WYSPIARZ niebieski
W ostatnim numerze    36/423

MARATON JUBILEUSZY

W sobotę 5 września ze świnoujskiej promenady wystartowali zawodnicy jubileuszowego maratonu tym razem na trasie Świnoujście-Wolgast. Na mecie zameldował się jako pierwszy Jarosław Janicki z Gryfina (na stronie obok na zdjęciu w koszulce z numerem 644).

 

Maraton z metą w Wolgaście ukończyło 249 zawodników (w tym 18 świnoujścian). Zwycięzca kategorii open J. Janicki ( wygrał ten maraton już po raz dziewiąty), uzyskał czas 2h39'45”. Drugie miejsce zajął także Polak - Dariusz Cichorek (2h46'11"), a trzecie Niemiec Sven Dröβmar (2h49'37") . Najlepsza z kobiet w maratonie Beate Krecklow z Greifswaldu uzyskała czas 3h15'24” i zajęła 22 miejsce w kategorii open. Druga była Julia Schumann (3h21'59"), a trzecia Elżbieta Buniewska (3h28'41").

Kolejność świnoujścian według uzyskanych czasów,w nawiasie miejsca w kategorii wiekowej: Aleksander Borkowski 3h02'8"(2 M-50), Piotr Szaciłowski 3h04'24"(3 M-35), Adam Wielechowski 3h11'06"(3 M-40), Wojciech Mickiewicz 3h12'06"(3 M-45), Robert Derda3h15'35"(5 M-35),Przemysław Stefańczyk 3h21'32"(9 M-35),Piotr Czerwiński 3h22'22"(7 M-45), Janusz Michalski 3h33'31"(11 M-40), Radosław Poteralski 3h50'30"(13 M-30),Piotr Andrzejewski 3h50'32"(15 M-50)Andrzej Mrozek 4h11'09"(15 M-55),Tadeusz Olszyk 4h12'07"(23 M-50),Janusz Zaborowski 4h16'01"(25 M-50),

Robert Dusza 4h27'09"(20 M-30), Grzegorz Klepacki4h34'20"(29 M-35), Daniel Mularczyk 4h42'00"(31 M-35), Dariusz Brzozowski 4h45'19"(33 M-35),Remigiusz Wincencjusz 4h52'58"(35 M-35).

Dwóch spośród wymienionych biegaczy świętowało w tym biegu znamienne jubileusze. Dla Piotra Andrzejewskiego był to 50. Maraton w życiu w 50. rocznicę urodzin jaką obchodził w czerwcu, a dla Andrzeja Mrozka ten 30.

Maraton Świnoujście-Wolgast to też jego 30. maraton w życiu, a 15. do Wolgastu, czyli połowa historii maratonu Świnoujście-Wolgast jest w nogach A. Mrozka. Rocznicę P. Andrzejewskiego zawodnicy i kibice uczcili na stadionie w Wolgaście szampanem i tortem (wypieku Agnieszki Michalskiej).

Zarówno P. Andrzejewski jak i A. Mrozek uzyskali w swoich kategoriach wiekowych takie samo 15. miejsce. Należy zaznaczyć że dla kilku biegaczy P.Andrzejewski biegł jako pacemaker na wynik 3h 59'00". Tempo to wytrzymał tylko jeden z nich - Radosław Poteralski. Na szczególne podkreślenie zasługuje wynik stosunkowo mało znanego naszego maratończyka Piotra Szaciłowskiego.

Ze względu na to, że żaden świnoujski maratończyk nie uzyskał rezultatu poniżej 3 godzin, zapowiedziana przez Klub Biegacza "Jogging" specjalna nagroda scedowana zostaje na przyszłoroczny 31. Maraton Świnoujście-Wolgast.

Na stadionie w Wolgaście świnoujskich maratończyków witała bardzo liczna grupa kibiców z naszego miasta pod komendą Bronisława Marca.

W półmaratonie (XIX) jaki rozgrywano w Wolgaście i który ukończyło 294 osoby w kategorii open zwyciężył w czasie 1h11'00” Ukrainiec Rusłan Kandyba. Drugie miejsce zdobył Maciej Lucyk(01h13'46”), a trzeci był Grzegorz Maczyński (01h14'33"). Najlepsza z kobiet Carmen Siewert z Greifswaldu z czasem 1h21'45” zajęła w open 10 miejsce. Wyniki świnoujścian w półmaratonie:Grzegorz Swędrowski 01h27'16"(5 M-HK), Sylwester Swędrowski 01h29'01”(8 M-HK), Maciej Babiński 01h32'12"(7 M-30), Ryszard Pilz 01h34'27"(8 M-50), Beata Kałamańska01h38'34"(3 W-35), Alicja Mickiewicz 01h43'12"(2 W-40), Tadeusz Adamczyk 01h53'38"(12 M-55), Andrzej Niezgodzki 01h56'46"(27 M-35), Agnieszka Michalska 02h06'22"(6 W-45), Piotr Adamczyk 02h06'23"(21 M-30),

Agnieszka Drzewiecka 02h17'00"(10 W-35).

W obu biegach uczestniczyło około 200 Polaków. Na stronie obok kilka zdjęć ze startu jubileuszowego maratonu. Więcej fotek w zakładce fotoreportaż na naszej stronie internetowej www.wyspiarzniebieski.pl

 

str. 3

Pozwolenie na falochron

Wojewoda Marcin Zydorowicz 4 września wydał zgodę na budowę falochronu osłonowego dla portu w Świnoujściu. To kolejny niezbędny dokument w procesie tworzenia terminalu gazu skroplonego LNG.

 

Na morską część inwestycji (którą prowadzi Urząd Morski w Szczecinie) składa się: falochron osłonowy, ostroga zachodnia, obrotnica statków i tor wodny podejściowy. Falochron o długości około 3 km, będzie osłaniał wejście z Zatoki Pomorskiej do projektowanego Portu Zewnętrznego w Świnoujściu. Decyzja wojewody zezwala także na wykonanie robót czerpalnych oraz usunięcie 5 sztuk drzew z gatunku sosna pospolita, 13 m2 krzewów z gatunku rokitnik zwyczajny i 3 m2 krzewów z gatunku oliwnik, które kolidują z planowaną inwestycją.

 

- To drugie z trzech niezbędnych pozwoleń, kluczowych przy budowie terminalu LNG – mówi wojewoda Marcin Zydorowicz – Pierwsze wydaliśmy w lipcu dla spółki Polskie LNG Sp. z o.o. na część lądową inwestycji. Najprawdopodobniej w drugiej połowie listopada do ZUW wpłynie ostatni już wniosek o pozwolenie na budowę - drugiej części morskiej terminalu od trzeciego inwestora (Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście).

str. 3

Świnoujskie kąpielisko na I miejscu w województwie

W piątek 4 września w Hali Mielleniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kołobrzegu odbyła się uroczystość wręczenia wyróżnień w wojewódzkim rankingu „Najlepsze Kąpieliska Morskie i Śródlądowe 2009”.

 

Akcji przeprowadzania audytów bezpieczeństwa w województwie zachodniopomorskim patronowali Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewoda Zachodniopomorski oraz Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

Z rąk Tomasza Zalewskiego – prezesa ZW WOPR oraz w obecności wojewody zachodniopomorskiego Marcina Zydorowicza, nagrodę dla najlepszego kąpieliska morskiego w 2009 r., odebrał Mariusz Fryska, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz” w Świnoujściu. Kąpielisko Morskie Uznam – Świnoujście zdobyło I miejsce oraz zostało wyróżnione czterema gwiazdkami (nie przyznano pięciu gwiazdek) dla najlepszego kąpieliska morskiego w 2009 r.. Wyróżnienie jest efektem pozytywnego audytu bezpieczeństwa WOPR przeprowadzonego na świnoujskim kąpielisku w lipcu tego roku.

str.4

Frontem do ryb

Polska przestała być krajem, w którym kwitła gospodarka rybna. Wiele nadmorskich miejscowości utraciło zarówno przemysł związany z rybołówstwem, ale również rybaków indywidualnych. Ograniczenia unijne w połowach ryb, drogie paliwo spowodowały, że rybołówstwo przestało się opłacać. Z czego więc mają żyć osoby, których podstawowym źródłem utrzymania były właśnie połowy ryb?

 

Prawie 980 mln euro Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma do wydania na pomoc dla polskiej branży rybnej, w ramach unijnego Programu Operacyjnego „Ryby” na lata 2007-2013. Program pomocy już ruszył. Jednym z kilku celów programu jest zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa. Chodzi w nim m.in. o aktywizację ludności
związanej z połowem ryb, np. poprzez finansową pomoc na poprawę funkcjonowania sektora rybołówstwa lub na przekwalifikowanie zawodowe rybaków. Żeby taką pomoc uzyskać poszczególne gminy zrzeszają się w stowarzyszenia. Bo tylko one będą mogły uzyskać pomoc unijną. Świnoujski samorząd jest jednym z inicjatorów utworzenia stowarzyszenia o nazwie Lokalna Grupa Rybacka Zalewu Szczecińskiego. Do stowarzyszenia o czym juz wcześniej informowaliśmy akces zgłosiły gminy: Świnoujście, Międzyzdroje, Wolin i Stepnica.

- Każda osoba mieszkająca na terenie działalności Lokalnej Grupy Rybackiej będzie miała prawo do złożenia wniosku w LGR o dofinansowanie jakiegoś przedsięwzięcia, czy to związanego z przezbrojeniem jego kutra lub łodzi, wybudowaniem przystani rybackiej czy wędkarskiej. Może to być też budowa obiektu turystycznego przy pomocy, którego będzie można rozwinąć działalność opartą o ryby. Może to być też małe przetwórstwo takie jak wędzarnia, mała gastronomia - oparte o ryby. A także może to być turystyka wodna. Na razie jeszcze nikt nie skonkretyzował swoich planów. Jesteśmy, bowiem na etapie rejestracji stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Wniosek został już złożony i Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego wyraził pozytywną opinię, co do projektu statutu. Myślę, że w ciągu miesiąca statut zostanie zarejestrowany. Wówczas wybierzemy zarząd i tzw. komitet. Te organy będą organizować pracę stowarzyszenia. LGR będzie pracował nad strategią grupy, w której, na bazie przepisów ogólnie obowiązujących pokażemy, co na terenie działania grupy chcemy preferować. Jaka działalność będą mogły u nas liczyć na wsparcie. Strategię opracowuje Morski Instytut Rybacki. Po jej opracowaniu złożymy wniosek o środki do Ministerstwa Rolnictwa. Jak je dostaniemy to LGR będzie zajmowała się ich podziałem.

Więcej na str.6

Szamba i studnie za miejskie pieniądze?

Po raz kolejny odbyło się w tym roku spotkanie władz miasta z przedstawicielami zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Na spotkaniu w Urzędzie Miasta w dniu 3 września do dyskusji zasiadło około 20 działkowców, prezydent i jego zastępcy, naczelnicy dwu zainteresowanych problematyką wydziałów, dyrektor sanepidu oraz przedstawiciele Zakładu Wodociągów i Kanalizacji. Na spotkanie przyjechały również władze okręgowe Polskiego Związku Działkowców ze Szczecina.

 

Tematyka tego, tak jak i poprzedniego spotkania, to budownictwo na terenie ogrodów, ochrona środowiska, w tym także pobór wody i odprowadzanie nieczystości. Jak podkreślał na spotkaniu prezydent miasta żeby działki mogły funkcjonować bezwzględnie musi być na nich przestrzegane obowiązujące prawo.

Tereny ogrodów działkowych są lub będą objęte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Zapisami, zatwierdzonego planu w lipcu 2004 r. objęte są już ROD „Paprotno”, „Nad Zalewem”, „Zdrój” i częściowo ogrody „Granica”. Dla terenów prawobrzeża, na których leżą pozostałe ogrody w tym momencie jest przygotowywany projekt zagospodarowania przestrzennego.

- Na terenach ogrodów objętych zatwierdzonym planem zagospodarowania przestrzennego obowiązują określone warunki, jeśli chodzi o budynki, czyli obiekty powiązane z gruntem. Obowiązuje rzędna 1,80 m nad poziomem morza, ograniczenie powierzchni do 25 m2 oraz wysokość do 6,5 m nad poziom terenu. Altany, które nie są trwale powiązane z gruntem, nie muszą być posadowione powyżej terenu – tłumaczyła Joanna Smalc naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa.

Jak wyjaśniał prezydent miasta warunek dotyczący rzędnej posadowienia budynku nie jest wymysłem władz miasta tylko warunkiem narzuconym przez instytucje, które obligatoryjnie są zobowiązane do uzgadniania planów zagospodarowania przestrzennego. W przypadku braku takiego uzgodnienia wojewoda odrzuciłby zatwierdzany plan przez radnych.

Temat altan, tych budowanych bez fundamentów i tych z fundamentami wywołał najwięcej emocji. Nie wszyscy chcieli przyjąć do wiadomości, że także na działkach obowiązują określone normy.

- Takie jest prawo. Nie mamy żadnych możliwości stosowania taryfy ulgowej uznając że można budować altany metr, dwa, czy dziesięć metrów większe od obowiązującej normy – mówił prezydent Janusz Żmurkiewicz.

- Jeżeli ktoś chce wybudować sobie dom i w nim mieszkać niech kupi ziemię i wybuduje nawet wieżowiec, jeżeli dostanie takie pozwolenie. Jeżeli ktoś ma do działki 4 km to 25 m2 jest wystarczające, żeby tam mieć jakąś kuchenkę, jakąś ubikację, pokój i na górze kolejny pokój. W zasadzie jest to prawie 40 m2 powierzchni użytkowej. Niektórzy ludzie nie mają takich kawalerek. Jeżeli ktoś mi mówi, że 35 m2 lub więcej a ma do działki 2 – 3 km, to chce wynajmować. Jak chce mieszkać to niech wybuduje domek jednorodzinny i w nim mieszka. Działka nie służy temu celowi. Niech każdy weźmie regulamin i zobaczy, co to jest rodzinny ogród działkowy. Jeśli się komuś nie podoba, to kartka papieru, zrzeczenie. Nikt nikogo nie trzyma. Jeżeli świadomie podpisujemy, że będziemy przestrzegać podpisów, to proszę nie dzwonić do mnie z pytaniem jak to zrobić, żeby można było wybudować 50 m2 i ominąć prawo. Niech wreszcie Polak postępuje zgodnie z prawem a nie naciąga go do swoich potrzeb. Jeżeli będziemy przestrzegać przepisów na działkach nie będzie problemów i donosów. Dziś półtorej godziny dyskutujemy nad tym jak naciągną przepisy – mówił stanowczo Tomasz Olkuski z Zarządu Okręgowego PZD.

Więcej na str.7

Woda z barki dla terminalu LNG

Spółka Polskie LNG jest w przededniu budowy terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego. Jednym z dokumentów, jaki musiała uzyskać są warunki podłączenia do miejskiej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Warunki wydał Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Świnoujściu.

 

- Terminal będzie korzystać z wody komunalnej i będzie do sieci na Warszowie odprowadzał ścieki. Wbrew pozorom, nie będą to ogromne ilości. Na potrzeby około 100 pracowników, nie potrzeba tak dużo wody komunalnej. Będzie tam natomiast problem, jeśli chodzi i zabezpieczenie wody na okres budowy. Nie może to być woda czerpana z Bałtyku czy Zalewu Szczecińskiego. Musi to być woda uzdatniona. Woda w sieci doskonale się do tego nadaje, ale jest to bardzo droga woda. Również nadmierna ilość pobrania wody mogłaby spowodować komplikacje w dostawie wody dla mieszkańców Warszowie i funkcjonujących tam instytucji. Z tego, co wiem ma być to rozwiązane w inny sposób - przez dostawę wody dla potrzeb budowy barką. Natomiast ścieki będzie przyjmowała sieć komunalna – mówi Andrzej Szczodry zastępca prezydenta.

Ponadto do regazyfikacji – procesu zamiany skroplonego gazu w postać gazową, stosowana ma być woda morska, pobierana z Bałtyku. Ze względu na temperaturę wody, korzystranie z tej wody ograniczałoby się jedynie do pięciu miesięcy w roku, w okresie od maja do września. W celu pobierania wody ma być wybudowana specjalna sieć. Będzie to zadaniem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

str. 8

Przyłącz się do akcji...

Promocja Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego(CETC)

 

Województwa zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie wyszły z inicjatywą zorganizowania przedsięwzięcia, którego celem byłaby promocja utworzenia Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego.

 

Akcja ma przynieść duży efekt medialny, za co odpowiadać będzie między innymi agencja PR Highlite.

Inicjatywa adresowana jest do mieszkańców regionu, władz lokalnych samorządów, administracji państwowej i Komisji Europejskiej. Docelowo przez szereg podejmowanych działań promocyjnych organizatorzy zamierzają osiągnąć efekt w postaci uzyskania środków finansowych na realizację inwestycji.

Inicjatywa PR polegać ma na przemieszczaniu się, wzdłuż całego polskiego odcinka korytarza, na przełomie września i października, osób,które przekazywać będą sobie deklaracje poparcia tej inicjatywy.

Deklaracja przewożona będzie z wykorzystaniem różnorodnych, często zabawnych czy też rzadko spotykanych środków transportu. Działaniom w ramach tej akcji towarzyszyć będzie odpowiednia oprawa medialna, a z całego przedsięwzięcia zostanie nagrany film, który będzie zaprezentowany w Brukseli. Świnoujście będzie pierwszym polskim miastem na trasie. Planuje się, że dokument zostanie przewieziony przez Prezydenta Miasta Świnoujścia wodolotem do Szczecina i przekazany władzom regionu oraz stolicy województwa.

Do utworzenia Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego łączącego północ z południem Europy zobowiązały się trzy polskie województwa i trzy regiony państw członkowskich UE . Realizacja przedsięwzięcia może pochłonąć kilkanaście miliardów euro. Oprócz marszałka zachodniopomorskiego porozumienie podpisali w 2004 roku w Szczecinie wicemarszałkowie lubuski i dolnośląski oraz prezydent słowackiego regionu Bratislava, prezydent czeskiego regionu Hradec Kralowe oraz przewodniczący zarządu szwedzkiego regionu Skania. Korytarz miałby biec z Malmö do Bratysławy. Jego osią byłaby międzynarodowa droga E 65 (czyli w Polsce droga krajowa nr 3) biegnąca z Ystad do Grecji. W Polsce w skład korytarza transportowego, oprócz E 65, wchodziłyby dwie magistrale kolejowe, Odra i porty w Szczecinie oraz Świnoujściu.

str. 19
W każdym numerze także:

wyłowione na wyspach • z afisza • informacje kulturalne • teleforum • listy od czytelników • informator • FOTO - sic • sport na wyspach • sport i rekreacja z OSiR Wyspiarz • kryminałki • informacje ze Straży Granicznej • informacje z 8 FOW • noworodki • historia i teraźniejszość - Nasze miasto w Twoim albumie • sonda • aktualne ogłoszenia drobne • ogłoszenia medyczne • w tym wydaniu nie piszemy o... • horoskop

SKONTI
Wulkanizacja

 

 

 

            MIEJSCE DO WYKORZYSTANIA NA TWOJE INFORMACJE

GINEKOLOG - POŁOŻNIK

dr n. med. Marek Adam Brzuchalski

specjalista balneologii i medycyny fizykalnej

lekarz medycyny estetycznej

ul. Z. Herberta 6 / 4

Rejestracja tel. 516 076 294, 600 991 695

     specjalista

    DERMATOLOG I WENEROLOG

dr n. med. MAGDALENA KIEDROWICZ

dermatochirurgia,

onkologia skóry,

dermatologia estetyczna

ul. Niedziałkowskiego 6B/1, Świnoujście

rejestracja telefoniczna tel. 510 034 332

     GABINET NEUROLOGICZNY

          Małgorzata Frąckowiak

przyjęcia: Przychodnia Rodzinna, ul. Dąbrowskiego

  poniedziałek 8.30- 16.00 (rejestracja 9.30-11.00),

 środa 8.30 - 13.00 (rejestracja 8.30 - 13.00 )

Przyjęcia prywatne : poniedziałek od godz.16.00 po telefonicznym uzgodnieniu

        Międzyzdroje, ul. Ustronie leśne 12 c

piątek godz. 17.00-19.00, pozostałe dni po uzgodnieniu telefonicznym

       tel. 602 158 940

    

 

  COLOR DOPPLER

          gabinet internistyczny

          ul. MAŁOPOLSKA 51

          rejestracja telefoniczna

od pn. do sob. w godz. 09.00 - 18.00

tel. 91 327 19 16 ; kom. 608 63 82 63

     specjalista chorób wewnętrznych

       Marek Borowski

USG SERCA z kolorowym Dopplerem,

Holter - EKG (24 h),

USG jamy brzusznej,

prostaty, jąder, tarczycy

USG NACZYŃ z kolorowym Dopplerem

lekarz medycyny pracy

spec. rehabilitacji kardiologicznej, fizjoterapii i balneologii

M. Krystyna Wasilewska - Zużałek

Rej.telefoniczna: wtorki, piątki 18 -19

Międzyzdroje, ul. M. Dąbrowskiej 6 , codzinnie 16 - 17

Rej. tel. 91 328 02 12, 601 87 19 20

CERTYFIKATY KIEROWCÓW, MARYNARZY:

NORWESKIE, DUŃSKIE, MIĘDZYNARODOWE

-badania profilaktyczne, książeczki zdrowia

EKG - choroby  serca, stawów, kręgosłupa

Rejestracja telefoniczna

 

 

GABINET GASTROENTEROLOGICZNY

Anna Popiela-Schiller

Gastroenterolog

Specjalista Chorób Wewnętrznych

Gabinet nr. 2.005 na II piętrze w budynku szpitalnym przy ul. Mieszka I 7

Rejestracja telefoniczna

+48 501 070 827

Ernest Pyrkosz

ORTOPEDA

  • profilaktyka stawów biodrowych u niemowląt
  • wady postawy
  • zespoły bólowe narządów ruchu
  • leczenie zmian zwyrodnieniowych i pourazowych
  • badania medycyny sportowej dzieci i młodzieży

Świnoujście, ul. Piastowska 60

wtorek 17:00- 18:00, piątek 15:30-17:00

Rejestracja telefoniczna 606 387 618

specjalista ginekolog-położnik

Maria Czajkowska

USG 4D położniczo- ginekologiczne

certyfikat USG Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego

przyjmuje prywatnie: wtorek, czwartek od godz. 16:00

ul. Boh. Września 27 (vis a vis przeprawy promowej)

rejestracja telefoniczna: 607 31 00 51

RADCA PRAWNY Dorota Krzemień-Osuch

  • porady prawne, reprezentacja przed sądami,
  • spadki, sąd pracy,
  • obsługa prawna podmiotów gospodarczych (KRS)

 Świnoujście, ul. Armii Krajowej 9/2 (wejście od ul. Monte Cassino 42-brama)

kontakt po uzgodnieniu telefonicznym 

tel. 91 321 93 30, 605 426 340      e-mail: biuro@kancelaria-osuch.pl

Drewno kominkowe i opałowe

tel. 693 399 346, 91 418 82 68

Kancelaria Radcy Prawnego Karolina Kondzielewska
MARIUS Usługi Pogrzebowe
WYSPIARZ niebieski