferze rybackiej.
W pierwszej niejako części wtorkowego spotkania 5. rybaków głównie z dawnej PPDiUR „ODRA” otrzymało informacje na temat otrzymania wsparcia finansowego w ramach rekompensaty społeczno-gospodarczej przyznawanej dla tych rybaków. Dotyczy to tych którzy ukończyli 55 lat i przeszli na wcześniejszą emeryturę pracując wcześniej minimum 10 lat na statkach w zawodzie rybaka. Pomoc (o której już wcześniej pisaliśmy) dla spełniających te warunki ma potrwać kilka lat i w zależności od przepracowanych lat w zawodzie rybaka będzie wynosić od 234 do 352 euro miesięcznie.
Druga część spotkania w filii MDK z udziałem już 7. (!), częściowo innych osób była poświęcona unijnemu programowi operacyjnemu „RYBA”, czyli założeniom wprowadzenia w życie „Zrównoważonego rozwoju sektora rybołówstwa i nabrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. W związku z tym , że w ocenie UE dotychczasowa wieloletnia pomoc dla sektora rybackiego nie przyniosła pożądanych skutków zmierzających do poprawy sytuacji ekonomicznej tej grupy społecznej podjęto decyzje o udzieleniu innego typu pomocy finansowej. Ma ona być wykorzystana do szeroko pojętych zmian w życiu rybaków, ich przekwalifikowania, restrukturyzacji firm i do dokonania daleko idących zmian terenów na których mieszkają. Motywem przewodnim tych działa ma pozostać „Ryba”. Generalnie dotyczy to więc pomocy dla tych którzy zajmowali się szeroko pojętym rybołówstwem i szukają nowej drogi w dalszym swoim życiu, co ma być powiązane z wykorzystaniem elementów rybactwa. Na spotkaniu prezentowano projekt rozporządzenia wykonawczego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi precyzującego zakres, formy i warunki pomocy. Zawiera ono szczegółowe wskazania na co i kto może uzyskać środki finansowe na rozległe pola działań począwszy od remontu i adaptacji statku rybackiego, przygotowania łowisk dla wędkarzy, organizowania kół zainteresowań dla dzieci do tworzenia ścieżek rowerowych, miejsc biwakowych i muzeów. Rozporządzenie to musi być wprowadzone w życie najpóźniej do 16 października aby Polska nie utraciła przeznaczonych do wykorzystania na ten cel środków unijnych w kwocie 278 milionów euro. Wspomniane środki mają być skonsumowane za pośrednictwem stosownych organizacji. U nas powołano już Lokalną Grupę Rybacką (LGR) zrzeszającą Świnoujście, Międzyzdroje, Wolin i Stepnicę. Z tego programu mamy szansę otrzymać 36 milionów złotych. Pozwoli to na realizację szeregu zadań przez gminy jak i przez samych mieszkańców, którzy dzięki temu mogą zmienić i poprawić swój byt. Warunkiem otrzymania środków jest przygotowanie stosownej strategii działań, którą przygotowuje dla LGR Tadeusz Krajniak ze świnoujskiego oddziału MIR. T. Krajniak przedstawił szanse i zagrożenia jakie towarzyszą realizacji programu na naszym terenie. Jednym z powtarzających się punktów w sferze zagrożeń jest bez wątpienia planowany terminal LNG.
str. 9Jeszcze jeden planowany urzędnik w mieście
Rząd planuje zmianę w rozporządzeniu dotyczącym wynagradzania pracowników samorządowych. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało dodanie jeszcze jednego stanowiska urzędniczego.
Chodzi o dodanie do urzędniczych struktur pracowniczych głównego specjalisty ds. nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów w starostwach powiatowych, czyli również w Świnoujściu. Resort tłumaczy, że zmiana w przepisach wynika z zaleceń Najwyższej Izby Kontroli. W kwietniu tego roku został opublikowany raport dotyczący nadzoru nad badaniami technicznymi pojazdów w 52 powiatach i miastach na prawach powiatu. Ustalono w tamtym czasie, że w 75 % badanych samorządów funkcjonowały stacje kontroli, które działały na stałe lub przez pewien czas (rekordziści nawet przez 4 lata) bez podstawowego dokumentu wymaganego przez prawo. Nie dysponowały bowiem poświadczenia wydanego przez Transportowy Dozór Techniczny. NIK stwierdziła też, że w 30 % badanych powiatów starostowie (w naszym przypadku starostą jest prezydent) nadawali uprawnienia diagnostom z naruszeniem prawa. Nie wykazywali także aktywności w cofaniu uprawnień diagnostom, którzy złamali prawo w zakresie badań technicznych. Izba stwierdziła także, że kontrole jakie starostowie przeprowadzają w stacjach kontroli pojazdów mogą rodzić podejrzenia o korupcję. Zdaniem kontrolerów, w co czwartym powiecie były one prowadzone bardzo powierzchownie i nie obejmowały kluczowych zagadnień związanych z dopuszczaniem pojazdów do ruchu. Nowelizacja zawiera propozycję wprowadzenia w odniesieniu do zatrudnianych w starostwach osób bezpośrednio zajmujących się sprawowaniem nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów obowiązku posiadania odpowiedniego wykształcenia kierunkowego.
Ministerstwo zaproponowało, aby na stanowisku głównego specjalisty ds. nadzoru nad stacjami kontroli pojazdów były zatrudnione osoby z ukończonymi studiami I stopnia (studia licencjackie/inżynierskie) na kierunku mechanika i budowa maszyn o specjalności samochodowej lub transport o specjalności budowa i eksploatacja pojazdów samochodowych. W takiej sytuacji wymagany jest pięcioletni staż pracy. W przypadku ukończonych studiów II stopnia na tych specjalnościach wymagany staż wynosi 3 lata. Nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie 14 dni po publikacji w Dzienniku Ustaw.
str. 20wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop
MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE
GINEKOLOG - POŁOŻNIK
dr n. med. Marek Adam Brzuchalski
specjalista balneologii i medycyny fizykalnej
lekarz medycyny estetycznej
ul. Z. Herberta 6 / 4
Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695
specjalista
DERMATOLOG I WENEROLOG
dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ
► dermatochirurgia,
►onkologia skóry,
►dermatologia estetyczna
ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście
rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332
GABINET NEUROLOGICZNY
Małgorzata Frąckowiak
przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego
poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),
środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )
Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu
Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c
piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 602 158 940
COLOR DOPPLER
gabinet internistyczny
ul. MAŁOPOLSKA 51
rejestracja telefoniczna
od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00
tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63
specjalista chorób wewnętrznych
Marek Borowski
USG SERCA z kolorowym Dopplerem,
Holter - EKG (24 h),
USG jamy brzusznej,
prostaty, jąder, tarczycy
USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem
lekarz medycyny pracy
spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii
M. Krystyna Wasilewska - Zużałek
Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19
Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17
Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20
CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:
NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE
-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia
EKG - choroby serca, stawów, kręgosłupa
Rejestracja telefoniczna
GABINET GASTROENTEROLOGICZNY
Anna Popiela-Schiller
Gastroenterolog
Specjalista Chorób Wewnętrznych
Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7
Rejestracja telefoniczna
+48 501 070 827
Ernest Pyrkosz
ORTOPEDA
- profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
- wady postawy
- zespoły bólowe narządów ruchu
- leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
- badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży
Świnoujście, ul. Piastowska 60
wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00
Rejestracja telefoniczna 606 387 618
specjalista ginekolog-położnik
Maria Czajkowska
USG 4D położniczo- ginekologiczne
certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego
przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00
ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)
rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51
RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch
- porady prawne, reprezentacja przed sądami,
- spadki, sąd pracy,
- obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)
Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)
kontakt po uzgodnieniu telefonicznym
tel. 91 321 93 30, 605 426 340 e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl